MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zakażeń COVID-19. Czy nauka zdalna wróci do szkół? MEiN odpowiada

Magdalena Konczal
PAP
Nastolatka podczas nauki zdalnej. // Czy edukacja zdalna wróci do szkół?
Nastolatka podczas nauki zdalnej. // Czy edukacja zdalna wróci do szkół? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ vsvirido
Ministerstwo Zdrowia w ciągu minionych dni poinformowało o wzroście zakażeń koronawirusem. W związku z tym zaczęły pojawiać się pytania, dotyczące ewentualnego powrotu do nauki zdalnej. Czy możliwe jest, by edukacja online pojawiła się w roku szkolnym 2022/2023? Przedstawiciele MEiN zaznaczają, że takie rozwiązania nie są brane pod uwagę.

Rok szkolny 2022/2023 bez nauki zdalnej? „Nie mamy żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia”

Minister edukacji w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany był o kolejną falę COVID-19, a w związku z tym ewentualny powrót do nauki zdalnej lub hybrydowej.

– Nie mamy żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia ani od służb sanitarnych, żeby to w ogóle było rozpatrywane w tym roku kalendarzowym, w tym roku szkolnym, który się zbliża – mówił Przemysław Czarnek.

Zauważył także, że koronawirus „na Zachodzie gdzieś zaczyna o sobie dawać znać”.

– Pewnie to będzie również i w Polsce, tylko że pamiętajmy, że ten Covid to już jest inny Covid niż ten początkowy. On jest, jak to mówią, zjadliwy w tym sensie, że łatwo się nim zarazić, ale z kolei nie zabija albo nie zabija na tak dużą skalę, jak ten w pierwszej czy drugiej fali – ocenił minister edukacji.

Ponadto dodał, że jest w stałym kontakcie z ministrem Adamem Niedzielskim.

– Nie mam żadnych absolutnie sygnałów, że w ogóle taki scenariusz, jak nauka zdalna jest brany pod uwagę. Zwłaszcza, że dokładnie wiemy, jakie straty przyniosła nauka zdalna i jak bardzo trzeba teraz nadrabiać te wszystkie zaległości, które nauka zdalna dała – podsumował Przemysław Czarnek.

O wprowadzenie nauki zdalnej do szkół pytany był także Dariusz Piontkowski.

– Dziś Ministerstwo Zdrowia wyraźnie mówi, że koronawirus mutuje. Jest to już zupełnie inna jego postać, zdecydowanie łagodniejsza niż odmiany, które były kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Nie przewidujemy żadnych dodatkowych obostrzeń w życiu publicznym. Nie widzę więc żadnego powodu, by w tej chwili rozważać jakiś wariant zamykania szkół i przechodzenia do nauki zdalnej. Mam nadzieję, że to już nie nastąpi i epidemia nie będzie na tyle groźna, aby trzeba było wprowadzać jakieś restrykcje w życiu publicznym, w tym także w edukacji – zaznaczył wiceminister edukacji.

Będzie kolejna fala COVID-19 w Polsce?

Obecna, kolejna fala pandemii COVID-19 pojawiła się w wielu krajach UE, m.in. we Francji i Niemczech, a za wzrost zakażeń odpowiadają subwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), po kilku miesiącach spadków liczba nowych infekcji na całym świecie wzrosła czwarty tydzień z rzędu.

Najwięcej infekcji w przeliczeniu na jeden milion mieszkańców odnotowano w ciągu minionych siedmiu dni we Francji (13,2 tys.), Cyprze (12,1 tys.), Grecji (11,2 tys.) oraz we Włoszech (10,5 tys.), ale w światowej czołówce pod tym względem znajdują się również Malta (8 tys.), Niemcy (7,5 tys.) i Portugalia (6,2 tys.), a nieco dalej w zestawieniu Wielka Brytania (2,8 tys.), Holandia (2,3 tys.), Dania (2,4 tys.) i Finlandia (2,3 tys.) - według zestawienia Our World in Data. Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w ostatnim tygodniu 6,2 tys. infekcji w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Pod koniec czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o tym, że mamy do czynienia ze zwyżką zachorowań na Covid-19, jednak bez potencjału przerodzenia się w falę. "Zakładamy, że w lipcu codziennie 300 tys. osób będzie miało kontakt z COVID-19" – powiedział wówczas Niedzielski.

W piątek minister zdrowia podkreślił, że przez ostatnie dwa tygodnie obserwowane są mniej więcej 60-procentowe wzrosty zakażeń koronawirusem. "Wstępnie roboczo przyjęliśmy, że poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju nie będą podejmowane żadne kroki restrykcyjne, chyba że sytuacja będzie nakazywała szybszą reakcję" – zapowiedział Niedzielski.

W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni obserwujemy dość duży wzrost zachorowań, są to 1 264 nowe przypadki. Jeżeli porównujemy tydzień do tygodnia, jest to wzrost już o ponad 100 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny