MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy ubezpieczenie szkolne NNW dziecka jest obowiązkowe? Do kiedy trzeba się zdecydować?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ubezpieczenie NNW dziecka (tzw. szkolne) obejmuje też czas spędzony poza szkołą. Czy jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie NNW dziecka (tzw. szkolne) obejmuje też czas spędzony poza szkołą. Czy jest obowiązkowe? 123rf.com
Czy ubezpieczenie szkolne dziecka jest obowiązkowe? Wraz z początkiem roku szkolnego powraca temat ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów – tzw. szkolnych NNW. Czy takie ubezpieczenia są obowiązkowe? Czy w razie wypadku w szkole dziecko może liczyć na jakieś inne odszkodowanie? Do kiedy trzeba się zdecydować na ubezpieczenie i jakie mamy opcje? Rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści

Czy ubezpieczenie szkolne uczniów jest obowiązkowe?

Zgodnie z obecnymi uregulowaniami, rodzice dzieci uczących się w szkołach publicznych nie mają obowiązku wykupywania dla nich ubezpieczenia NNW na czas nauki. Wobec tego władze szkolne nie tylko nie są upoważnione do wymagania, aby uczniowie byli ubezpieczeni, ale też nie mogą żądać żadnych zaświadczeń lub oświadczeń od rodziców w związku z tym.

– Choć ubezpieczenie NNW dla uczniów nie jest obowiązkowe, jest to zabezpieczenie, w które warto zainwestować. Dzięki powszechności tych ubezpieczeń koszt jednostkowy polisy jest bardzo mały, a w razie wypadku dziecka każda pomoc finansowa na pewno się przyda – powiedział Rafał Bojarczuk, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży Agencyjnej w Comperia Ubezpieczenia. – Polisa wykupywana w szkole jest rozwiązaniem najwygodniejszym, ale może nie być dostosowana do każdego dziecka. Dlatego warto też zapoznać się z ofertami indywidualnymi, które pozwalają lepiej dobrać zakres potrzebnej ochrony.

Natomiast jeśli szkoła organizuje dla uczniów wyjazd zagraniczny, muszą oni posiadać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia za granicą.

Czy ubezpieczenie NNW dla dziecka płacimy w szkole?

Większość rodziców ubezpiecza swoje dzieci, opłacając roczną polisę szkolną lub dopisując je do własnego ubezpieczenia. Co ważne, ubezpieczenia nie musimy opłacać w szkole.

Kiedyś szkoła podpisywała umowę z wybraną firmą ubezpieczeniową, która przygotowywała ofertę dla rodziców. Pieniądze przynosiło się więc do szkoły. Dzisiaj placówki najczęściej pozostawiają wybór ubezpieczyciela rodzinie. Pozostawienie decyzji rodzicom ma zapobiec faworyzowaniu konkretnej firmy, która być może nie posiada satysfakcjonującej dla wszystkich oferty.

W większości przypadków w szkole możemy ewentualnie otrzymać niezobowiązującą propozycję ofertową różnych firm w formie ulotek, chociaż niektóre szkoły oferują tzw. ubezpieczenie grupowe. Stawki za takie ubezpieczenie wynoszą kilkadziesiąt złotych (od ok. 25 złotych w górę).

Warto jedynie upewnić się, że ubezpieczenie dziecka obejmuje NNW, jeżeli chcemy uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe w przypadku nieszczęśliwego wypadku dziecka jak np. upadek na rowerze i złamanie ręki, kiedy dziecko nie znajduje się już pod opieką nauczycieli.

Odszkodowanie dla ucznia bez polisy NNW. Kiedy jest możliwe?

Zgodnie z obowiązującym prawem uczeń, który ulegnie wypadkowi w czasie, gdy przebywał pod opieką nauczycieli lub personelu szkoły, również może otrzymać odszkodowanie. I to bez względu na to, czy wydarzenie miało miejsce w trakcie lekcji, organizowanych przez szkołę zajęć pozalekcyjnych lub wycieczek.

Są na to dwa, niewykluczające się sposoby:

  • Pierwszy, to ubieganie się o jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje ono osobom, które w wyniku wypadku doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wniosek o takie odszkodowanie można złożyć do ZUS po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji.
  • Druga możliwość, to dochodzenie roszczeń przed sądem w drodze postępowania z powództwa cywilnego. W takiej sytuacji sąd rozstrzyga czy konkretny wypadek był konsekwencją zaniedbań lub bezprawnych działań pracowników szkoły. W zależności od decyzji odpowiedzialność może ponieść organ prowadzący szkołę (zazwyczaj jednostka samorządu terytorialnego), dyrekcja lub konkretny pracownik.

– O odszkodowanie z ZUS lub na podstawie powództwa cywilnego ubiegać się mogą również ubezpieczeni uczniowie, na tych samych zasadach – przypomniał Bojarczuk. – Natomiast szkolne polisy NNW chronią ucznia nie tylko w szkole. W razie wypadku otrzyma on odszkodowanie bez względu na to, czy wydarzył się on w drodze do lub ze szkoły, w domu, czy na wakacjach – uzupełnił.

Ubezpieczenie uczniów z Ukrainy

Przepisy nie różnicują uprawnień uczniów do ochrony pod żadnym względem. Dlatego też dzieci, które uczą się lub będą uczyć w polskich szkołach, pochodzą z innego kraju, podlegają dokładnie tym samym zasadom, co pozostali uczniowie. Mogą więc skorzystać zarówno z grupowych, jak i indywidualnych ubezpieczeń szkolnych NNW. Warto też zaznaczyć, że Rzecznik Finansowy już w połowie marca 2022 r. wydał w tej sprawie komunikat skierowany do uczniów z Ukrainy i ich opiekunów.

Jeśli chodzi o dwie pozostałe możliwości uzyskania odszkodowania (z ZUS i w drodze postępowania sądowego), to tu również różnice nie występują. Spełniony musi być tylko podstawowy warunek – dziecko w chwili wypadku pozostawało pod opieką szkoły.

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne i co zabezpiecza?

Ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków dla uczniów zazwyczaj są opracowywane w kilku wersjach. Najtańsze z nich to koszt około 30 złotych rocznie, a najdroższe rzadko przekraczają 250 zł za rok. W średniej cenie około 100 zł można już otrzymać wysoką kwotę ubezpieczenia i satysfakcjonujące warunki polisy.

Czym różnią się oferty firm ubezpieczeniowych?

Do podstawowych różnic należy ilość oraz rodzaje pakietów np. jedna firma oferuje tylko pakiet podstawowy i rozszerzony, a inna będzie miała aż 4 warianty do wyboru. Poza tym ubezpieczenia różnią się, w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju pakietu:

  • sumą ubezpieczenia (od 10 000 zł do 100 000 zł),
  • sumą ubezpieczenia za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu (od 100 zł do 1000 zł),
  • oferowaną kwotą za dzień pobytu w szpitalu (od 10 zł do 130 zł),
  • oferowanymi zwrotami za koszty leczenia/rehabilitacji (od 0 zł do 30 000 zł).

Do kiedy należy wykupić polisę ubezpieczeniową dla ucznia?

Co do zasady ubezpieczenie szkolne jest ważne do 30 września każdego roku, czyli obejmuje cały rok szkolny i jeden dodatkowy miesiąc. Dlatego najlepiej na początku roku szkolnego dokonać wyboru i wykupić polisę, aby zachować ciągłość ochrony. Co z dziećmi, których ubezpieczenie NNW jest uwzględnione w polisie rodziców? Te osoby, które opłacają już ubezpieczenie dziecka, nie muszą, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, wykonywać żadnych dodatkowych formalności.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy ubezpieczenie szkolne NNW dziecka jest obowiązkowe? Do kiedy trzeba się zdecydować? - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny