Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku upraszczają przechowywanie akt pracowniczych a przede wszystkim zmniejszają koszty, które pracodawcy ponoszą. Aby dowiedzieć się więcej i skorzystać z tych udogodnień ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia.

- To projekt służący pracodawcom by zmniejszyć koszty związane z przechowywaniem dokumentacji - mówi Katarzyna Krupicka,
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Od 1 stycznia 2019 r. akta pracownicze wszystkich nowo zatrudnianych osób będą przechowywane tylko 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia. Dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni w danej firmie w okresie od stycznia 1999 r.

do grudnia 2018 r. można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat, ale tylko przy spełnieniu dodatkowego warunku. Chodzi tu przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia ZUS OSW oraz raportu informacyjnego ZUS RIA. Natomiast akta pracowników lub zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. przechowuje się nadal przez okres 50 lat.

Czytaj także:Już nie 50, a 10 lat będzie trzeba przechowywać akta pracownicze. Co jeszcze zmienia się do stycznia dla pracodawców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza przedsiębiorców na szkolenia na ten temat.

-Na zajęciach specjalista z ZUS omówi projekt elektronizacji akt pracowniczych - mówi Katarzyna Krupicka. - Uczestnicy dowiedzą się jakie korzyści wynikają z tej zmiany dla płatników składek, jakie dla ubezpieczonych. Zapoznają się z nowościami w dokumentach ubezpieczeniowych i poznają nowe formularze. Znajda się tam również informacje o programie PŁATNIK oraz ePłatnik. Szkolenia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Najbliższe odbędą się w białostockim oddziale ZUS 21 lutego oraz 6,13,22 i 27 marca. 22 lutego zapraszamy do Inspektoratu w Augustowie, a 12 lutego i 14 marca do placówki ZUS w Zambrowie. Zapisy przyjmowane są telefoniczne i mailowo.
Informacje o szczegółach i harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.