MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy jedzenie z powodzi jest bezpieczne? Sprawdź, czy da się uratować konserwy, paczkowaną żywność i mrożonki

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 12 lat
Powódź, która zalała pół Polski niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Jeśli do twojego domu wtargnęła woda musisz zadbać nie tylko o swoje mienie, ale przede wszystkim o zdrowie. Główny Inspektor Sanitarny zaleca, co zrobić z żywnością, która miała bezpośredni kontakt z wodą powodziową. Przeczytaj zanim będzie za późno.

Spis treści

Co z żywnością, która miała kontakt z wodą powodziową?

Jeśli do twojej kuchni czy spiżarni wtargnęła woda powodziowa i żywność, którą przechowywałeś w domu, miała z nią styczność, musisz się jej bezwzględnie pozbyć. Zalane jedzenie nie nadaje się do spożycia, nawet po dokładnym umyciu czy ugotowaniu. Takie zalecenie wystosował do powodzian Paweł Grześkowiak, który jest doktorem nauk medycznych i Głównym Inspektorem sanitarnym w Polsce. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało wczoraj komunikat w tej sprawie do osób, które zamieszkują tereny powodziowe. Alert dotyczący wody i żywności otrzymali mieszkańcy woj. opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Zerknij w telefonie, bo mogłeś w stresie przegapić to istotne powiadomienie.

Bezpieczna żywność z powodzi
Co zrobić z żywnością podczas powodzi. Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie domowników. PAP/Szymon Pulcyn

– Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Również żywność, która miała kontakt z wodą - należy ją bezwzględnie wyrzucić, nawet jeśli opakowanie nie uległo uszkodzeniu – przestrzega również w mediach społecznościowych szef GIS.

Pamiętaj, że woda powodziowa niesie ze sobą wiele zagrożeń, takich jak bakterie, wirusy, pasożyty czy chemikalia, które mogą skazić jedzenie.

Co zrobić z jedzeniem z lodówki?

Mieszkasz na południu Polski i dotknęła cię powódź? Koniecznie zadbaj o zdrowie swoje i domowników. Jeśli nawet twoja lodówka nie została zalana wodą, ale w twoim domu była dłuższa przerwa w dostawie prądu, wyrzuć do kosza produkty żywnościowe, które przechowywałeś w zamrażalniku. Jedzenie raz rozmrożone, nie nadaje się do ponownego zamrożenia.

Jeżeli urządzenie chłodnicze było przez kilka czy kilkanaście godzin wyłączone, musisz pozbyć się jedzenia, które trzymałeś na półkach i w szufladach w lodówce. Nie jedz produktów spożywczych, które powinny, a nie były przechowywane w warunkach chłodniczych, ale nie były, z powodu przerw w dostawie prądu.

Zwróć uwagę, aby nie pomylić z żywnością pakowanych produktów, z których zmyły się etykiety. Możesz pomylić je z jedzeniem. Nie spożywaj również żywności z niesprawdzonych źródeł, a puszki o wydętych wieczkach wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane!

Czy wyrzucać jedzenie ze spiżarni i kuchennych szafek?

Jeśli zapasy żywności trzymane w domu nie miały kontaktu z wodą powodziową, mogą nadawać się do spożycia. Jedzenie przechowywana w odpowiednich opakowaniach może być bezpieczne, ale wymaga starannego sprawdzenia.

O tym zaleceniach warto pamiętać:

  • Konserwy w puszkach – jeśli opakowanie jest nienaruszone i nie wykazuje oznak korozji, pęknięć czy deformacji, a wieczko nie jest wybrzuszone, możesz je bezpiecznie spożyć. Warto umyć puszkę przed jej otwarciem w cieplej wodzie z dodatkiem detergentu.
  • Szklane słoiki – nawet jeśli wieczka są nienaruszone, upewnij się, że nie miały kontaktu z wodą zalewową, a co za tym idzie, do wnętrza nie przedostały się zanieczyszczenia przez małe szczeliny. Jeśli masz wątpliwości, lepiej nie ryzykować i wyrzucić produkt.
  • Gotowe opakowania – żywność pakowana w plastikowe opakowania lub kartony (np. mleko, soki) zazwyczaj nie jest bezpieczna po kontakcie z wodą powodziową. Nawet jeśli opakowanie wygląda na nienaruszone, mikroorganizmy mogą przeniknąć do wnętrza. Zanim spożyjesz ryż czy kaszę, sprawdź, czy kartonowe opakowanie nie jest zawilgocone.

Żywność, którą posiadasz, chroń przed zepsuciem i zanieczyszczeniami. W tym celu:

  • produkty nietrwałe jak: mięso, wędliny, ryby, mleko i jego przetwory, gotowe potrawy itp. przechowuj w temperaturze niższej niż 80 stopni Celsjusza lub zgodnie z etykietą;
  • przechowuj żywność w szczelnych opakowaniach, przykrytą, w pomieszczeniach, gdzie nie ma środków chemicznych, takich jak pestycydy, nawozy mineralne;
  • składaj żywność w suchym, chłodnym miejscu;
  • nie przechowuj żywności, nawet tymczasowo w miejscach brudnych - w chlewach, oborach, kurnikach itp.;
  • chroń żywność przed gryzoniami i szkodnikami;
  • zalane pomieszczenia zdezynfekuj, wywietrz, wysusz i odmaluj (szczególnie jeśli przechowujesz w nich żywność, przygotowujesz posiłki lub jeżeli przebywają w nich dzieci) – informuje GIS na swojej oficjalnej stronie.

Czy można bezpiecznie pić wodę na terenach dotkniętych powodzią?

Jeśli mieszkasz na terenach objętych powodzią i nie masz pewności co do jakości wody, pił wyłącznie wodę butelkowaną lub dowożoną beczkowozami przeznaczonymi do wody pitnej. Śledź na bieżąco komunikaty służb i nie czerp wody z przydomowej studni. Nawet gdy nie na twoim terenie nie pojawiły się komunikaty, że woda nie jest zdatna do picia, warto przegotować ją przed spożyciem. W aptekach są również dostępne tabletki do uzdatniania wody. Warto również wykorzystać filtry do wody przeznaczone do usuwania mikroorganizmów.

– Śledzimy stan wodociągów. Tam, gdzie ujęcia zostały skażone, woda jest odcinana. Wtedy jedynie zdatna do picia jest woda w butelkach lub przywożona w cysternach. W trakcie powodzi absolutnie nie powinniśmy korzystać z wody ze studni. Odradzamy samodzielne uzdatnianie wody – dodaje Paweł Grześkowiak, który dowodzi Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

To też może cię zainteresować:Na działkach zagrożonych powodzią buduje się za dużo. Samorządy słabo nad tym panują

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny