Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na pierwsze pyszne zbiory

Agnieszka Zalewska
W czerwcu rusza sezon na zbiory truskawek
W czerwcu rusza sezon na zbiory truskawek
Niedawno witaliśmy wiosnę i prawie nie zauważyliśmy, że ta piękna pora roku już się kończy. Zbliża się sezon urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Jednak nie zapominajmy o doglądaniu roślin w ogrodach i na balkonach. Czerwiec to naprawdę pracowity miesiąc dla ogrodników.

Ponieważ w czerwcu zazwyczaj jest bardzo ciepło i słonecznie, należy pamiętać o podlewaniu i zraszaniu roślin. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10 cm. Najlepszą porą do zraszania jest wieczór.
Wygląd trawnika zależy od częstotliwości koszenia a nie od wysokości koszenia. Lepiej jest go kosić wyżej i częściej, niż niżej i rzadziej.
- Nie można dopuścić do tego, aby wysokość trawy przekroczyła 10 cm - mówi Jerzy Gwoździej, ogrodnik z Białegostoku. - Po koszeniu najważniejszym zabiegiem jest nawożenie.
Dojrzały trawnik trzeba koniecznie podlać, gdy ziemia jest wyschnięta na głębokości około trzech cm. Podczas upałów młody trawnik należy podlewać często, nawet dwa razy dziennie. Starszy rzadziej, ale większymi dawkami.
Dużym problemem są chwasty. Walka z nimi jest dość trudna. Jedną z metod jest stosowanie środków chemicznych. Do zwalczania wybranych chwastów na trawnikach można wykorzystać Bofix 260 EC lub Starane 250 EC.
- Opryskiwanie darni należy przeprowadzić podczas ciepłej pogody - radzi ogrodnik. - Gleba powinna być wilgotna. Stosowanie herbicydów podczas upałów i suszy może spowodować uszkodzenie trawnika, a opryskiwanie w temperaturze poniżej 20 stopni C nie przyniesie spodziewanych korzyści.

W owocowym sadzie
Na pniach śliw i jabłoni powinniśmy umieścić specjalne opaski z papieru falistego do wychwytywania gąsienic owocówek.
- Przy młodych nasadzeniach formujemy i korygujemy koronę drzewa i wzrost pędów - radzi Jerzy Gwoździej. - Wzniesionym pędom nadajemy poziome położenie poprzez obciążanie małymi ciężarkami lub podwiązywanie. W miarę potrzeb podlewamy.

Pamiętajmy o palikowaniu pomidorów oraz o usuwaniu bocznych pędów wyrastających z kątów liści. W czasie wilgotnej pogody na roślinach może wystąpić zaraza ziemniaczana, jest to choroba wywoływana przez grzyb.
Teraz jest najlepszy moment na przerywanie wysianych w maju ogórków, cykorii i marchwi.

Ogród ozdobny
Czerwiec jest miesiącem, w którym wysiewamy rośliny dwuletnie - łubin, orliki, stokrotki, bratki, niezapominajki i goździki brodate. Przycinamy również krzewy kwitnące wiosną, tj. jaśminowce, forsycje, tawuły wczesne, żarnowce.
- Staramy się systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany lilaków (bzów), róż, różaneczników i żarnowców - radzi Jerzy Gwoździej. - Jeżeli zachodzi taka konieczność - podwiązujemy rośliny do podpór.

Nowe rośliny
Od bluszczu możemy odcinać pędy z korzonkami powietrznymi, które po umieszczeniu w wilgotnym podłożu i przykryciu folią szybko się ukorzeniają. W miarę potrzeby możemy też robić sadzonki z krzewów liściastych.
- Przygotowujemy je ze słabo zdrewniałych młodych pędów - mówi ogrodnik. - Odcinamy boczne pędy oraz liście, pozostawiając tylko dwa-trzy. Po zanurzeniu w ukorzeniaczu umieszczamy sadzonki w wilgotnej mieszance dwóch części torfu i jednej części piasku. Na koniec sadzonki okrywamy folią.
Do gruntu możemy teraz wysadzać rośliny uprawiane w pojemnikach. Bardzo uważnie obserwujemy, czy nie wystąpiły na naszych roślinach choroby lub szkodniki.
W czerwcu zaczyna się okres ciągłej pracy w naszym domowym ogródku.
- Wszystkie rośliny balkonowe w skrzynkach, donicach, misach należy podlewać - najlepiej wodą odstałą, ogrzaną na powietrzu i regularnie nawozić, najlepiej nawozem płynnym - radzi Jerzy Gwoździej. - Systematycznie trzeba oczyszczać rośliny z przekwitłych kwiatostanów i uschniętych liści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny