Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czwartoklasiści bez laptopów. Koniec programu „Laptop dla ucznia”. Czym zostanie zastąpiony? Ministerstwo o szczegółach nowego projektu

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Koniec z laptopami dla czwartoklasistów? Ministra potwierdza, że na ten projekt nie ma pieniędzy.
Koniec z laptopami dla czwartoklasistów? Ministra potwierdza, że na ten projekt nie ma pieniędzy. Adam Jankowski/Polska Press/unsplash.com
Laptopy dla czwartoklasistów to program wprowadzony w ubiegłym roku. – Nie ma pieniędzy na laptopy dla uczniów – powiedziała we wtorek, 5 lutego, minister edukacji Barbara Nowacka. Co dalej z tym programem? W czwartek, 8 lutego, została podjęta decyzja. Uczniowie nie otrzymają komputerów. Ministerstwo cyfryzacji przekazało informacje o nowym projekcie. Program ma ruszyć już w przyszłym roku. Ujawniono, co zamiast laptopów otrzymają uczniowie.

Spis treści

Zamiast programu „Laptop dla ucznia” - „Cyfrowy uczeń”

Ministerstwo Cyfryzacji podało informacje o programie, który zastąpi zakończony właśnie „Laptop dla ucznia”. Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że wspólnie z IBE i ekspertami przygotowywana jest nowa kompleksowa Polityka Cyfryzacji Edukacji. Zapewnia, że ma być gotowa do końca czerwca.

W przyszłym roku uczniowie mają otrzymać nowe urządzenia mobilne. Konkrety związane z rodzajem sprzętu, niezbędnym oprogramowaniem i zabezpieczeniami mają być konsultowane z partnerami społecznymi oraz rodzicami.

- Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka - Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik nie będą pokrzywdzeni – zaznaczyła Barbara Nowacka.

Niewydane laptopy z poprzedniej edycji trafią do szkół ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego i szkół w małych ośrodkach.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To co zastaliśmy oraz to co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. – Przez błędy i zaniedbania poprzedniego rządu jesteśmy zmuszeni do zawieszenia programu „Laptop dla ucznia”. Po uzdrowieniu wróci w nowej kompleksowej formule „Cyfrowy uczeń” – dodał.

Sprawdź, do kiedy można zrealizować bon na laptop dla nauczyciela.

Koniec programu „Laptop dla ucznia”

Podczas wspólnej konferencji wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedzieli zmiany w edukacji cyfrowej uczniów.

Dzisiaj zawieszamy program „Laptop dla ucznia”, żeby w przyszłości dać szansę na nowy, świetny program „Cyfrowy uczeń”, gdzie nikt nie zostanie pokrzywdzony, gdzie uczniowie czwartych klas będą wiedzieli, że mają narzędzie do pracy, do nauki, do wyrównywania szans" - zapowiedział Gawkowski.

Mówił, że aplikacje oraz cyfrowa rzeczywistość będzie towarzyszyła przy tym, jak powinien być dobrze skonstruowany program.

Zwrócił uwagę, że najważniejsze jest skonstruowanie programu, który będzie stanowił plus dla ucznia, rodzica i nauczyciela.

Tylko takie zestawienie spraw jest szansą na to, że będziemy mogli powiedzieć o tym, że wykorzystujemy pieniądze z Unii Europejskiej rzeczowo i celowo - podkreślił wicepremier.

Minister edukacji o laptopach

Do końca grudnia 2023 r. do rąk wszystkich czwartoklasistów trafić miały laptopy, których zadaniem miało być wspieranie kompetencji cyfrowych uczniów. Program miał być kontynuowany w kolejnych latach, by dzieci mogły uczyć się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Teraz projekt stanął pod znakiem zapytania.

Szefowa resortu edukacji zapytana we wtorek w TVN24, czy zgodnie z założeniami programu wspierania kompetencji cyfrowych uczniów czwartoklasiści otrzymają 1 września bezpłatnie laptopy, powiedziała, że „nie ma pieniędzy”.

Zwróciła uwagę, że „są poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące przygotowania tego programu, jego sensowności i zabezpieczenia młodych przed cyberzagrożeniami”.

Według minister edukacji dotychczas laptopy były rozdawane bez żadnych szczególnych pomysłów na edukację.

– W czasie wprowadzania reformy były głębokie nieuczciwości związane z organizacją programu laptopowego – powiedziała Barbara Nowacka. Rozdawanie laptopów – dosyć ciężkiego sprzętu jak na uczniów IV klasy i niewygodnego, bez pomysłu, co dalej z nim zrobić, budzi poważne wątpliwości polityków, a przede wszystkim ekspertów i nauczycieli – dodała szefowa resortu edukacji.

Minister zwróciła uwagę na to, że laptopy i tablety są bardzo przydatne i pomocne w edukacji, jednak ich temat powinien być dobrze przemyślany i powiązany ze strategią edukacji cyfrowej i z bezpieczeństwem w sieci.

Program naprawczy przed nami

Nowacka zapowiedziała również, że wspólnie z ministerstwem cyfryzacji przygotowywany jest program naprawczy, dotyczący laptopów.

– W czwartek wspólnie z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim ogłosimy plany dotyczące laptopów – poinformowała minister edukacji.

Zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o wspieraniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, począwszy od roku szkolnego 2023/2024 kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych mają otrzymywać bezpłatnie laptopy. Mają być one kupowane centralnie, a następnie trafiać do organów prowadzących szkoły i do uczniów. Przekazywanie urządzeń rodzicom lub opiekunom prawnym ucznia ma odbywać się na podstawie umowy na własność albo umowy użyczenia.

W uzasadnieniu do projektu ustawy jako źródło sfinansowania programu wskazano środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Laptopy dla pierwszego rocznika czwartoklasistów, który otrzymał je we wrześniu 2023 r., kupione zostały dzięki mechanizmowi prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny