Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wybrać: płatności odroczone czy szybki kredyt? Inflacja, podwyżka stóp procentowych a opcja „Kup teraz, zapłać później”

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Problem rosnących odsetek wskutek wzrostu stóp procentowych nie dotyczy klientów korzystających z płatności odroczonych, ponieważ rosnące stopy procentowe nie wpływają na wysokość odsetek od transakcji. W razie przekroczenia terminu spłaty płatności odroczonej konsument reguluje należność w porozumieniu z operatorem. Polityka pieniężna nie rzutuje na sytuację osób korzystających z usługi BNPL.
Problem rosnących odsetek wskutek wzrostu stóp procentowych nie dotyczy klientów korzystających z płatności odroczonych, ponieważ rosnące stopy procentowe nie wpływają na wysokość odsetek od transakcji. W razie przekroczenia terminu spłaty płatności odroczonej konsument reguluje należność w porozumieniu z operatorem. Polityka pieniężna nie rzutuje na sytuację osób korzystających z usługi BNPL. Andrzej Banaś / Polska Press
Coraz chętniej korzystamy przy zakupach z płatności odroczonych. Hasło: „Kup teraz, zapłać później” zrobiło błyskawiczną karierę i w rok z mało znanego instrumentu finansowego stało się powszechnie stosowanym. Tradycjonaliści zostają przy kartach kredytowych - zaciągając kredyt w karcie albo korzystają z klasycznych kredytów ratalnych, które podobnie jak płatności odroczone są dostępne w sklepach tradycyjnych i powoli przebijają się do transakcji online. Co więc jest lepsze - i dla kogo, bo przecież co dobre dla jednych niekoniecznie musi być wskazane dla innych!

Rośnie inflacja, a za nią stopy procentowe, co negatywnie odbija się na kredytobiorcach. Sytuacja gospodarcza nie buduje dobrej atmosfery i stabilności wokół zobowiązań finansowych, a mimo to płatności odroczone są coraz bardziej popularne. Niektórzy obserwatorzy i analitycy podkreślają, że usługa BNPL (“buy now, pay later”) to forma kredytowania na krótki termin, a przez to może prowadzić do spirali zadłużenia. Fakty mówią jednak coś innego. Przyjrzyjmy się pięciu różnicom między BNPL a kredytem.

Kredyt zawiera prowizje i odsetki, których nie ma w płatnościach odroczonych

Korzystanie z płatności odroczonej jest całkowicie darmowe. Nie trzeba analizować ukrytych kosztów i dodatkowych prowizji, które wpłyną na cenę zamawianego przez klienta produktu. Za usługę konsumenci zapłacą dopiero wtedy, gdy przekroczą czas na spłatę zobowiązania. W przypadku płatności odroczonych PayPo to okres 30 dni. To właśnie dlatego, usługa.

„Buy now, pay later” jest dobrą alternatywą dla krótkoterminowego kredytu gotówkowego. Realizacja zamówienia i płatność w ciągu miesiąca nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Płatność odroczona to prosty i szybki proces. Kredyt wymaga więcej formalności

Decyzja o możliwości zrealizowania płatności odroczonej zapada bardzo szybko. Klient w ciągu kilku sekund potwierdza transakcję za pomocą kodu otrzymanego SMS-em i otrzymuje potwierdzenie o opłaceniu zamówienia przez PayPo.

Gdy transakcja dojdzie do skutku, na skrzynkę mailową wysyłany jest cały pakiet informacji - umowa z PayPo oraz reguły spłaty. Płatność odroczona jest więc szybszym i prostszym procesem niż formalności związane z wnioskiem o kredyt.

Realizowanie płatności odroczonych nie wpływa na historię kredytową

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia historię kredytową firm i osób prywatnych. Dane zebrane w ten sposób służą instytucjom finansowym do zarządzania ryzykiem kredytowym.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Realizując płatność odroczoną, konsument nie trafia do BIK-u, a jego wiarygodność w oczach instytucji finansowych pozostaje nienaruszona. Skorzystanie z BNPL nie jest więc długiem ani tym bardziej kredytem, a opcją finansowania zamówienia w późniejszym terminie.

BNPL to mniej dokumentacji, a więcej przyjaznej technologii

Perspektywa przygotowywania kolejnych wniosków, kserowania dokumentów i składania podpisów nie kojarzy się najlepiej. Biorąc pod uwagę trend paperless i coraz powszechniejszą cyfryzację usług, konsumenci dążą do jak najbardziej intuicyjnego i bezproblemowego procesu podejmowania decyzji.

Niezawodny sprzęt do pracy

Materiały promocyjne partnera

Płatność odroczoną można zrealizować online, bez zbędnej dokumentacji, potwierdzając transakcję SMS-em lub w aplikacji mobilnej. Zyskuje na tym klient i sprzedawca.

Podnoszenie stóp procentowych nie wpływa na odsetki od płatności odroczonych

Sytuacja gospodarcza w ostatnim czasie stopniowo się pogarsza. Rosnąca inflacja wpływa na decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych. Każda zapowiedź wzrostu w tym aspekcie to negatywna informacja dla kredytobiorców, którzy płacą coraz wyższe raty.

Problem ten nie dotyczy jednak klientów korzystających z płatności odroczonych, ponieważ rosnące stopy procentowe nie wpływają na wysokość odsetek od transakcji. W razie przekroczenia terminu spłaty płatności odroczonej konsument reguluje należność w porozumieniu z operatorem. Polityka pieniężna nie rzutuje na sytuację osób korzystających z usługi BNPL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny