Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowna dłoń świętej Marii Magdaleny będzie w Polsce

Anna Kopeć
Dłoń świętej przechowywana jest w specjalnej posrebrzanej i pozłacanej szkatule.
Dłoń świętej przechowywana jest w specjalnej posrebrzanej i pozłacanej szkatule.
Ekumeniczne spotkanie przy relikwiach. Prawosławni i katoliccy wierni będą mogli czcić relikwie, które od dwóch tysięcy lat utrzymują temperaturę ludzkiego ciała i wydzielają miłą woń.

To wielkie i wzniosłe wydarzenie dla Cerkwi Prawosławnej w Polsce, bo relikwie nieczęsto opuszczają Górę Athos. Teraz wierni, będą się mogli pokłonić szczątkom świętej - mówi ks. Adam Misijuk, wikariusz parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. - Była świadkiem męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Każdy, kto stanie przed jej relikwiami, będzie mógł dojrzeć jej drogę do Chrystusa.

W połowie sierpnia relikwie z Grecji przyjadą do Polski. 16 sierpnia zostaną wystawione w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie. Następnie przyjadą na Podlasie, gdzie będzie można je czcić w kilku świątyniach. Trafią m.in. na Świętą Górę Grabarkę w czasie Święta Przemienienia Pańskiego. Na tej uroczystości może pojawić się prezydent Bronisław Komorowski.

- To wydarzenie w pełni ekumeniczne. Zaprosiliśmy wiernych katolickich, proboszczów parafii i biskupów do czczenia tych relikwii - mówi Jan Smyk ze Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. Cyryla i Metodego, które organizuje pielgrzymkę. - To wyjątkowe świętości, które pochodzą z czasów, gdy Kościół nie był jeszcze podzielony.

Dłoń św. Marii Magdaleny, mimo upływu tysięcy lat, jest nietknięta rozkładem i wciąż utrzymuje temperaturę ludzkiego ciała. Wydziela też bardzo przyjemną woń. Przypisuje się jej tysiące cudów i uzdrowień.

- Mnisi opowiadali, że kiedyś do ich monasteru przyjechali światowi naukowcy, aby zbadać, czy nie jest to jakiś podstęp i szkatuła nie jest specjalnie podgrzewana. Jeden z mnichów wyniósł wówczas szkatułę na zewnątrz na śnieg, ten zaczął się topić - opowiada ks. Adam Misijuk. - To świętość, która bezpośrednio dotykała Chrystusa.

Razem z cudowną dłonią z Góry Athos przyjedzie też cząstka Krzyża Chrystusowego. Towarzyszyć im będą w Polsce mnisi z prawosławnego monasteru, gdzie relikwie przechowywane są na co dzień.

- Społeczność prawosławna potrzebuje kontaktu ze świętymi, bo wierni czują, że im to pomaga i pokrzepia - mówi Jan Smyk. - Każdy z wiernych będzie mógł się tym relikwiom pokłonić. Jeżeli będzie potrzeba, świątynie będą otwarte całą noc, tak aby każdy mógł je zobaczyć.

Organizatorzy apelują by pielgrzymkę przeżyć w spokoju, godnie i nie zakłócać uroczystości.

Plan pielgrzymki:

Bielsk Podlaski, cerkiew św. arch. Michała (ul. Mickiewicza 36): relikwie będzie można czcić od 17 sierpnia od godz. 17.30 do 18 sierpnia do godz. 14;

Kleszczele, cerkiew Zaśnięcia NMP (ul. 1 Maja 2): relikwie będą wystawione 18 sierpnia w godz. 14.30-16.15;

Święta Góra Grabarka, Monaster św. Marii i Marty: od 18 sierpnia, godz. 17 do następnego dnia, godz. 15.30;

Hajnówka, katedra św. Trójcy (ul. Dziewiatowskiego 15): od 19 sierpnia, godz. 16.45 do 20 sierpnia, godz. 7;

Słochy Annopolskie, cerkiew św. Marii Magdaleny: 20 sierpnia w godz. 8.15-14, w trakcie odbędzie się uroczystość wyświęcenia świątyni;

Białystok, katedra św. Mikołaja: relikwie będą wystawione 20 sierpnia w godz. 16.30 do następnego dnia do godz. 11.30.

Następnie relikwie zostaną przewiezione do Wrocławia i Łodzi.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny