Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyżew odzyskał prawa miejskie

Julita Januszkiewicz
Na pewno będzie lepiej – ma nadzieję Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa, które od minionej soboty znów posiada prawa miejskie. Starania o ich przywrócenie trwały od 1998 roku.
Na pewno będzie lepiej – ma nadzieję Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa, które od minionej soboty znów posiada prawa miejskie. Starania o ich przywrócenie trwały od 1998 roku. Fot. Urząd Miasta Czyżew
To satysfakcja, ale przede wszystkim wiele korzyści - cieszy się Anna Bogucka, która nie jest już wójtem, a burmistrzem. Od nowego roku Czyżew jest bowiem znów miastem.

- Na pewno będzie lepiej. Zmieni się nasza pozycja. Będziemy silniejsi. Zyskają wszyscy - uważa burmistrz Anna Bogucka.

Ma nadzieję, że miasto Czyżew ściągnie do siebie inwestorów, a dzięki temu będzie więcej pieniędzy i miasteczko bardziej się rozwinie.

- Poprawią się bowiem warunki dla inwestorów. Nie będą oni musieli płacić za wyłączenie ziemi spod produkcji rolnej za działki, na których będą chcieli prowadzić swoją działalność - tłumaczy Anna Bogucka.

Sama od soboty zamieniła stanowiska wójta na fotel burmistrza. Jednak jak zapewnia nic się nie zmieniło.

- Zakres moich obowiązków ciągle jest ten sam. Co ważne, koszty administracji też nie wzrosną - dodaje pani burmistrz Czyżewa.

Przemiany za to czekają mieszkańców. Muszą oni wymienić dokumenty. Po decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od 1 stycznia zmieniła się nazwa z Czyżew - Osada na Czyżew. - Nie będzie to ich nic kosztowało - zapewnia Anna Bogucka.

Samo miasto jest na razie niewielkie. Liczy nieco ponad dwa i pół tysiąca mieszkańców. Razem z ostatnio przybyłymi 360 osobami. Są to mieszkańcy przyłączonych do Czyżewa wiosek, czyli Czyżewa Stacji, Czyżewa Chrapki oraz miejscowości Czyżew Złote Jabłko i Czyżew Ruś Wieś.

Przywrócenie praw miejskich trwały długo. - Przecież od 1738 roku byliśmy miastem. Prawa miejskie utraciliśmy w 1870 roku. Była to kara za to, że mieszkańcy Czyżewa brali udział w powstaniu styczniowym. Jednak przez cały ten okres staraliśmy się zachować miejski charakter - opowiada burmistrz Bogucka.

Starania o prawa miejskie rozpoczął w 1998 roku pierwszy wójt gminy. Przede wszystkim liczono się z opinią mieszkańców. To właśnie oni mieli jednoznacznie określić, czy chcą żyć na wsi czy w mieście. Odbywały się więc konsultacje. Ludzie zdecydowali, że ich mała ojczyzna powinna być miastem.

- Procedury trwały długo, ale najważniejsze, że w końcu wszystko się udało - cieszy się Anna Bogucka.
Sukces ten świętowano podczas specjalnej imprezy sylwestrowej. Symboliczne nadanie prawa odbyło się o północy z piątku na sobotę. Zaraz potem niebo rozświetlił pokaz fajerwerków. Oprócz wspólnej zabawy, mieszkańcy mogli również sprawdzić swoją wiedzę startując w konkursie o swoim miasteczku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny