Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest przyjemność? Basia, Irenka, Zdziszek, Janusz szukają odpowiedzi w najstarszym zakładzie produkcji czekolady w Warszawie

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Bohaterowie spektaklu Faktoria przyjemności pytają: Czym jest przyjemność? A odpowiedzi na to pytanie poszukuje – chyba - każdy, umilając sobie codziennie trudy życia w dowolny, indywidualny sposób. A jak to jest: współtworzyć produkty w Fabryce Przyjemności? Wiedzą to Basia, Irenka, Zdziszek, Janusz, pracownicy i pracowniczki najstarszego zakładu produkującego czekoladę w Warszawie. Sztukę będzie można zobaczyć w ramach Programu Teatr Polska we środę 23 listopada w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie.

Spektakl Faktoria Przyjemności Fundacja Mikro Teatr

To opowieść o losach Polaków podczas przemian politycznych, o determinacji jednostki w dążeniu do celu, sile grupy, ale także dbaniu o swoje bezpieczeństwo i komfort w momencie zagrożenia. Przedstawienie to swego rodzaju połączenie teatru i interaktywnej wystawy muzealnej, zawierającej elementy teatru ruchu oraz ożywionej formy.

Czym jest przyjemność? A jak to jest: współtworzyć produkty w Fabryce Przyjemności? Na to pytanie odpowiedź znają na pewno pracownicy i pracowniczki najstarszego zakładu produkującego czekoladę w Warszawie.

Jak wiadomo, miejsce pracy tworzą ludzie. W dobrej atmosferze umiemy podołać najcięższym zadaniom. Twórca tej fabryki nauczył swoich pracowników wsparcia, jedności i zawiązywania długotrwałych przyjaźni.

- Nasza opowieść pozwala na wysłuchanie tego, co mają do powiedzenia ci, którzy tworzyli historię tego miejsca, chcemy pokazać co kryje się pod szyldem ogólnodostępnej „przyjemności”. Więzi fabrycznej rodziny zacieśniały się podczas wspólnych wyjazdów, spotkań czy imienin. Gdyby nie Basia, Irenka, Zdziszek, Janusz i inni nie byłoby zakładu, bo to właśnie oni są duszą tej fabryki. To oni trwali w niej od początku, i potrafili dokonać niemożliwego, by ją uratować – piszą twórcy spektaklu.

Spektakl inspirowany jest wywiadami pochodzącymi ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy oraz audioteki PragaGada.pl Fundacji Animacja. W spektaklu wykorzystano fragment audio pochodzący z tych zbiorów.

Czym jest przyjemność? Basia, Irenka, Zdziszek, Janusz szukają odpowiedzi w najstarszym zakładzie produkcji czekolady w Warszawie
mat. organizatora

TWÓRCY:

  • TEKST: Agata Biziuk, Anna Domalewska, Rafał Derkacz
  • REŻYSERIA: Agata Biziuk
  • SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Agata Stanula
  • MUZYKA: Maciej Cempura, Piotr Klimek
  • OBSADA: Anna Domalewska, Dominika Majewska, Rafał Derkacz
  • GŁOS Z OFFU: Karolina Burek
  • DZIAŁANIA EDUKACYJNE: Karolina Vyšata
  • PREMIERA: 19.11.2021 r., Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

O Fundacji:

Fundacja Mikro Teatr powstała w 2020 r. w Legnicy, jej działalność stanowi kontynuację pracy nieformalnego kolektywu (od 2016 r.). Tworzą ją absolwenci aktorstwa białostockiej Filii Akademii Teatralnej w Warszawie. Artyści mają szerokie doświadczenie w zakresie edukacji teatralnej (liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych). Pierwszy projekt kolektywu to spektakl „Nazywam się Wojna.”, zaprezentowany dotąd na 12 festiwalach w Polsce i zagranicą, za który otrzymał Kryształową Pestkę- nagrodę dziennikarzy X Międzynarodowym Festiwalu PESTKA 2018.

Spektakl „Faktoria przyjemności” został wyróżniony podczas IV Konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego „The Best OFF” 2022. Głównym obszarem działań Fundacji jest wspieranie działań artystycznych oraz integracja środowisk twórczych. Twórcy pragną o rzeczach ważnych dla świata opowiadać w skali mikro, wykorzystując umiejętności z zakresu teatru formy, promując tym samym teatr lalek poprzez działania artystyczne i edukacyjne.

Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Prezentacje spektakli w ramach TEATR POLSKA odbędą się w okresie od 1 września do 30 listopada 2022 roku.

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie dołączył do Programu Teatr Polska. Dzięki temu
do Wasilkowa przyjadą profesjonalne teatry: Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa, Fundacja Mikro Teatr z Legnicy oraz Instytut Teatru Przedmiotu z Policznej. Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie współtworzy podlaską sieć instytucji biorących udział w programie. Poza nim w sieci są ośrodki Kultury w Gródku, Orli oraz Narewce.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie zaprasza na spektakl Fundacji Mikro Teatru pt. „Faktoria przyjemności”. Sztuka wystawiona będzie w ramach Programu Teatr Polska w dniu 23 listopada 2022 roku o godzinie 19:00 w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie (Żurawia 13).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny