Cudzoziemcy rezygnują z pracy nie tylko w Podlaskiem, ale i w Polsce

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Na koniec 2019 roku w Podlaskiem liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła 12,6 tys. osób. To o ponad 500 osób mniej niż na koniec trzeciego kwartału tamtego roku. Prawie we wszystkich oddziałach ZUS jest zauważalny spadek liczby pracowników z zagranicznym paszportem. W całym kraju jest ich mniej o prawie 32 tys.

W Posce do ubezpieczeń społecznych w 2019 roku zgłoszono prawie 652 tys. cudzoziemców, czyli o 82 tys. więcej niż w roku 2018 roku.

- Pamiętajmy jednak, że dane, którymi dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych dotyczą tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, zlecenie, bądź też prowadzenie działalności gospodarczej. W naszych statystykach nie mamy zagranicznych pracowników, którzy wykonują pracę tylko na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie, bez pozwoleń i stosownych umów - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Mimo wzrostu liczby cudzoziemców w stosunku do roku 2018 w ostatnim kwartale ZUS odnotował ich spadek. Tylko w czwartym kwartale Polskę opuściło 32 tys. legalnie zatrudnionych obcokrajowców. W województwie podlaskim na ten krok zdecydowało się 527 osób. Najczęściej wyjeżdżali obywatele Ukrainy, których liczka spadła z 5,2 tys. do 4,7 tys.

Przyjeżdżają głównie Białorusini
Wśród pracowników z zagranicznym paszportem najwięcej w naszym regionie jest Białorusinów. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 1,5 tys. i przez ostatni kwartał 2019 roku utrzymuje się na podobnym poziomie. Kolejna liczna grupa to Ukraińcy. Ale tu niestety zauważamy , że ich liczba zmniejsza się.

- Obcokrajowcy w znacznej większości, bo ilości 7 tys. zatrudnieni są na umowę o pracę. Wielu z nich zakłada w Polsce własne firmy, dzięki czemu tworzą miejsca pracy nie tylko dla siebie, ale w miarę rozwoju biznesu, także dla innych. Takich osób jest już 500 w naszym regionie. Pozostali cudzoziemcy ujęci w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlegający ubezpieczeniom społecznym to osoby, które mają inne formy zatrudnienia np. umowa zlecenie - wyjaśnia rzeczniczka.

Więcej mężczyzn niż kobiet
Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. Przewaga po stronie mężczyzn jest prawie dwukrotna. W większości, bo aż w 85 procentach, przyjeżdżają z zagranicy do pracy w Polsce osoby w tzw. sile wieku, czyli w przedziale 20- 49 lat. Najczęściej zatrudniani są w przemyśle, transporcie i branży budowlanej. Sporo osób związana jest z usługami i handlem.

Poza Białorusinami i Ukraińcami w województwie podlaskim, do końca ubiegłego roku, zatrudnienie podjęło również:
* 299 Rosjan,
* 173 Litwinów,
* 166 Gruzinów,
* 52 Azerbejdżan,
* 42 Armeńczyków,
* 27 Rumunów,
* po 25 Włochów i Łotyszy
* po 24 Niemców i Czechów.

Z bardzie odległych krajów świata, zatrudnienie w Podlaskiem znalazło m.in.: 101 Filipińczyków, 6 obywateli Jordanii, 3 z Libanu a nawet 16 z Zimbabwe.

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Usuwają...

G
Gość

Pisowskie su.. Ki w porannym komentarze nieprzychylne dla ich panów..

N
Na państwowym

Taaaak już nawet Białorusi i Ukryj za te grosze tyrać nie chcą ! Na Podlasiu ci prywaciarze to śmiech nie pracodawcy !

g
gość
13 lutego, 15:45, Radek:

pa pa NIKT za wami tęsknić nie będzie, no może tylko białostockie bizneśmany hahahhaa

13 lutego, 17:18, Gość:

Gdyby nie te białostockie biznesmeny to byś na zasiłku siedział baranie.

kolego przesadziłeś , siedzę bo do dziada nie idę robić oczywiście są tacy co płacą ale tych jest garstka reszta to dziady , sponsorzy by w Białymstoku żadna firma zachodnia nie zawitała po się pos....rają że trzeba będzie więcej płacić i takim sposobem dziady z tadziem z tego miasta zrobią czarną dziurę w d... Za ukraincami wyjadą młodzi bo za 1800 nikt nie będzie pracował lepiej do W-wy lub Wrocka czy Poznania. Dziady se ubzdurały że ukrainiec czy białorusin im będzie pracował za 10 zł/h - w Łodzi płacą 25/h -remontowo budowlane usługi .

G
Gość

Ojojoj i posypia sie sute szybkie zyski polskich biznesmenów co zerowali nannaiwnosci. Jak przykro patrzec jak janosze biznesu nie beda mieli na kim pejcza ciosac i sami łopaty przechwycą aby miec co zreć!!!!!

Piekne czasy!!!! Alleluja!!!!

G
Gość
13 lutego, 15:45, Radek:

pa pa NIKT za wami tęsknić nie będzie, no może tylko białostockie bizneśmany hahahhaa

Gdyby nie te białostockie biznesmeny to byś na zasiłku siedział baranie.

G
Gość

No i nie doczytałem się ilu jest białorusinów.

R
Radek

pa pa NIKT za wami tęsknić nie będzie, no może tylko białostockie bizneśmany hahahhaa

G
Gość

cha cha ukraińcy zakładaja firmy...

Chyba ich esbecja SBU?

G
Gość

nawet już Ukraińcy i Rumuni nie chcą pracować za grosze!

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie