Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym właściwie jest grypa?

(kami)
Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową, zwykle poprzez kaszel lub kichanie zakażonej osoby, a czasem także przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną lub ze skażoną powierzchnią.
Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową, zwykle poprzez kaszel lub kichanie zakażonej osoby, a czasem także przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną lub ze skażoną powierzchnią. sxc
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną zakażeniem wirusem należącym do rodziny Orthomyxoviridae. Przy zakażeniu wirusem grypy atakowane są komórki nabłonka górnych dróg oddechowych; nosa, krtani, tchawicy i oskrzeli, w których rozwija się wirus.

Pierwsze doniesienia o masowych zachorowaniach na chorobę odpowiadającą objawom grypy pochodzą z 412 roku p.n.e. Od tamtej pory - początkowo co kilkaset, następnie co kilkadziesiąt lat - opisywano przypadki światowej inwazji choroby, zwanej pandemią. W XX wieku świat dotknęły trzy pandemie grypy:

- W 1918 roku z powodu "hiszpanki" zmarło 100 milionów ludzi (dla porównania - w wyniku I wojny światowej życie straciło 8 milionów osób).

- W 1957 roku "grypa azjatycka" pochłonęła około 4 milionów ofiar.

- Dekadę później (1968 r.) zanotowano kolejne zwiększenie liczby zachorowań na grypę z dużą śmiertelnością. Podczas "grypy Hongkong" zmarło milion osób.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku na świecie z powodu grypy choruje od około 330 mln do 1,5 mld ludzi, z czego umiera od 500 tys. do 1 miliona.

11 czerwca 2009 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 6 stopień zagrożenia epidemiologicznego pandemią nowej grypy typu AH1N1. Według danych Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC) w krajach Unii Europejskiej a także Islandii, Lichtensteinie, Szwajcarii oraz Norwegii od kwietnia 2009 na grypę zmarło 340 osób.

Jesienią, wraz z początkiem sezonu grypowego liczba chorych zaczęła lawinowo narastać. Tylko w Polsce w zależności od sezonu notuje się od 1 do ponad 2 mln zachorowań na grypę. Co roku co najmniej kilkaset z nich kończy się śmiercią w wyniku powikłań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny