Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas przejść na dietę! Dlaczego powinniśmy jeść zdrowo

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Czas przejść na dietę! Dlaczego powinniśmy jeść zdrowo
Czas przejść na dietę! Dlaczego powinniśmy jeść zdrowo pixabay.com
Słowo dieta bardzo często kojarzone jest z odchudzaniem, co jest mylnym pojęciem. Dieta to nic innego jak sposób żywienia, więc każdy kto żyje i je prowadzi swoją indywidualną dietę - mówi Magdalena Cienkus-Zaremba z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Białymstoku.

Dlaczego powinniśmy jeść zdrowo?

Prawidłowe odżywianie jest jedną z tych rzeczy, od których w głównej mierze zależy nasze zdrowie. To co jemy wpływa na nasze zachowanie i samopoczucie. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że dobry bądź zły nastrój wynika ze zjedzonego posiłku. Jelita są naszym drugim mózgiem, więc warto o nie dbać, by dobrze się czuć. Wysoki cholesterol, cukier powyżej normy, bądź nadciśnienie tętnicze są problemami dietozależnymi, więc odpowiednia dieta często może zastąpić garść leków. Na temat zdrowego żywienia mówi się sporo, warto więc informacje te wprowadzić w życie.

Czym jest zdrowe żywienie?

- Rezygnując ze słodyczy, chipsów, kolorowych, słodzonych, gazowanych napoi na pewno jakość jedzenia będzie lepsza, ale czy to wszystko? Zdrowe żywienie to przede wszystkim mądre żywienie, oparte na świadomym wyborze produktów, zwracanie
uwagi na składniki, czytanie etykiet, jak również sam sposób żywienia. Warto wiedzieć jak powinno się jeść, ale też co należy jeść i ile, czasami zdrowe żywienie to nie kwestia porcji, tylko proporcji - podkreśla Cienkus-Zaremba.

Generalną zasadą zdrowego żywienia jest regularność posiłków, wprowadzenie czterech lub pięciu niewielkich porcji dziennie, w regularnych odstępach czasu, pobudza metabolizm, a organizm na bieżąco spala dostarczone kalorie, nie magazynuje ich w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto, regularne jedzenie pomaga uniknąć napadów wilczego głodu, podjadania pomiędzy posiłkami oraz zmniejsza chęć na słodycze.

- Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej półtora litra płynów (ok 30ml na kilogram masy ciała). Woda jest najlepszym płynem dla naszego organizmu. Pozwala utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie, a my czujemy się pełni energii,
oczyszcza organizm z toksyn i zanieczyszczeń oraz nawilża. Warto wybrać wodą mineralną, natomiast zdecydowane „nie” mówimy gotowym wodom smakowym, które zawierają dużą ilość cukru. Wodę smakową można przyrządzić samodzielnie, dodając plasterek cytryny lub gałązkę mięty. Bądźmy natomiast ostrożni z kawą oraz alkoholem - te produkty odwadniają ciało! - podkreśla nasza rozmówczyni.

Należy całkowicie zrezygnować z dosładzania cukrem kawy czy herbaty, można wykorzystać słodziki naturalne jak stewia czy ksylitol. Poza tym powinno się wyeliminować wszelkie źródła cukru prostego. W związku z tym warto dokładnie czytać etykiety, bardzo dużo cukru zawierają owocowe produkty mleczne oraz płatki śniadaniowe. Spożywanie zbyt dużej ilości łakoci skutkuje nie tylko nadwagą czy otyłością, ale także innymi problemami ze zdrowiem.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta odchudzająca?

Podejmując decyzję o redukcji wagi, należy pamiętać, żeby dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych. Plan żywieniowy powinien być pełnowartościowy i urozmaicony, powinien uwzględniać preferencje smakowe, możliwości czasowe,
rytm dnia, sposób pracy, itd. Powinien być dostosowany indywidualnie, ma pomóc w redukcji kilogramów i zmianie nawyków żywieniowych. Żadna „cudowna” dieta nie pomoże trwale osiągnąć wymarzonego efektu. Wprowadzenie restrykcji ilościowych (zmniejszenie wielkości porcji, ilości posiłków, głodówki) lub jakościowych (ograniczenie spożywanie chleba, mięsa, lub jedzenie tylko wybranych produktów) prowadzi tylko do pozornego spadku wagi.

Taki plan wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Bardzo często po takich „dietach” pojawia się efekt jo-jo, czyli powrót do wagi pierwotnej, a nawet jeszcze większej masy ciała. Kolejne sukcesy drakońskich metod odchudzania to przede wszystkim rozregulowanie i spowolnienie metabolizmu, co zmniejsza efektywność dalszych prób redukcji, niedobory witaminowe, wypadanie włosów czy brak energii. Aby nie szkodzić zdrowiu i zapewnić sobie dobre samopoczucie, należy zadbać, aby dieta była pełnowartościowa. Nie mniej ważne, jak to, „co” jesz, jest również „jak”?

Na co zwracać uwagę wybierając produkty spożywcze?

- Im mniej przetworzone produkty tym lepiej. Zdrowa dieta to też dieta oczyszczająca organizm. Wybierając produkty bez zbędnych dodatków, konserwantów, ale też słodzików, aromatów i barwników zmniejszamy liczbę zanieczyszczeń w naszym
ciele. Te toksyny bardzo często objawiają się bólem głowy, żołądka, problemami trawiennymi, ale też złym samopoczucie, suchą skórą, brakiem energii. Kolejność wymienianych składników na etykiecie jest przedstawiana malejąco, czyli pierwszy składnik występuje w największej ilości. Im więcej wymienionych składników, tym jest większe ryzyko, że jest to produkt wysokoprzetworzony i spokojnie możemy odłożyć go na półkę - tłumaczy Magdalena Cienkus-Zaremba.

Skąd czerpać informację na temat zdrowego żywienia?

W dobie wszechobecnego Internetu, to sieć jest głównym informatorem, każdy może napisać wszystko, ale nie wszystko jest warte przeczytania. Warto wybierać materiały, pod którym podpisują się lekarze i dietetycy, warto zweryfikować wykształcenie osoby, która prowadzi bloga, czy wpisy na stronie. Wiele instytucji badawczych i naukowych również prowadzi strony internetowe, do których wszyscy mają dostęp. Jest wiele publikacji na temat zdrowego żywienia, natomiast zawsze należy pamiętać, że mogą pojawić się czynniki, które będą różniły naszą dietę od diety koleżanki, czy to choroba, przyjmowane leki, czy alergie, w takich przypadkach warto zasięgnąć porady dietetyka, bezpośrednio w gabinecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny