Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia Noble Jump 15. Lądowanie wojsk NATO na lotnisku w Babimoście

(decha, paw, vp)
Ćwiczenia Noble Jump 15. Lądowanie wojsk NATO na lotnisku w Babimoście
Ćwiczenia Noble Jump 15. Lądowanie wojsk NATO na lotnisku w Babimoście Paweł Wańczko
We wtorek 9 czerwca ok. godz. 10 na lotnisku w Babimoście rozpoczęła się operacja lądowania sił natychmiastowego reagowania NATO. Akcja odbywa się w związku z ćwiczeniami Noble Jump 15, które odbędą się na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie. To najważniejsze w tym roku manewry NATO na terenie naszego kraju. Podczas ćwiczeń Noble Jump 15 zweryfikowany zostanie sposób działania tzw. szpicy, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości.

Noble Jump 15 - zdjęcia z lądowania wojsk NATO

Ćwiczenia Noble Jump 15 - lądowanie w Babimoście

Część wojsk sojuszniczych przybywających do Polski wyląduje i rozładuje się w Porcie Lotniczym Zielona Góra/Babimost we wtorek 9 czerwca. We wtorek na płycie lotniska wyląduje 8 maszyn. Pierwszymi żołnierzami na lotnisku byli wojskowi z korpusu niemiecko-holenderskiego, którzy przylecieli potężnym Herculesem. Powitała ich m.in. marszałek lubuska Elżbieta Polak (lotnisko należy do samorządu).

Z kolei Paul Kolken z korpusu niemiecko-holenderskiego tłumaczył istotę ćwiczeń Noble Jump 15. Mają one przede wszystkim na celu zintegrowanie działań żołnierzy dziewięciu nacji. Także ze względu na "dynamicznie rozwijającą się sytuację na wschodzie". Żołnierze po wylądowaniu przesiadają się do wozów i ruszają na poligon do Żagania.

- To są pierwsze ćwiczenia Szpicy, dlatego są tak ważne. W tej chwili w Polsce jest 10 różnych przedsięwzięć szkoleniowo-ćwiczebnych. I tak naprawdę te ćwiczeni trwają od kilku dni. Sprawdzano już przepływ informacji. A do soboty potrwa faza przemieszczania - dodaje ppłk. Marek Pietrzak ze sztabu generalnego.

Żołnierze po wylądowaniu przesiadają się do wozów i ruszają na poligon do Żagania

Szpica NATO pełną gotowość ma osiągnąć w 2016 r. We wtorek 9 czerwca na lotnisku w Babimoście spodziewani są jeszcze Czesi, wyląduje też cysterna lotnicza. Ćwiczenia Noble Jump 15 mają swój scenariusz, którego tłem jest wymyślony konflikt sił zbrojnych. Choć skonfliktowane bloki militarne są fikcyjne, scenariusz generowany jest oczywiście przez aktualną sytuację geopolityczną.

Ćwiczenia Noble Jump 15 jest jednym z wielu przedsięwzięć szkoleniowych, jakie Sojusz przeprowadzi w czerwcu pod wspólnym kryptonimem "Allied Shield" (Sojusznicza Tarcza). M.in. obok Noble Jump 15 odbędą się w Rumunii ćwiczenia Triden Joust sprawdzające potencjał NRF. Równolegle na Bałtyku prowadzone będą ćwiczenia: Baltops. To oraz kolejne przedsięwzięcia szkoleniowe w tym roku zjednoczą pod sztandarem NATO blisko 14 tys. żołnierzy z 19 krajów Sojuszu i 3 krajów partnerskich. Wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.

Przeczytaj też:Generał Mirosław Różański zostanie dowódcą generalnym. To jedno z trzech najwyższych stanowisk w polskim wojsku

Ryszard Dobrowolski, dyrektor Portu Lotniczego, poinformował, że we wtorek w Babimoście zaplanowanych jest 9 operacji lotniczych, a w sumie w trakcie najbliższych dni dojdzie do około 20 lądowań. Wojsko płaci za wykorzystanie lotniska według obowiązującego cennika.

Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości, czyli Szpica NATO

Ustanowienie na początku bieżącego roku Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości to największe wzmocnienie kolektywnej obrony będącej istotą NATO. Szpica jako część większych Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF), stanowi element szerszego planu Sojuszu, w reakcji na obecne wyzwania dla bezpieczeństwa, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO.

Ćwiczenia Noble Jump będą pierwszymi, podczas którego tzw. Szpica NATO zostanie poddana praktycznemu sprawdzeniu w maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych warunkach poligonowych. Pozwoli to Sojuszowi na ustalenie jej słabych i mocnych stron. W drugiej połowie 2015 i w 2016 roku NATO, na podstawie wypracowanych wniosków, przeprowadzi kolejne ćwiczenia, których celem będzie udoskonalenie koncepcji VJTF, jako części Sił Odpowiedzi NATO.

Obecność wojsk z innych państw NATO w Polsce jest dowodem na trwałość Sojuszu i zobowiązań, jakie wynikają z bycia jego częścią, w tym gotowości do przyjścia sobie wzajemnie z pomocą, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zintensyfikowanie ćwiczeń wielonarodowych jest też wymiernym efektem realizacji postanowień z Newport.

Szpica jako część większych Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF), stanowi element szerszego planu Sojuszu, w reakcji na obecne wyzwania dla bezpieczeństwa, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska