Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz młodsi sięgają po alkohol. Za zgodą dorosłych

Konrad Karkowski
Według badań trzy czwarte uczniów w wieku 12-17 lat ma za sobą pierwszy kontakt z alkoholem
Według badań trzy czwarte uczniów w wieku 12-17 lat ma za sobą pierwszy kontakt z alkoholem 123.rf
Piją bo „jest to modne”, piją bo są ciekawi, w końcu piją bo pozwalają im na to rodzice. Najnowsze badania pokazują, że wiek inicjacji alkoholowej polskiej młodzieży znacznie się obniżył.

Maja w tym roku kończyć będzie jedno z większych w Białymstoku gimnazjów. 15-latka przyznaje, że już próbowała alkohol. - Było to w pierwszej klasie. Na początku roku, gdy po lekcjach poszliśmy niedaleko za szkołę w celach integracyjnych - opowiada nastolatka. - Któryś z chłopaków wpadł na pomysł, że można by wypić po piwku, alkohol miał kupić jego starczy znajomy. Każdy z nas wypił tylko po jednym. Większość osób, które tam były, też robiły to po raz pierwszy dlatego każdy trochę bał się wypić więcej.

Maja przyznaje, że nie odmówiła picia dlatego, że nie chciała wyjść na dziwaczkę. - Pomyślałam zresztą, że po jednym piwie nic mi się nie stanie - wspomina uczennica. Smak nie przypadł jej jednak do gustu. Po tym wydarzeniu alkoholu próbowała jeszcze tylko kilka razy. Zawsze w małych ilościach. Jedno piwo, jeden kieliszek. - Nie potrzebuję go żeby się dobrze bawić, czy coś. To raczej w celach towarzyskich. Żeby nie było, że jestem sztywna - zaznacza. Raz alkoholem poczęstowali ją rodzice. Na imprezie rodzinnej.

- Powiedzieli, że lepiej żebym spróbowała sobie w domu na ich oczach, a nie gdzieś z obcymi ludźmi. Oczywiście nie wiedzieli, że wcześniej piłam - dodaje Maja.

Jak pokazują najnowsze badania CBOS-u przeprowadzone na zlecenie Kampanii Piwowarskiej, to często właśnie dorośli pierwsi częstują młodzież alkoholem.

- Rodzice dziecka mogą myśleć, że jeżeli inicjacja alkoholowa nastąpi pod ich nadzorem, będzie mniej szkodliwa - mówi Anna Samborska, pedagog dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 44. - To pierwszy krok na drodze do nadużywania, a następnie uzależnienia.

Problemem jest to, że dzieci i młodzież nie zawsze potrafią rozpoznać, gdzie jest ta granica. - Dlatego tak ważna jest rola dorosłego. W szkołach przeprowadzane są oczywiście zajęcia z profilaktyki alkoholowej. Na nich tłumaczymy uczniom za pomocą jaskrawych, wyrazistych przykładów czym może skończyć się nadużywanie alkoholu, jakie niesie negatywne skutki. Po takich zajęciach dzieci wypełniają anonimowe ankiet, z których jasno wynika, że np. nie wyobrażają sobie swojego wesela bez alkoholu. Uzależnienie alkoholowe łączą natomiast z przemocą domową. Ale zaraz dodają: skoro mój tata nie bije mamy, więc jest wszystko OK. - mówi pedagog dziecięcy.

Dlatego w szkołach coraz częściej przeprowadza się zajęcia edukacyjne o szkodliwości alkoholu, narkotyków, papierosów.

- Nauczyciele oczywiście robią co mogą, ale na to, co dzieje się z dzieckiem po szkole nie mamy już wpływu - zauważa Piotr Górski, dyrektor SP 45 i gimnazjum nr 17. - Dlatego też rozmawiamy i edukujemy także rodziców. To od nich zależy, jakie postawy wobec alkoholu wyniosą ich pociechy z domu. Niestety, ostatecznie i tak to najbliższe otoczenie, znajomi mają wpływ na to, czy sięgną one po alkohol.

Dziecko z rozbitej rodziny, czy dobry uczeń - pedagodzy zwracają uwagę, że nie ma reguły. - W końcu zakazany owoc kusi każdego. Alkohol dla dzieci jest atrybutem dorosłości - dodaje Anna Samborska.

To, że największy wpływ na inicjację alkoholową młodzieży ma presja otoczenia pokazują również badania CBOS-u. Alkoholowy „debiut” młodych ludzi w większości przypadków odbywał się w towarzystwie. Najczęściej wskazywano na obecność rówieśników (48,7 proc.), jednak co trzeci badany (33,4 proc.) smak alkoholu poznał z rodzicami lub innymi pełnoletnimi członkami rodziny. Zaledwie co piętnasty (6,3 proc.) ankietowany alkoholu spróbował w samotności.

- Przede wszystkim dziećmi kieruje ciekawość. A gdy już spróbują alkoholu i widzą, że nic złego się nie stało, że fajnie szumi w głowie. To próbują dalej - przekonuje Samborska.

Według badań aż trzy czwarte uczniów w wieku 12-17 lat ma za sobą pierwszy kontakt z alkoholem.

- Na szczęście nie wszyscy. Jest to związane z systemem wartości jakie dziecko wynosi z domu i środowiska w którym się obraca - ocenia pedagog z SP 44.

Karolina w tym roku idzie do liceum. Mówi, że do tej pory ani razu nie próbowała alkoholu. - Nie dlatego, że mam jakieś śluby czystości. Po prostu mnie nie ciągnie - oświadcza 16-latka. - U mnie w domu prawie w ogóle się nie pije. Wśród moich znajomych też nie jest to częsty nawyk. A nawet jak idę na imprezę, gdzie podawany jest alkohol to umiem się bawić bez niego.

To jednak rzadkość. Z badań wynika, że statystyczny nastolatek sięgający po raz pierwszy po alkohol ma tylko nieco ponad 13 lat. - Rzeczywiście widać, że granica wieku przesunęła się w dół - mówi Piotr Górski. - Niepokojące jest to, że dzieci tak łatwo potrafią ten alkohol zdobyć.

Nastolatki pytane o sposób zdobycia pierwszego w życiu alkoholu deklarowali, że sami go kupowali w sklepie (5,1 proc.) lub wzięli z domu (7,3 proc.). Ale najczęściej alkohol pochodził od dorosłych znajomych, którzy go kupili niepełnoletniemu (34,2 proc.).

- A przecież kupowanie i sprzedawanie alkoholu nieletnim jest w naszym kraju przestępstwem - przypomina st. asp. Aneta Łukowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Jednak tylko w tym roku policjanci zatrzymali w Białymstoku 118 nieletnich pod wpływem alkoholu. W poprzednim - 313.

Piję więc jestem fajny

Nie każdy nastolatek sięga po alkohol

To, że młodzi ludzie coraz wcześniejsza doświadczają inicjacji - alkoholowej potwierdziło już ubiegłoroczne badanie „Styl życia białostockiej młodzieży” przeprowadzone przez magistrat. Wynika z niego też, że 31,3 proc. młodzieży miało za sobą doświadczenie upicia się alkoholem, w tym 5 proc. upijało się „wiele razy”, a 4,7 proc. upijało się często.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny