Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej młodych mam decyduje się na telepracę, by być bliżej swoich pociech jednocześnie nie rezygnując z kariery

(pw) Fot. Archiwum
Telepraca umożliwia zdobywanie doświadczenia i rozwój kwalifikacji oraz pozwala pracodawcy ograniczyć koszty, np. związane z wynajęciem biura
Telepraca umożliwia zdobywanie doświadczenia i rozwój kwalifikacji oraz pozwala pracodawcy ograniczyć koszty, np. związane z wynajęciem biura
Coraz więcej kobiet – próbując sprostać zadaniom związanym z rolą mamy oraz z karierą zawodową – decyduje się na telepracę. To dobre rozwiązanie, szczególnie w trakcie pierwszych trzech lat życia dziecka.

Telepraca stwarza młodym matkom możliwość zachowania ciągłości pracy i utrzymania płynności finansowej, a jednocześnie pozwala być blisko dziecka i cieszyć się macierzyństwem – mówi Marcin Opas, zarządzający usługą Telepraca – nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach, realizowanej na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC w ramach kampanii Mama w Pracy, jednym z przykładów udogodnień dla młodych matek ze strony pracodawców jest właśnie możliwość zdalnego zatrudnienia, czyli praca z domu. Dzięki telepracy młode mamy mogą dużo łatwiej połączyć macierzyństwo z aktywnością zawodową, a ponadto pozostać konkurencyjne na rynku pracy i podnosić swoje kwalifikacje.

– Dla wielu kobiet przejście na urlop wychowawczy to zawodowy regres – uważa Marcin Opas. – Większość z nich zdobyła gruntowne wykształcenie i posiada równie wysokie lub nawet wyższe kwalifikacje zawodowe niż mężczyźni na analogicznych stanowiskach.

Ekspert tłumaczy, że w sytuacji, kiedy pojawia się dziecko, wiele młodych kobiet obawia się trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych, boi się utraty pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub nie chce pogodzić się z wyłączeniem z życia firmy.

 

Zobacz także. Mama na wychowawczym, bank może wstrzymać spłatę kredytu

Wspomagają gospodarkę Liczba dostępnych w Polsce udogodnień dla młodych matek jest nadal niewspółmierna w stosunku do potrzeb. Wiele kobiet obawia się, że zachodząc w ciążę może utracić dotychczasową pozycję zawodową. Telepraca daje im elastyczność. Istotą sprawy jest jednak podejście właścicieli i dyrektorów zarządzających przedsiębiorstwami, szczególnie z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw).

Aktywność zawodowa kobiet – także w okresie macierzyństwa i opieki nad małych dzieckiem – stymuluje rozwój małych firm. Właściciele spółek często nie doceniają tego, jak wielki potencjał gospodarczy tkwi w sile kobiecej przedsiębiorczości. Zawodowa aktywność kobiet wzmacnia budżet rodzinny, zmniejsza bezrobocie w państwie i zwiększa zaangażowanie w sprawy społeczne.

Telepraca młodych mam jest także formą przeciwdziałania przejawom dyskryminacji kobiet w miejscu pracy. Zdalna forma zatrudnienia nie tylko umożliwia zdobywanie doświadczenia, rozwój kwalifikacji, lecz także daje stabilność finansową, większą niezależność, satysfakcję oraz urozmaicenie w codziennej opiece nad dzieckiem. Ponadto, telepraca pozwala pracodawcy ograniczyć koszty, np. związane z wynajęciem przestrzeni biurowej.

Zobacz także. Przyszłe mamy mają szansę na 28 tys. zł zasiłku

Zadaniowy model pracy

Dopóki w Polsce nie będzie dobrze zorganizowanej sieci żłobków i przedszkoli, systemu stołówek, który odciąży pracujące kobiety od codziennych obowiązków i ułatwi im rozwój zawodowy, kobiety nadal będą nowych szukać rozwiązań, które pozwolą pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka.

Podstawą idei zatrudniania telepracowników jest zadaniowy model wykonywania obowiązków. Pracownik rozliczany jest nie tyle z liczby przepracowanych godzin, ale przede wszystkim z określonych zadań, które zobowiązany jest wykonać. Jest to podstawa elastyczności tej formy zatrudnienia, kiedy pracownik może połączyć styl życia i domowe obowiązki z zadaniami zawodowymi. Dla młodych kobiet telepraca jest alternatywą dla bierności zawodowej. Dlatego tak wiele z nich decyduje się na tę formę zatrudnienia. W ten sposób pracują przedstawiciele wolnych zawodów, jest jednak wiele branż, w których młode mamy mogą w ramach telepracy z sukcesem realizować wyzwania zawodowe.

Działania takie, jak opracowywanie wszelkiego rodzaju pism, przygotowywania projektów graficznych, organizowanie spotkań i konferencji można z powodzeniem wykonywać z domu przy telefonu i komputera z internetem.

Na równych zasadach W zależności od określonej przez pracodawcę i w porozumieniu z pracownikiem umowy oraz charakteru współpracy, telepracownik uzyskuje takie same prawa jak osoba zatrudniona w biurze firmy. Przy podpisywaniu umowy o pracę, w treści dodatkowo określa się warunki jej wykonywania, zgodne z definicją telepracy, uwzględniające specyfikę wykonywania zadań przez telepracownika.

Bardzo istotne jest doprecyzowanie miejsca wykonywania usług poza siedzibą firmy oraz narzędzi elektronicznych, przy użyciu których zatrudniony pracownik będzie się rozliczał z wypracowanych efektów. W zależności od rodzaju umowy, telepracownik ma dostęp do ubezpieczenia socjalnego oraz odprowadzaną comiesięczną składkę do ZUS.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny