Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnia w komputerze

Marta Gawina [email protected] tel. 085 748 95 13
Stanisław Bejm: Niektórzy lubią spędzać czas przed komputerem. Dlatego ci mogą poczytać lektury na ekranie, inni wydrukować tekst. Ja mam na przykład drukarkę laserową i często drukuję jakieś książki.
Stanisław Bejm: Niektórzy lubią spędzać czas przed komputerem. Dlatego ci mogą poczytać lektury na ekranie, inni wydrukować tekst. Ja mam na przykład drukarkę laserową i często drukuję jakieś książki.
Lektury, motywy, sylwetki pisarzy i poetów. To wszystko znajdziemy w internetowej bibliotece. Wystarczy zalogować się na: www.wolnelektury.pl.

Nie słyszałam o tej bibliotece, ale na pewno do niej zajrzę - mówi Monika Mojsak, tegoroczna maturzystka. Przyznaje, że jest czasem problem z wypożyczeniem lektur w szkolnych bibliotekach. - Bo jest ich za mało, żeby wystarczyło dla wszystkich. A jak już się wypożyczy daną książkę, to trzeba ją szybko zwracać. Bo uczniowie z innych klas czekają - opowiada dziewczyna.

Biblioteka dla każdego

Z pomocą uczniom i nauczycielom przyszła Fundacja Nowoczesna Polska. To ona stworzyła internetową bibliotekę szkolną. Patronuje jej ministerstwo kultury oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Na swoich stronach internetowych promuje ją Podlaskie Kuratorium Oświaty. - Jest to wyjątkowa biblioteka. Udostępnia uczniom i nauczycielom teksty lektur, które zaleca ministerstwo edukacji. Można je czytać przed komputerem, a nawet wydrukować - mówi Małgorzata Palanis, rzeczniczka Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Znajdziemy tu m.in. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, "Antygonę", "Treny" Jana Kochanowskiego. To nie wszystko. Wolne lektury to także krótkie życiorysy pisarzy i poetów oraz duży wybór motywów literackich. Nie taki, jak w tradycyjnych ściągach, które często zawierają błędy. Przy danym motywie znajdziemy na przykład cytaty z poszczególnych dzieł.

Prawdziwa książka to magia

- I to jest bardzo ważne. Sam cytat pozwala uczniowi myśleć. Gotowe interpretacje nie zawsze są dobre, często wprowadzają w błąd - uważa Maria Bartnicka, polonistka z III LO. Podoba jej się pomysł internetowej biblioteki. Bo wielu uczniów większość czasu spędza przed komputerem. - Choć czytanie z ekranu nigdy nie zastąpi tradycyjnej książki. Tylko w niej jest ta wyjątkowa magia - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny