Czy zamiana mieszkania z Warszawy na Acapulco to dobry pomysł na zimę?

Materiał informacyjny Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych
Nikt nie lubi marznąć w swoim domu, ale warto zastanowić się, czy zbyt wysoka temperatura w pokoju nie okaże się równie szkodliwa, co nadmierne jego wychłodzenie? Otóż tak! Przebywanie w za ciepłych pomieszczeniach szybko staje się wyzwaniem dla twojego organizmu. Równie trudnym, co marznięcie. Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie tak istotne jest zatem, żeby utrzymywać w mieszkaniu komfort cieplny. W ramach kampanii „Liczy się ciepło” sprawdzamy, jaką temperaturę w domu eksperci uznają za optymalną i dlaczego zbyt mocne odkręcenie grzejników może negatywnie wpływać na twoje zdrowie.

Z myślą o portfelu

Świadomość Polaków w zakresie ogrzewania mieszkań rośnie. Dlaczego tak jest? Powodem są głównie rosnące rachunki. Badania ARC Rynek i Opinia dowodzą, że trzy czwarte Polaków uważa oszczędzanie ciepła za sensowne posunięcie. Większość respondentów (92%) twierdzi, że wie jaka temperatura panuje w ich miejscu zamieszkania i używa domowego urządzenia pomiarowego (88%). Jako temperaturę optymalną dla sypialni, pokoju przeznaczonego do odpoczynku oraz pracy Polacy najczęściej wskazują 20 stopni Celsjusza. Wartość ta pokrywa się z przedziałem proponowanym przez ekspertów, który ma nam zapewnić komfort cieplny. Aby nie odczuwać skrajnego zimna lub gorąca temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza. Chłodne dni i noce przełomu roku to idealny moment na refleksję nad naszymi nawykami i ich wpływem na nasze samopoczucie.

Zdradliwe ciepło

Według ekspertów przebywanie w przegrzanym pomieszczeniu może przełożyć się na negatywne skutki zdrowotne. Należą do nich przede wszystkim: pogorszenie ogólnego samopoczucia, uczucie senności, przesuszenie i swędzenie skóry, a także pieczenie oczu wynikające z przesuszenia spojówek. Zbyt mocno rozkręcone kaloryfery mogą się również przyczynić do wystąpienia suchego kaszlu, bólu głowy, a nawet przewlekłych problemów z zatokami. Ponadto zbytnio nagrzane pomieszczenie charakteryzuje znaczne obniżenie jakości wdychanego powietrza. Staje się ono suche, co wedle ekspertów jest przyjaznym środowiskiem dla wirusów, które mogą swobodnie unosić się w powietrzu i częściej wywoływać przeziębienia. Należy też nadmienić, że wysoka temperatura może mieć zgubny wpływ na naszą odporność. Istnieje ryzyko, że wyjście z bardzo ciepłego pomieszczenia na chłodny dwór wywoła w organizmie szok, który zwiększy ryzyko infekcji.

Ręka na pulsie

Jeżeli chcemy się upewnić, że temperatura pomieszczenia, w którym przebywamy nie będzie sabotować naszego samopoczucia warto rozważyć zakup termostatu. To niezbyt skomplikowane urządzenie, które jest powszechnie dostępne w większości sklepów ze sprzętem domowym, pozwoli nam upewnić się, że w każdym pomieszczeniu panuje optymalna temperatura. Jeśli mimo zamontowania termostatu w niektórych miejscach poczujesz, że jest chłodniej zamiast odkręcić kaloryfer sprawdź na stronie www.liczysiecieplo.pl jakie drobne zamiany możesz wprowadzić w codziennych nawykach, by nie marznąć we własnym mieszkaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy zamiana mieszkania z Warszawy na Acapulco to dobry pomysł na zimę? - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie