Rozmawiałem z osobami w spektrum autyzmu. Opowiadali mi o swoich problemach, również tych na rynku pracy, o trudnościach w znalezieniu pracy, o stereotypach dotyczących współpracy z osobami z niepełnosprawnościami pokutujących w naszym społeczeństwie, również, niestety wśród pracodawców – mówił w środę w Białymstoku Rzecznik Praw Obywatelskich.
Prof. Marcin Wiącek był gościem Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Fundacji Prawo i Partnerstwo oraz Fundacji Oswoić Świat. W środę odbyło się seminarium „Pozytywna dyskryminacja? Nauka na rzecz efektywnego wejścia na rynek pracy wykształconych autystów”.
– Ponad 10 lat temu Polska ratyfikowała konwencję o prawach osób z niepełnosprawnościami. Organem monitorującym wdrażanie tej konwencji jest rzecznik praw obywatelskich – mówił podczas spotkania na wydziale prawa UwB rzecznik.
Według jego wiedzy w Polsce pracuje zaledwie około 20 procent osób z niepełnosprawnościami. Dlaczego? – Wpływ mają zarówno pewne problemy systemowe, jeśli chodzi o kształt prawa i zachęcanie pracodawców z korzystania z potencjału wszystkich ludzi, jak też problem barier. Barier mentalnych, wynikających ze stereotypów i uprzedzeń.
Stąd pomysł seminarium, podczas którego uczestnicy wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób te bariery można usunąć.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?