MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowe biblioteki bez tajemnic

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Wystarczy dostęp do internetu
Wystarczy dostęp do internetu
Działają przez 24 godziny na dobę na zasadzie czytelni udostępniającej swoje zasoby wirtualnym czytelnikom - przypomina Olga Topolewska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Internet co nieograniczone możliwości także dla poszukiwaczy książek, czasopism, starodruków, map, pocztówek. Dziś przedstawiamy internetowe adresy najważniejszych cyfrowych bibliotek. Poleca je Olga Topolewska, nauczyciel bibliotekarz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

- W Polsce takie biblioteki zaczęły powstawać w latach 90. XX wieku. Mogą być prowadzone przez tradycyjne biblioteki, dowolne instytucje i organizacje oraz osoby prywatne - przypomina Olga Topolewska.

Jakie dokumenty można znaleźć w elektronicznych bibliotekach? Przede wszystkim zdigitalizowane, czyli przeniesione do wersji cyfrowej tradycyjne książki, czasopisma, ilustracje, grafiki, stare druki, rękopisy, mapy oraz współczesne e-booki i czasopisma elektroniczne. Dzięki dostępowi do internetu można też korzystać z plików graficznych, dźwiękowych oraz wideo.

Znajomość z wirtualnymi księgozbiorami najlepiej zacząć strony: Federacja Bibliotek Cyfrowych (http://fbc.pionier.net.pl) gdzie jest zakładka z polskimi bibliotekami cyfrowymi.

- Jest ich 110, łącznie udostępniają ponad 1 mln 700 tysięcy publikacji. Poszukiwanie konkretnych utworów należy zacząć od zakładki "Wyszukiwanie", gdzie wpisując w pole wyszukiwarki tytuł pozycji, twórcę, słowa kluczowe lub wydawcę docieramy do interesujących nas tytułów - wyjaśnia Olga Topolewska.

Najstarszą i największą biblioteką zbudowaną w oparciu o ten system jest Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa: www.wbc.poznan.pl, utworzona w 2002 roku.
Od listopada 2006 roku funkcjonuje też Podlaska Biblioteka Cyfrowa pod adresem www.pbc.biaman.pl/dlibra.
Bardzo ważną biblioteką w Polsce jest Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, która udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Najbardziej znane biblioteki cyfrowe na świecie to:

- Europeana: www.europeana.eu, czyli Europejska Biblioteka Cyfrowa. Dostępne są tu zasoby Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona, a od grudnia 2009 r. - również Federacji Bibliotek Cyfrowych.

- Word Digital Library : www.wdl .org, czyli światowa Biblioteka Cyfrowa, która jest objęta patronatem UNESCO. Oferuje darmowe materiały w wielu językach, oprócz pozycji anglojęzycznych upowszechnia materiały spoza obszaru kultury zachodniej.

- Międzynarodowa Biblioteka Cyfrowa dla Dzieci: en.childrenslibrary.org - dąży do stworzenie zbioru książek, które są "wybitnym zestawem pozycji historycznych i współczesnych z całego świata. Chodzi o to, by wszystkie zainteresowane dzieci mogły korzystać z bogactwa dziecięcej literatury powstającej na całym świecie. W bibliotece odnaleźć można zbiory również w języku polskim.

Więcej o Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona napiszemy za tydzień.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny