Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na zniżki w czynszu dla usług. Za remont i przystosowanie dla potrzeb niepełnosprawnych.

Aneta Boruch
Burzą ściany, żeby na ich miejsce stworzyć miejsce, w  którym swobodnie będą się czuć także osoby niepełnosprawne - trwa adaptacja pomieszczeń pod przyszłą klubokawiarnię artystyczną "Kopi Luwak” przy Sienkiewicza 9
Burzą ściany, żeby na ich miejsce stworzyć miejsce, w którym swobodnie będą się czuć także osoby niepełnosprawne - trwa adaptacja pomieszczeń pod przyszłą klubokawiarnię artystyczną "Kopi Luwak” przy Sienkiewicza 9 fot. Anatol Chomicz
Wydasz na remont komunalnego lokalu handlowego albo dostosujesz go do potrzeb osób niepełnosprawnych? Dostaniesz ulgę w opłatach. Takie udogodnienia dla najemców lokali usługowych szykuje miasto. Radni będą dyskutować o tym projekcie jeszcze w kwietniu.

Na pewno byłoby to duże ułatwienie, gdyby miasto wspierało nas w jakiś sposób - mówi Przemysław Makowiecki z Grupy Białko. - Do tej pory nie mamy zbyt wielu lokali w Białymstoku, które są otwarte dla niepełnosprawnych. A skoro wszyscy żyjemy w tym mieście, to wszyscy powinniśmy mieć takie same możliwości.

Zwolnią albo obniżą. Raz na trzy lata

Firma Grupa Białko wygrała przetarg na wynajem komunalnego lokalu przy Sienkiewicza 9. I najdalej za dwa miesiące zamierza tu otworzyć klubokawiarnię artystyczną "Kopi Luwak".

Właściciele chcą tu integrować niepełnosprawnych białostoczan. Dostosują lokal do potrzeb takich osób, menu ma być w języku Braille'a, a kelnerzy będą znać podstawy języka migowego. Właśnie ruszyły prace adaptacyjne w lokalu.

Miasto szykuje miłą niespodziankę dla tych, którzy podobnie jak Grupa Białko wyjdą naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych.

- Będzie możliwość obniżenia na jakiś czas stawek czynszu, jako rekompensata za wydatki poniesione przez najemcę przy dostosowaniu lokalu do potrzeb niepełnosprawnych - mówi Małgorzata Wnuk, rzecznik Zarządu Mienia Komunalnego.

Ale to niejedyne ulgi, na które wkrótce będą mogli liczyć od miasta przedsiębiorcy działający w komunalnych lokalach.

- Jeśli ktoś po raz pierwszy przejmuje lokal, możemy zwolnić go lub obniżyć czynsz na czas prowadzenia prac adaptacyjnych do trzech miesięcy - dodaje Wnuk. - A jeśli obecny nasz dzierżawca chce przeprowadzić remont i wymaga to wstrzymania sprzedaży, możemy też obniżyć mu czynsz na okres nie dłuższy niż miesiąc. Będzie to możliwe raz na trzy lata.

Takie zapisy znalazły się w uchwale, która trafi na sesję rady miejskiej pod koniec kwietnia.

Ulgi tylko za lepszy standard

Oczywiście, ulgi nie będą działać automatycznie. Zainteresowany ich otrzymaniem przedsiębiorca będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek w ZMK.

- Z każdym będziemy negocjować indywidualnie - zaznacza Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego. - I rzeczywiście, muszą to być wydatki na podniesienie na stałe standardu lokalu, czyli np. wymianę grzejników na nowszy typ czy starych nieszczelnych okien. Nie mogą to być sprawy wynikające ze specyfiki prowadzonej działalności, czyli np. pancerne szyby w placówce bankowej.

Ulgi czynszowe to kolejny krok miasta w stronę ułatwienia życia przedsiębiorcom. Przypomnijmy, że niedawno miasto zaczęło obniżać stawki czynszów w przetargach na wynajęcie lokali komunalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny