MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz trudniej znaleźć chętnego na najem mieszkania ogrzewanego gazem. Wszystko przez wysokie koszty i wojnę na Ukrainie

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Do niedawna najemcy nie zwracali uwagi na sposób ogrzewania wynajmowanych lokali. Budynki posiadające własną kotłownię gazową nawet były preferowane ze względu na wygodę. teraz wszystko zmieniło się o 180 stopni.
Do niedawna najemcy nie zwracali uwagi na sposób ogrzewania wynajmowanych lokali. Budynki posiadające własną kotłownię gazową nawet były preferowane ze względu na wygodę. teraz wszystko zmieniło się o 180 stopni. brak
Wojna na Ukrainie sprowadziła kolejną skokową podwyżkę cen nośników energii. Choć napływ obywateli Ukrainy do Polski z kolei wpłynął na większe zainteresowanie mieszkaniami pod wynajem, to na rynku da się zaobserwować rosnącą ofertę wolnych lokali, które łączy to, iż są ogrzewane gazem. Najemcy boją się dodatkowych, trudnych do przewidzenia kosztów gazu. Niepokoją się również o rytmiczność ich dostaw.

Od stycznia 2022 roku ceny energii dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wzrosły średnio o 24%, wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki – a to na pewno jeszcze nie koniec.

Eksperci przewidują, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek.

Dane Otodom pokazują, że Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na rodzaj ogrzewania w poszukiwanych mieszkaniach, a lokatorzy nieruchomości z ogrzewaniem gazowym szukają tańszych alternatyw.

Na rynku najmu obowiązują dwa "modele" rozliczeń wynajmujących z najemcami. Pierwsze, zyskujące od dłuższego czasu na popularności to kwota za sam najem plus wszystkie opłaty. Drugi - jedna kwota należności uwzględniająca i dochód wynajmującego i opłaty które on ponosi - zazwyczaj za wyjątkiem opłat za gaz w kuchni i prąd oraz nadwyżek za prognozowane opłaty licznikowe - te najemca musi uiszczać ponad ustaloną kwotę. Gdy nośniki energii tak dynamicznie rosną, to właściwie niezależnie od przyjętego modelu rozliczeń, wcześniej czy później uderzą finansowo najemcę.

Mieszkania na wynajem: wzrost oferty dostępnych lokali, ale ogrzewanych gazem

W styczniu 2022 roku w serwisie Otodom opublikowano prawie 33% ofert mieszkań na wynajem więcej niż w grudniu 2021 roku, z tego prawie połowa dotyczyła lokali z ogrzewaniem gazowym.

– Pojawienie się większej liczby ofert mieszkań z ogrzewaniem gazowym może oznaczać, że ze względu na podwyżki cen energii, część osób już w styczniu postanowiło zrezygnować z najmu i poszukać tańszych opcji, na przykład z ogrzewaniem miejskim – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert Otodom.

– Konflikt w Ukrainie może sprawić, że ten czynnik będzie dla Polaków jeszcze ważniejszy – dodaje. Wśród nowych ogłoszeń dodanych do serwisu w styczniu 2022 aż 68% miało uzupełniony parametr o typie energii. Jest to o 5% wyższy odsetek niż w listopadzie i październiku 2021 roku, czyli przed podwyżkami.

Mieszkania na wynajem: najłatwiej wynająć ogrzewane gazem

Według makroekonomistów PEKAO S.A., w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, rynki surowców energetycznych zakładają spadek podaży, który może doprowadzić do wzrostu cen energii na rynkach europejskich, gdzie znaczącą rolę odgrywa import z Rosji. Już teraz można zaobserwować, że z powodu napaści Rosji na Ukrainę ceny surowców energetycznych – przede wszystkim węgla i gazu ziemnego – odnotowały znaczący wzrost, w porównaniu na przykład do stycznia br. Analitycy podkreślają, że w miarę rozwoju sytuacji, prognozy dotyczące rynków mogą zostać zrewidowane, a ceny wzrosnąć.

– Rynek nieruchomości już w styczniu odczuł wpływ rosnących stawek za gaz i energię elektryczną. Możliwe, że w najbliższym czasie zaobserwujemy postępujący trend zwalniania mieszkań z ogrzewaniem gazowym oraz wzrost znaczenia tego parametru w ogłoszeniach w serwisie. Z drugiej strony sytuacja związana z napaścią Rosji i napływem obywateli Ukrainy do Polski sprawia, że wybór mieszkań do wynajęcia jest ograniczony, a ceny mogą wzrosnąć – dodaje Jarosław Krawczyk.

Mieszkania na wynajem: preferowane ogrzewanie z miejskiej ciepłowni

Z analizy ofert w serwisie Otodom wynika, że najczęstszym typem ogrzewania w lokalach przeznaczonych na wynajem jest ogrzewanie miejskie – posiada je ponad 80% ogłoszeń z wypełnionym parametrem dotyczącym typu energii. Na drugim miejscu znajduje się ogrzewanie gazowe, które jest w co ósmym lokalu.

Znajduje to odzwierciedlenie w danych opublikowanych w IV Kwartalniku Mieszkaniowym, według których wynajem w Polsce jest silnie skoncentrowany na największych miastach, gdzie większość mieszkań podłączonych jest do sieci miejskiej.

Mieszkania na wynajem: kto płaci najwięcej

Bardzo prawdopodobne, że z powodu sankcji i postępującej napaści na Ukrainę ceny energii będą odnotowywały kolejne wzrosty, które odczują między innymi polskie gospodarstwa domowe. Warto przypomnieć, że według danych URE ze stycznia 2022 roku rachunki za energię różnią się w zależności od grupy odbiorców.

Najwięcej przyjdzie zapłacić tym osobom, które ogrzewają gazem cały dom – ich rachunki od nowego roku wzrosły o 58%. Niewiele mniej wydają osoby, które grzeją gazem wodę użytkową – wzrost wyniósł do tej pory nawet 54%, czyli 56 złotych miesięcznie. Gospodarstwa domowe, które korzystają z tego typu energii tylko w kuchni, płacą obecnie o 41% więcej niż w 2021, co oznacza podwyżkę o około 9 złotych miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz trudniej znaleźć chętnego na najem mieszkania ogrzewanego gazem. Wszystko przez wysokie koszty i wojnę na Ukrainie - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny