Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwonka. OSP KSRG Czerwonka ma 50 lat (zdjęcia)

(dj)
50-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonce
50-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwonce OSP Czerwonka
Ochotnicza Straż Pożarna w Czerwonce działa od pół wieku. 14 listopada druhowie ochotnicy świętowali jubileusz 50-lecia.

- Mieszkańcy naszej wsi mając w pamięci pożary podczas II Wojny Światowej i prowadząc własne gospodarstwa rolne, dostrzegli, iż w wielu przypadkach całoroczny trud i zebrane plony ulegały najczęściej zniszczeniom poprzez nieubłagalnego złodzieja- ogień - przypominał podczas uroczystości w Czerwonce naczelnik OSP dh Czesław Waśko.

- Większość zabudowań zarówno gospodarczych, jak i mieszkalnych pokrywała wtedy oczywiście- strzecha. Zaprószenie ognia stanowiło wtedy największe zagrożenie dorobku całego życia rodzin i powstających gospodarstw. Na początku 1965 r. grupa zapaleńców postanowiła powołać OSP w Czerwonce.

Pierwsze wyjazdy to oczywiście koń z wozem, na którym motopompa i kilka węży. W 1967 r. Marian Małyszko będący pierwszym posiadaczem ciągnika we wsi usprawnił działalność i operatywność straży. Wóz ze sprzętem podczepiany był do "bociana", bo tak się wtedy nazywał ciągnik Zetor na wysokich kołach. Strażacy gasili pożary nie tylko w swojej wsi, ale także jeździli do pobliskich kol. Bachmackich i Kopciówki.

W 1970 r. jednostka otrzymała samochód bojowy " Żuk". Kierowcą został dh Marian Małyszko, który udostępnił własny budynek za zagarażowanie samochodu i przechowywanie sprzętu. Nowym prezesem został dh Jan Filewicz. Powstała żeńska OSP.

Organizowane były wtedy zawody gminne i powiatowe w naszej wsi na łące u pana Górskiego (dziś Głębocki). Żeńska drużyna zajęła II miejsce, za które druchny otrzymały zegarki na rękę. Skład drużyny żeńskiej przedstawiał się następująco: Jadwiga Narel, Halina Marchel, Halina Wojciechowicz, Genowefa Waśko, Genowefa Stasiełuk, Jadwiga Górska, Teresa Breczko, Genowefa Lola.

Rok 1978 przyniósł zmiany w zarządzie naszej jednostki. Prezesem został Jan Rzepnicki, naczelnikiem Stanisław Lewantowicz, a kierowcą dh Zygmunt Klepacki, u którego w prywatnym budynku lokalizował się garaż naszej OSP.

Drużyna żeńska rozwiązała się w sposób naturalny. Druhny porozjeżdżały się po całej Polsce, a trzy z nich wyemigrowały do USA. Do OSP wstąpili nowi druchowie m.in. Jan Waśko, Czesław Marchel, Jan Małyszko, Eugeniusz Wojciechowicz. W tym okresie OSP zajmowała wysokie miejsca w zawodach gminnych, powiatowych i wojewódzich. Byliśmy wzywani na coraz częstsze wyjazdy do gaszenia torfowisk oraz lasów.

W 1983 r. nowym kierowcą zostaje dh Stanisław Lewantowicz, a naczelnikiem dh Czesław Waśko. Jednostka nasza aktywnie uczestniczyła w działaniach bojowych, oraz zajmowała czołowe pozycje w zawodach gminnych i rejonowych. W 1992 roku prezesem został dh Leszek Bielawski, a kierowcą dh Antoni Bielawski.

Wiosną 1993 r.z inicjatywy radnego Czesława Marchela zawiązał się społeczny komitet budowy remizy, przy wielkim udziale wszystkich mieszkańców wsi, strażaków a także tych, którzy przebywali poza granicami kraju. W tym samym roku jesienią została uroczyście otwarta remiza poprzedzona Mszą św. i poświęceniem. Szczególne podziękowania należą się dla ówczesnego wójta Piotra Krutula.

W 2002 roku dzięki zbiórce społecznej zainicjowanej przez radnego dh Czesława Marchela, a także przez zarząd naszej OSP, zostało zebrane 8800 zł.

Dzięki burmistrzowi Jerzemu Omielanowi i radzie gminy otrzymaliśmy samochód bojowy MAGIRUS.

Nowym kierowcą został dh Stanisław Rzepnicki, wraz z nim do jednostki wstąpiło kilku nowych członków.

W 2003 r. powołana została pierwsza w powiecie MDP przy naszej OSP, a jej opiekunem został dh Jarosław Klejno. W skład MDP wchodziło 15 chłopców. Zajęcia z nimi były prowadzone w każdą drugą niedzielę miesiąca po dwie godziny przez opiekuna Jarosława Klejno i naczelnika Czesława Waśko. Dzięki podwójnej działalności w tamtym okresie (zawody sport-poż. i udział w wielu akjach bojowych) oraz wyposażenia w nowy sprzęt pożarniczo- gaśniczy, decyzją Komendanta Głównego Powiatowej Straży Pożarnej z dn.15.10.2007 r. nasza jednostka została włączona do KSRG ( Krajowego Systemu Ratowniczo-Górniczego).

Aktualnie jednostka liczy 25 członków czynnych, 2 honorowych i 12 MDP.

Zwiększona aktywność bojowa oraz udział w szkoleniach prowadzonych przez PSP w Sokółce i w/w zawodch, dzięki staraniom dh radnego Czesława Marchela oraz zarządowi naszej OSP, ówczesnemu burmistrzowi J. Omielanowi,Urzędowi Marszałkowskiemu, marszałkowi Mieczysławowi Baszce spowodowały, że w dn. 1.1.2010 r. został wprowadzony do służby nowy samochód gaśniczy Volvo i szereg innego wyposażenia pożarniczego. Z chwilą włączenia do KSRG oraz nabycia nowego samochodu jednostka przyjęła na siebie zwięksony zakres działań i obowiązków. Zakresem działania naszej jednostki jest nie tylko gmina Suchowola ale również w miarę potrzeby teren powiatu sokólskiego.

Przez 50 lat swojej działalności aktywnie uczestniczyliśmy w życiu społecznym nie tylko naszej miejscowości ale również społeczności całej gminy.Pamiątko poprzez udział we wszelakich uroczystościach państwowych, religijnych i lokalnych.
Priorytetem w naszej codziennej, społecznej działalności jest niesienie pomocy potrzebującym, ratowaniu ich życia i mienia.
Ciągle doskonalimy sprawność i skuteczność naszego działania, biorąc czynny udział w zawodach sportowo- pożarniczych (w tym roku miejsce IV na 15 jednostek) oraz uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez PSP w Sokółce (podstawowe, medyczne, techniczne, LPR i inne).

- Uważamy, że jubileusz oraz wręczenie nam sztandaru jest wspaniałym uwiecznieniem naszej 50-letniej działalności, a zarazem wyrazem hołdu i szacunku dla dwóch pokoleń strażaków ochotników, które wychowały się przy naszej OSP - kończy dh naczelnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny