Czym jest skarga pauliańska? Przesłanki i jej elementy

Ewa Szpytko-Waszczyszyn
Ewa Szpytko-Waszczyszyn, ekspert wFirma.pl
Ewa Szpytko-Waszczyszyn, ekspert wFirma.pl wFirma.pl
Dłużnicy starają się niejednokrotnie zrobić wszystko, by nie spłacić długu. Korzystają z metod wyzbywania się własnego majątku, np. na żonę, dzieci czy też osoby trzecie, by samemu pozostać niewypłacalnym. Z pomocą wierzycielowi wówczas przychodzi skarga pauliańska!

Czym jest skarga pauliańska?

Istotą skargi pauliańskiej jest ochrona interesów wierzyciela. Zapewnia ona bowiem wierzycielowi możliwość dochodzenia spłaty, nawet jeżeli dłużnik wskutek czynności prawnej przeniósł swój majątek na inne osoby niezwiązane w żaden sposób z transakcją zawartą między wierzycielem a dłużnikiem. - Skarga pauliańska jest narzędziem w rękach wierzyciela, które w przypadku świadomych zachowań dłużnika na krzywdę wierzyciela daje prawo zażądać uznania czynności prawnych dłużnika za bezskuteczne, a tym samym zabezpieczyć jego majątek na spłatę długu.

Kiedy wierzyciel ochroni spłatę długu? - przesłanki skargi pauliańskiej


Aby zaistniały przesłanki do skorzystania ze skargi pauliańskiej, uznaje się, że łącznie występują zdarzenia i stany:

  1. dłużnik dokonał czynności prawnej (np. sprzedał swoją nieruchomość, samochód, inny majątek);
  2. czynność prawna dokonana przez dłużnika doprowadziła do pokrzywdzenia wierzyciela, gdyż dłużnik stał się niewypłacalny (albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności);
  3. osoba trzecia uzyskała na skutek tej czynności korzyść majątkową;
  4. dłużnik był świadomy swojego działania, czyli gdy doskonale wiedział, że takim sposobem szkodzi wierzycielowi, zatem dokonał tzw. przesunięcia fikcyjnego majątku;
  5. osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową, “przejmując” ją od dłużnika, wiedziała (lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć) o tym, że dłużnik działa ze świadomością pokrzywdzenia swojego wierzyciela.

Dodatkowo gdy skarga pauliańska zadziała również przy innym domniemaniu, np. gdy dłużnik dokonał darowizny w momencie już swojej niewypłacalności lub gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny. W takich przypadkach uznaje się również, że działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela.

Gdzie złożyć skargę pauliańską, by odzyskać dług?

Z uwagi na to, że skarga pauliańska jest rodzajem powództwa, w celu skorzystania z niej wymagane jest założenie sprawy w sądzie. Zatem w praktyce odzyskanie długu z uwzględnieniem skargi pauliańskiej prowadzone jest w czterech krokach:

  1. wezwanie dłużnika do spłaty długu (istotne, by posiadać dowód, że dłużnik został powiadomiony o wymagalności);
  2. gdy wezwania nie przynoszą skutku - założenie sprawy w sądzie, czyli skierowanie pozwu wobec osoby, która uzyskała korzyść (to jest wobec osoby, która pozyskała majątek dłużnika);
  3. wyrok oddaje się do wykonania komornikowi, co ważne - wierzyciel, który uzyskał tytuł egzekucyjny, ma pierwszeństwo przed wierzycielami osoby trzeciej do zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek takiej czynności wyszły z majątku dłużnika;
  4. osoba trzecia ma możliwość uniknięcia egzekucji, jeżeli zaspokoi wierzyciela lub wskaże mienie dłużnika do zaspokojenia dochodzonych roszczeń.

Podstawa prawna zastosowania skargi pauliańskiej

Prawo do zastosowania skargi pauliańskiej określają przepisy Kodeksu cywilnego (kc), a dokładniej znajdziemy je w Tytule X “Ochrona wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika”, w art. 527–534 kc. Już pierwszy z podanych artykułów (art. 527 § 1) stanowi jasno, że: Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Prawo wierzyciela do skorzystania ze skargi paulińskiej daje więc możliwość, by uznać określoną czynność prawną dłużnika mającą na celu “ukrycie” majątku za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela. Pozytywny wyrok sądowy daje wierzycielowi możliwość przeprowadzenia egzekucji komorniczej z przedmiotów, jakie wskutek tej czynności (uznanej za bezskuteczną) wyszły z majątku dłużnika i nie były brane pod uwagę przy jego wypłacalności wobec wierzyciela.

Wideo

Materiał oryginalny: Czym jest skarga pauliańska? Przesłanki i jej elementy - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abc

Pełna zgoda. W dodatku to porąbane domniemanie, że jeśli beneficjentem nieruchomości lub innej cennej rzeczy dłużnika jest ktoś z rodziny - np. córka - to z pewnością musiała ona wiedzieć, że ojciec ma długi i darując jej nieruchomość ukrywa majatek przed wierzycielami. Nieistotne jest, że córka jest dorosła, ma swoją rodzinę i zyje osobno - ona na 100 % musiała wiedzieć, że ojciec ma długi! Jakby posiadanie długów bylo powodem do dumy i dzielenie się tą informacją z dziećmi było rzecza naturalną!

I jak mam teraz udowodnić, że bladego pojęcia o dlugach ojca nie miałam? W chwili darowizny KW była wolna od jakichkolwiek zajęć. Jak miałam przewidzieć, że za 3 miesiące firma padnie i ojciec długów już nie odda???

t
taka prawda

Skurwysynskie, stalinowskie prawo pozwalające zniszczyć jakiegoś tam Kowalskiego chocby nawet mial 10-ro dzieci a jakąś tam rzecz, którą chcialby uratować przed egzekucją jest jego jedynym źródłem utrzymania. Pozostaje mu sie tylko powiesić i niech Państwo polskie wychowuje i łoży na utrzymanie tychże dzieci. Zero skrupułów, jakichś zahamowań, bez względu na koszty tych egzekucji przepisy pozwalają na zbrojenie człowieka, nawet gdyby nie był winien jakichś tam długów.

Dodaj ogłoszenie