Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Artykuł sponsorowany
Niewątpliwie w ostatnich latach soczewki kontaktowe zyskują na coraz większej popularności. Są one wybawieniem dla osób, które nie czują się dobrze w okularach lub też uważają, że naturalnie prezentują się znacznie lepiej. Dlaczego warto stosować właśnie soczewki?

Zalety soczewek

Soczewki kontaktowe to produkt, który zdecydowanie ułatwia nam życie. W przeciwieństwie do okularów nie parują, pomagają w uprawianiu wielu sportów. W dodatku nie zsuwają się z nosa, co jest często irytujące w przypadku okularów. Nie możemy przy tym zapominać, że zapewniają nieograniczone pole widzenia, a także nie powodują zniekształceń. Sprawdzą się one o każdej porze roku. Są szczególnie dobrym rozwiązaniem na okres letni. Dzięki nim mamy zapewnianą ostrość widzenia i możemy stosować jednocześnie okulary przeciwsłoneczne.

Dla kogo są soczewki?

Różnego typu modele soczewek kontaktowych są przeznaczone praktycznie dla każdej osoby. Wyjątkiem są dzieci poniżej 9. roku życia oraz osoby starsze. Takie produkty pozwalają często całkowicie zapomnieć o wadzie wzroku. Polecane są przede wszystkim osobom, które posiadają dużą wadę, przekraczającą 6 dioptrii. Dzięki nim można liczyć na naturalne widzenie. Niemniej jednak również osoby z mniejszą lub niewielką wadą mogą po nie sięgać. Nadają się one dla osób z krótko-, dalekowzrocznością, astygmatyzmem.

Czy są przeciwwskazania?

Istnieją niestety pewne przeciwwskazania do noszenia takich szkieł. Przede wszystkim są to choroby oczu, stany zapalane, alergie czy też zaburzenia hormonalne. Również odradzane są one osobom z zespołem suchych oczu. Wspomniani alergicy mogą stosować soczewki jednodniowe, choć przy poważniejszych objawach lepiej jest przerzucić się na okulary. Dla niektórych osób ciągła praca lub przebywanie w zapylonych, klimatyzowanych miejscach również może się wiązać z problemami z soczewkami. Okuliści sugerują także, aby przy przeziębieniach nie stosować soczewek, gdyż w takim momencie nasze oczy będą bardziej narażone na infekcje. Często lekarze odradzają noszenie ich przy cukrzycy.

Jakie są rodzaje soczewek?

Obecnie na rynku zetknąć się możemy z miękkimi oraz twardymi soczewkami. Takie szła kontaktowe powinny być za każdym razem dobierane przez okulistów oraz optometrystów. Miękkie wersje tworzone są z hydrożelu lub silikonowego hydrożelu. Jest to materiał miękki i elastyczny. Ze względu na specyfikę oka okulista może nam przepisać miękkie soczewki o różnym stopniu uwodnienia. Waha się ono między 30 a 75 procent. Charakteryzują się one wysoką przepuszczalnością tlenu. Z kolei twarde modele wykonywane są ze szkła organicznego. Również odznaczają się dobrą przepuszczalnością tlenu, a przy tym wysokim stopniem sztywności. Wiąże się z nimi jednak znacznie mniejszy komfort użytkowania, oczy się długo do nich przyzwyczajają. Są obecnie stosowane tylko wtedy, gdy nie zachodzi możliwość założenia miękkich odpowiedników.

Czas noszenia

Wyróżniamy kilka rodzajów soczewek. Pierwszą grupę stanowią soczewki jednodniowe. Są one jednorazowego użytku, gdyż po wyciągnięciu z oka, należy je po prostu wyrzucić. Nie wymagają przez to pielęgnacji. Stanowią najzdrowszy i najbardziej higieniczny sposób noszenia soczewek.

Drugą grupą są modele wielokrotnego użytku. W tym zakresie zetkniemy się z wersjami możliwymi do noszenia przez wybrany okres czasu. Na rynku dostępne są typu dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne. Każdego dnia wymagają jednak pielęgnacji. Możemy również zainwestować w modele roczne. Są one przeznaczone do noszenia przez cały rok, lecz wyłącznie w trybie dziennym. Producenci oferują nam je tylko do warunków dziennych, do ciągłego noszenia przez kilka dni lub też przez cały miesiąc bez ściągania. Wyróżnić możemy także soczewki ze względu na działanie korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne.

Jak dbać o soczewki?

Proces pielęgnacyjny szkieł nie jest trudny ani czasochłonny. Modele wielokrotnego użytku należy każdego wieczora przed snem wyczyścić i zdezynfekować. Odbywa się to za pomocą specjalnego płynu. Poprzez kilka jego kropel przemywa się w dłoniach każdą z soczewek, a następnie umieszcza się je w specjalnym zbiorniku wypełnionym płynem. Na rynku znajdziemy płyny wielofunkcyjne oraz specjalne na bazie nadtlenku wodoru.

Artykuł został przygotowany przez naszego Partnera, serwis

www.nokautzdrowie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny