Czas na termomodernizację. Kocioł gazowy komfortowo dostarczy ciepło i podgrzeje wodę. Jaki wybrać najlepszy dla siebie?

Materiał informacyjny DEFRO
Kocioł gazowy DCG COMFORT 25
Kocioł gazowy DCG COMFORT 25
Udostępnij:
Nadal ponad milion polskich domów ogrzewanych jest piecami węglowymi. Nie tylko szkodzą środowisku, emitując dwutlenek węgla, związki siarki i inne szkodliwe substancje, ale ten sposób dostarczania energii cieplnej staje się mało ekonomiczny – ze względu na coraz wyższe ceny węgla. Nie bez znaczenia jest też fakt uciążliwej obsługi przestarzałego pieca węglowego: załadunek węgla, kłopoty z utrzymaniem czystości, o zagrożeniach pożarem już nie wspominając. W tej sytuacji warto pomyśleć o wymianie przestarzałego pieca na nowe urządzenie, które zniweluje te wszystkie wady.

Z pewnością warto kopciucha zastąpić kotłem gazowym. Zapewni ciepło w domu oraz ciepłą wodę użytkową w najwygodniejszy z możliwych sposobów. W przeciwieństwie do pieca węglowego nie potrzebuje dużo miejsca – ani na samo urządzenie, ani na zapas paliwa. Nie wymaga też poświęcania mu zbyt wiele uwagi – kocioł gazowy jest praktycznie urządzeniem bezobsługowym. Raz zaprogramowany – choćby przez fachowca przy instalacji – działa, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to dokonanie raz w roku przeglądu; wtedy też np. fachowiec może zrobić korektę oprogramowania.

Kocioł gazowy: wygoda i tanie ogrzewanie

Niezwykle ważne są również koszty – zarówno samego urządzenia, jak i zasilającego go gazu. Roczne koszty ogrzewania kotłem gazowym - w porównaniu z paliwami stałymi są dużo niższe. A w porównaniu z kosztami ogrzewania prądem – w zależności od potrzeb energetycznych budynku, które zależą m.in. od poziomu jego ocieplenia – mogą być nawet trzykrotnie niższe. Uwzględniając wartość opałową paliwa, sprawność energetyczną urządzeń zasilanych węglem i gazem, eksperci wyliczają, iż obecnie koszt 1 kWh otrzymywany z ogrzewania elektrycznego to 0,67 zł, natomiast gazem tylko 0,21 zł.

Jak łatwo policzyć, roczne ogrzewanie domu gazem jest ponad trzykrotnie tańsze niż energią elektryczną. Dla przykładu budynek ze słabą izolacją termiczną potrzebuje na ogrzanie w skali roku 9 tys. kWh ciepła. Ogrzewając go prądem zapłacimy obecnie 6 030 zł. Jeśli mamy kocioł gazowy, ten koszt wyniesie tylko 1 890 zł (wyliczenia według danych portalu kb.pl).

To musisz wiedzieć, nim kupisz kocioł gazowy

Właśnie ustalenie zapotrzebowania budynku na ciepło jest pierwszym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć procedurę wyboru najlepszego dla siebie kotła gazowego. Inne fundamentalne pytanie, na które musimy odpowiedzieć, to czy kocioł ma służyć jedynie ogrzewaniu budynku, czy też zapewnieniu ciepłej wody użytkowej.

Wybór odpowiedniego kotła gazowego:

  • Wiszący czy stojący
  • Jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny
  • Otwarta komora spalania czy zamknięta komora spalania
  • Tradycyjny czy kondensacyjny

Nie bez znaczenia jest też wielkość budynku i jego architektura, bowiem generalnie kotły gazowe dzielą się na wiszące i stojące. Te pierwsze oczywiście zajmują mniej miejsca, dedykowane są więc małym pomieszczeniom. Z kolei kotły stojące – większe i cięższe – wymagają więcej powierzchni, za to są dużo trwalsze od wiszących.

Kolejna decyzja dotyczy wyboru rodzaju kotła – jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Jeśli chcemy łączyć ogrzewanie domu z zapewnieniem ciepłej wody użytkowej w niewielkim lokalu, lepszym rozwiązaniem są kotły jednofunkcyjne, które optymalizują koszt podgrzewania wody wykorzystywanej w kuchni i łazience. Ciepła woda użytkowa ogrzewana jest bowiem co jakiś czas i magazynowana w zasobniku o pojemności 100 l lub więcej. To sprawia, że nawet urządzenie o niewielkiej mocy (a więc i stosunkowo mniejszym zużyciu gazu) zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości gorącej wody przez cały czas.

Dwufunkcyjny kocioł gazowy także zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę, ale w odniesieniu do tej drugiej funkcji potrzebuje dodatkowo wymiennika ciepła. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, gdy ciepłą wodę trzeba dostarczać na niewielką odległość i zapotrzebowanie na nią jest niewielkie. Poza tym kocioł musi się uruchamiać niemal przy każdym poborze ciepłej wody, co sprawia, że palnik, zespół gazowy oraz pompa obiegowa uruchamiają się nawet kilkadziesiąt razy dziennie (przy urządzeniu jednofunkcyjnym dzieje się to maksymalnie kilka razy dziennie), gdy temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej określonego poziomu.

Dla komfortu używania, istotne znacznie ma też fakt, czy urządzenie ma otwartą czy zamkniętą komorę spalania. Ten drugi rodzaj jest bardziej komfortowy i dedykowany nawet do małych pomieszczeń, gdyż czerpie powietrze niezbędne do pracy z zewnątrz, podobnie jak bezpośrednio na zewnątrz usuwa spaliny.

Z kolei pod względem wydajności kotły gazowe dzielą się na tradycyjne i kondensacyjne. Bardziej nowoczesne są te drugie – umożliwiają odzysk ciepła ze spalin, co pozwala zwiększyć ich wydajność. Inne zalety nowocześniejszego pieca kondensacyjnego to cichsza praca oraz oszczędności wynikające z tego, iż palniki w nich stosowane mają modulowaną moc, płynniej dostosowując się do zapotrzebowania na ciepło.

Kondensacyjne kotły gazowe są droższe od tradycyjnych, ale w ciągu kilku lat eksploatowania różnica w cenie zostanie zamortyzowana dzięki mniejszemu zużyciu gazu przez nowocześniejsze urządzenie, a potem już będą korzyści z niższych rachunków za gaz.
Poza tym w pełnej kalkulacji trzeba jeszcze uwzględnić cenę przewodów spalinowych; te, które są potrzebne przy instalowaniu kondensacyjnego kotła gazowego są znacząco niższe – nawet o tysiąc złotych – niż w przypadku tradycyjnych pieców z zamkniętą komorą spalania.

Wybierz i sięgnij po dofinansowanie

Znając już zalety poszczególnych rozwiązań, stosowanych w kotłach gazowych, możemy wrócić do punktu wyjścia, czyli zapotrzebowania budynku na energię cieplną, co w największym stopniu zależy od jego izolacji. To mocno wpłynie na naszą decyzję. Jeśli piec ma ogrzewać stary, mało szczelny budynek, będzie potrzebny kocioł gazowy o dużej mocy – wtedy niemal na pewno nie wystarczy kocioł tradycyjny, lecz potrzebny będzie kocioł kondensacyjny. Natomiast im nowszy budynek, tym łatwiej można go będzie ogrzać stosując tańszy piec jednofunkcyjny.

Obok komfortu i wygody, jakie zapewnia praktycznie każdy kocioł gazowy (a kondensacyjny w szczególności), bezpieczeństwa i uniwersalności (produkcja ciepła do ogrzewania i ciepłej wody – co eliminuje konieczność kupowania dwóch urządzeń, zamiast jednego), a także stosunkowo niskich kosztów ogrzewania (ceny gazu kontra ceny prądu i innych „paliw”) ważne jest także to, że wymieniając przestarzałe urządzenie na kocioł gazowy możemy skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

Dotacja na takie przedsięwzięcie termomodernizacyjne – kupno i montaż nowego urządzenia – może wynieść nawet 30 tys. zł (w przypadku osób o najniższych dochodach nawet do 37 tys. zł). Z reguły najwięksi producenci i dystrybutorzy kotłów pomagają klientom zarówno w wyborze najlepszego dla nich urządzenia grzewczego, a nawet – jak jest w przypadku DEFRO - największego na polskim rynku producenta nowoczesnych urządzeń grzewczych – montaż i serwis. DEFRO ma w swojej ofercie kotły gazowe dostosowane do wszelkich możliwych potrzeb klientów: tradycyjne i kondensacyjne, stojące i wiszące, jedno i dwufunkcyjne itd.

Natomiast szczegóły dofinansowania, w tym tryb składania wniosków o dotację najłatwiej dostępne są na stronie internetowej rządowego programu: czystepowietrze.gov.pl.

Kocioł gazowy DCG COMFORT 25

Dodaj ogłoszenie