Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cygańska kuchnia prosto z Igrył. Kociołek cygański - przepis

Martyna Tochwin [email protected] tel. 85 711 22 87
Kociołek cygański to flagowe danie kuchni romskiej.
Kociołek cygański to flagowe danie kuchni romskiej. sxc.hu
Miejscowe gospodynie polecają swoje przepisy na potrawy kuchni cygańskiej, tatarskiej i tradycyjnej.

Sztandarowym przepisem jest kociołek cygański. To licząca kilka wieków pikantna potrwa będąca połączeniem różnych gatunków mięs oraz warzyw.

- Kociołek jest jednym z elementów kultury romskiej, która dawno temu wpisała się w lokalne społeczeństwo w Igryłach. Do dziś ta potrawa przetrwała w tutejszych domach i do dziś jest tu przygotowywana - mówi Wojciech Januszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Igrył. W książce, wydanej właśnie przez to stowarzyszenie, można znaleźć też np. zapomniany już przepis na zupę z białej lebiody. Co ważne, wszystkie receptury są sprawdzone. Pod każdą potrawą podpisała się konkretna gospodyni, która poleca przepis.

Książka powstała na zakończenie projektu "Potrawy regionalne - zajęcia praktyczne dla dzieci i młodzieży, wydanie lokalnej książki kucharskiej". - Warsztaty kulinarne realizowaliśmy w szkole podstawowej w Gieniuszach. Wzięło w nich udział ponad 40 dzieci. Przez kilka dni uczniowie zostawali po lekcjach w szkole i przez pięć godzin przygotowywali potrawy z przepisów, które wcześniej przynieśli z własnych domów. Pomagały im w tym trzy gospodynie - specjalistki od kuchni tatarskiej, romskiej i tradycyjnej: Tatiana Radecka, Agata Iwanowska i Anna Deresz - wylicza Wojciech Januszkiewicz.

To właśnie na kulturze romskiej bazuje stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Igrył. Bo to właśnie ta miejscowość była kiedyś nazywana wsią cygańską.

- Na przełomie XVII i XVIII wieku te ziemie zostały nadane Romom. Był to ewenement w skali kraju, bo Romowie to przecież naród wędrujący. Ostatecznie jednak tu się osiedlili i wtopili w lokalną społeczność. Dziś w Igryłach nie ma już jednak Romów czystej krwi. Przez lata przemieszali się z tutejszymi mieszkańcami - tłumaczy szef stowarzyszenia.

Książka została wydana w stu egzemplarzach. Część nakładu trafiło m.in. do szkoły w Gieniuszach.

Pieniądze na realizację projektu i wydanie książki stowarzyszenie otrzymało od dwóch organizacji. Najpierw udało się pozyskać 7 tys. zł z Programu Wspierania Aktywności Lokalnej "Razem Możemy Więcej" z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Dodatkowe 2 tys. zł dołożyła fundacja Sokólski Fundusz Lokalny ze środków "Działaj lokalnie 2012" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Przepis na kociołek cygański

Składniki: Kapusta, ziemniaki, cebula, boczek wędzony, kiełbasa zwyczajna, pieczarki, sól, pieprz, papryka słodka mielona, majeranek, przyprawa do grilla, oliwa z oliwek

Wykonanie: Pieczarki myjemy, obieramy, szatkujemy w plasterki i gotujemy na małym ogniu w osolonej wodzie. W tym czasie kroimy w plasterki kiełbasę, surowe ziemniaki, boczek wędzony i cebulę. Garnek wykładamy jedną warstwą liści kapusty i układamy na nich plasterki ziemniaków. Solimy. Na to kładziemy połowę naszych produktów: kiełbasę, boczek, cebulę i pieczarki. Całość przesypujemy przyprawą do grilla, papryką, odrobiną pieprzu i majeranku. Wszystko przykrywamy liśćmi kapusty. Na wierzch układamy identyczną, drugą warstwę, zakrywając ją na koniec liśćmi kapusty. Gotujemy na małym ogniu przez około 45 min. Potem danie wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 1-2 godzin.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny