Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeremcha: Kierowniczka biblioteki odwołana po kontroli CBA

Magdalena Kuźmiuk
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyli wniosek o odwołanie kierowniczki biblioteki.
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyli wniosek o odwołanie kierowniczki biblioteki. Archiwum
Stało się tak z powodu złamania przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej. Mówią one o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby, które pełnią funkcje publiczne.

A tak - jak ustalili agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w czasie rutynowej kontroli - było właśnie w przypadku kierowniczki biblioteki publicznej w Czeremsze. Kobieta została już odwołana, bo taki wniosek złożyło CBA.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy w Czeremsze, konieczne było rozpisanie nowego konkursu na to stanowisko. Została w nim wyłoniona osoba, która już pełni kierowniczą funkcję w bibliotece. 20 czerwca 2012 roku wójt Czeremchy swoim zarządzeniem powołał na tę funkcję Alinę Micewicz. Będzie ją sprawowała do czasu połączenia Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze, nie dłużej jednak niż do końca przyszłego roku.

Zmiany na tym stanowisku była wynikiem niedawno przeprowadzonych w województwach podlaskim, a także warmińsko-mazurskim kontroli agentów CBA. Wykazała ona m.in. że oprócz kierowania biblioteką, jej szefowa prowadziła jednocześnie działalność gospodarczą, z której uzyskiwała dodatkowy dochód.

- W przypadku tej osoby nasza kontrola obejmowała lata 2007-2011 - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Ustawa antykorupcyjna mówi m.in. o tym, że w ciągu trzech miesięcy od objęcia stanowiska publicznego powinno się zawiesić lub zrezygnować z zasiadania np. w radach nadzorczych lub być członkami zarządów. W przeciwnym razie - łamie się prawo.

- Z naszych obserwacji wynika, że najwyraźniej osoby, które obejmują te stanowiska, lekceważą przepisy lub wcale ich nie znają - ocenia Jacek Dobrzyński.

Dodaje, że tzw. ustawa antykorupcyjna nie jest nowym dokumentem, ponieważ obowiązuje już od 15 lat.

Dodatkowo, w czasie ostatnich kontroli agentów CBA w województwie podlaskim, stanowisko straciła także dyrektorka szpitala w Knyszynie. Ona również - w tym przypadku niezgodnie z prawem - prowadziła działalność gospodarczą.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przypomina

Osoby pełniące funkcje publiczne nie mogą być: członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego; zatrudnione lub wykonywać innych zajęć w takich spółkach, które mogłyby wywołać podejrzenie o ich stronniczość; członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółdzielni, z wyjątkiem rad nadzorczych spółdzielni mieszkaniowych; członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Osoby takie nie mogą też mieć więcej niż 10 proc. akcji w spółkach prawa handlowego, prowadzić działalności gospodarczej samemu lub z kimś, a także zarządzać taką działalnością. Nie dotyczy to działalności wytwórczej w formie rolniczego gospodarstwa rodzinnego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny