Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz wyraźniejsze będą granice, których nie wolno przekraczać w relacjach firma-pracownik

maryla
Moim zdaniem pracodawcy muszą się liczyć z tym, że pracownicy w najbliższych latach będą coraz głośniej określać granice, których nie wolno przekraczać w relacjach firma - pracownik - ocenia Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej w rozmowie dla Strefy Biznesu, papierowego wydawnictwa, które jest dostępne w Salonach Empik woj. podlaskiego.

SB: Od ponad 20 lat obserwuje pan z bliska zmiany w podlaskich przedsiębiorstwach. Które są najbardziej interesujące z punktu widzenia funkcjonowania firm?
- Zmianą, która najbardziej zmieniła podlaskie firmy było moim zdaniem wprowadzenie systemów informatycznych. To one w największym wymiarze wypływają na szybkość i trafność podejmowanych w firmach decyzji, to one tworzą możliwość monitoringu przedsiębiorstwa w relacji z otoczeniem, jak też pomagają rozwijać kontakty z kontrahentami.
Drugim obszarem zmian są szeroko rozumiane kompetencje marketingowe w firmach. Zarówno na szczeblach operacyjnych, jak i kierowniczych. 
Trzecią grupę przeobrażeń tworzą, w mojej ocenie, nowe technologie produkcji i handlu oraz zmiany w sposobie myślenia o rynku, jako polu aktywności przedsiębiorstwa. Dziś nikogo nie dziwi rosnący eksport podlaskich firm, obecność na rynkach azjatyckich, czy afrykańskich. Świat się skurczył nie tylko informacyjnie.

SB: Gdzie w tych przemianach jest pracownik? 
- Zawsze uważałem i nadal uważam, że kluczowym kapitałem firmy są ludzie. Ich kompetencje, umiejętności, postawy ewoluują obecnie w szybkim tempie. Dotyczy to zwłaszcza tych pracowników, którzy czują się istotną wartością firmy. Którzy są zatrudnieni na stanowiskach menedżerskich lub pracują np. w działach projektowych. Wszyscy zauważamy coraz szybsze tempo pracy i postępującą przemianę dotychczasowych stylów zarządzania. Pracownicy zaś doświadczają wypalenia zawodowego, wszechobecny staje się stres czy poczucie bezradności w obliczu często nierealnych planów. A wymagania i oczekiwania systematycznie rosną. 
Mimo tych jednoznacznie negatywnych objawów dezaprobaty do warunków pracy dostrzegam wśród młodych pracowników zjawisko wzrostu świadomości własnego potencjału. Pracownik zaczyna się cenić, umie przy tym określić swoją wartość. 

Moim zdaniem pracodawcy muszą się liczyć z tym, że pracownicy w najbliższych latach będą coraz głośniej określać granice, których nie wolno przekraczać w relacjach firma - pracownik. 

SB: Co jest tego przyczyną? Czy obecne tempo życia i pracy jest za duże dla młodych ludzi?

- Mamy do czynienie z ogromnym wzrostem poziomu wykształcenia pracowników. Możliwość wsparcia w postaci szkoleń i kursów jest przez pracowników taktowana jako coś naturalnego i koniecznego. Na dodatek otwarty dostęp do świata, wyjazdy i kontakty zagraniczne też kształtują oczekiwania i zmieniają potrzeby młodych ludzi w tempie zaskakująco szybkim. Zatem, gdy dyskutujemy o relacjach firma - pracownik, nie twórzmy interpretacji typu, że obecnie to pracownicy czekają na przysłowiową „mannę z nieba”. 
Ponadto cieszyć się powinniśmy z pojawiającego się wśród młodych ludzi zjawiska nowej podmiotowości i kontestowania zastanych, nierzadko staroświeckich standardów. Atak nowych wzorców i tych dobrych i tych złych jest źródłem powstawania pytań: czy moja firma jest dobra, czy jest nowoczesna, co mam robić, aby czuć się w niej doceniony i zauważony. A wszystkim tym dylematom towarzyszą wzorce ze świata korporacji, które silnie wpływają na młodych pracowników. Wzorce te chcąc - nie chcąc stają się naszą codziennością. Co gorsze wydaje się, że nie ma przed nimi obrony.

SB: Co powinna robić firma, aby wzorce korporacyjne były użyteczne i nie stawały się przekleństwem pracowników?
- Warto obserwować trendy i standardy w różnych korporacjach. Nie odrzucajmy dziś ani jutro podpowiedzi, jakie płyną ze strony lepszych, silniejszych firm i koncernów. Sadzę, że nawet mniejsze firmy mogą wykorzystać dobre wzory. To też impuls by wyprzedzać oczekiwania pracowników, a nie jedynie je gonić. 
Zmianom muszą ulec dotychczasowe systemy motywowania i wynagradzania pracowników. 
Nadchodzi też czas na implementację nowych, bardziej elastycznych form łączenia pracowników z firmą, na ich integrację z pozostałymi pracownikami, na wspólne rozwijanie kultury organizacyjnej. Jedną z wielu zmian jakie nas czekają, jest taka, że pracownik, zwłaszcza dobrze wykształcony i o wysokich kwalifikacjach stanie się wkrótce partnerem firmy, w której pracuje. Partnerem stawiającym warunki, których pracodawcy do niedawna nawet sobie nie wyobrażali.

SB: Czy można mówić o tym, że to potencjał pracowników decyduje p przyszłości firmy ?
- Zdecydowanie coraz bliżej mi do poglądu, że mamy tu do czynienia z systemem naczyń połączonych, czasem nierozerwalnie. W dzisiejszych czasach pracodawca musi się przyzwyczaić, że dzisiejszy pracownik jest kreatorem zmiany a nie tylko wykonawcą poleceń, czy realizatorem planu. 
Warto tu zwrócić uwagę, że marzenie o pracy w korporacji staje coraz częściej pod znakiem zapytania. Dotychczasowe marzenia o koniecznym awansie konkuruje dziś z myśleniem o racjonalnym podejściu do życia zwłaszcza rodzinnego, czy też do własnego zdrowia. Atrybuty bycia pracownikiem korporacji w postaci możliwej, przyszłej kariery, korzystania z systemów korporacyjnej opieki zdrowotnej i ubezpieczeniowej, dodatkowych bonusów czy wyjazdów integracyjnych nie kompensują tak znaczącego ryzyka stresu, niepożądanych emocji, czy wspomnianego wcześniej wypalenia zawodowego. 

SB: Ciągle aktualnym pytaniem jest: jakich pracowników szukają dobre firmy?
- Coraz częściej odpowiedź brzmi: kreatywnych, tworzących szansę na większą konkurencyjność firmy. dynamicznych i umiejących pracować w zespołach. Praca w dobrej firmie to dla młodych ludzi możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia, większych zarobków i oczekiwanych awansów. Szczególną zmianą jakościową w działaniach HRM jest coraz większa troską o ludzi utalentowanych, o wyjątkowych, unikatowych zdolnościach. 
I nie dotyczy to jedynie firm, które mają działy kreujące nowe rozwiązania technologiczne, czy też działy typowo designerskie. Talent Management, czyli zarządzanie talentami na dziś jest jeszcze działaniem nowym, trudnym a przy tym wielce ryzykownym. Działaniem, które wymaga od firmy i kadry zarządzającej wysokiej elastyczności w tworzeniu relacji z utalentowanym pracownikiem.

SB:Czy standardy, do których zachęcają i promują korporacje są dobrym polem do naśladownictwa przez mniejsze firmy?
- Zawsze zachęcam do poznawania i analizy standardów korporacyjnych. Nawet mniejsza firma może naśladując stworzyć wzorce, które wzmocnią jej kulturę organizacyjną i wytworzą oryginalną,. własną wartość dodaną. Zwłaszcza, jeżeli chcemy mieć Firmę z Załogą, z zadowolonym zespołem, a nie firmę,. która jedynie administruje zbiorem pracowników „szukających kolejnego miejsca pracy”. 
Warto rozumnie podążać za wybranymi standardami korporacyjnymi. Z satysfakcją dostrzegam, że coraz więcej mniejszych przedsiębiorstw tak właśnie robi wprowadzając zasady, których do tej pory nie było. Zasadny jest tu umiar i dopasowanie do standardów akceptowanych przez otoczenie. Potrzebna jest elastyczność i ewolucyjne a nie rewolucyjne podejście do zmian w praktyce zarządzania.
 Jestem orędownikiem „zarządzania przy otwartych drzwiach”. To zaufanie i określona celami firmy transparentność uwiarygodnia firmę w oczach jej pracowników. Kultury organizacyjnej firmy nie zbudujemy wyłącznie na premiowaniu i na planach. Może warto spojrzeć na pracownika inaczej i umożliwić mu pracę nad konkretnym zadaniem czy projektem. Świat firmy nie może być budowany wyłącznie z pojęć: ”plan”, „procedury” czy „benefit”. 
Wspólnie z pracownikami twórzmy dobre relacje oparte na wiarygodności i dobrej komunikacji. To będzie najlepsze „narzędzie rozwoju” i doskonały sposób na podnoszenie przez pracowników własnych kompetencji, uzyskania lepszego samopoczucia. A to ono jest źródłem satysfakcji z pracy i dobrych jej efektów.

sb

sb

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny