Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co szkodzi polskim przedsiębiorcom? Jak ich wspierać?

Strefa Biznesu NTO opr. Edh
W czasie kryzysu nieznacznie wzrósł odsetek odrzucanych wniosków kredytowych polskich przedsiębiorstw. Fot. scx.hu
W czasie kryzysu nieznacznie wzrósł odsetek odrzucanych wniosków kredytowych polskich przedsiębiorstw. Fot. scx.hu
O wpływie kryzysu i zmian regulacyjnych na dostęp polskich przedsiębiorstw do finansowania, a także o zarządzaniu ryzykiem w działalności gospodarczej rozmawiano podczas Europejskiego Forum Gospodarczego w Katowicach.

W ramach EFG odbył się panel pt. Wsparcie rozwoju polskich przedsiębiorców. Jednym z jego uczestników był Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Zdaniem Pracodawców RP trudności w pozyskiwaniu finansowania to od lat jedna z barier rozwoju polskich przedsiębiorstw.

Uzyskanie kredytów jest szczególnie trudne dla firm z sektora MŚP – korzysta z nich mniej niż połowa firm z tego sektora.

Głównym źródłem finansowania inwestycji są środki własne, co w porównaniu z przedsiębiorstwami działającymi w krajach Europy Zachodniej jest nietypową sytuacją.

Co prawda w dwóch ostatnich latach pojawiły się oferty kredytowe kierowane do małych firm, ale jednak ciągle niewiele banków jest zainteresowanych współpracą z tą grupą podmiotów.

Zobacz także. Badanie ING. Polacy kłócą się o kasę, ale średnio znają się na finansach

Konsekwencją takiego stanu rzeczy były problemy z zachowaniem płynności i konieczność anulowania projektów inwestycyjnych, które miały być finansowane przez banki. Zmniejszyły się też możliwości pozyskania kapitału poprzez emisję papierów dłużnych.

Uczestnicy panelu podkreślili jednak, że – w przeciwieństwie do innych krajów UE – Polskę w stosunkowo niewielkim stopniu dotknęły skutki kryzysu finansowego i związanego z nim ograniczania akcji kredytowej.

Z badań przeprowadzonych przez Eurostat wynika, że w czasie kryzysu tylko nieznacznie wzrósł odsetek odrzucanych wniosków kredytowych polskich przedsiębiorstw. W 2007 r. z odmową spotkało się 3,7% przedsiębiorców, a w 2010 r. było ich 4,3%. W tym samym czasie w Irlandii i Łotwie do kosza trafiała jedna czwarta wniosków.

Zaostrzenie warunków udzielania kredytów nie doprowadziło w naszym kraju do załamania się rynku kredytowego, aczkolwiek spowodowało obniżenie się tempa wzrostu akcji kredytowej.

Ponieważ drobny biznes jest w mniejszym stopniu uzależniony od koniunktury na rynkach międzynarodowych i częściej korzysta z kredytów udzielanych przez banki spółdzielcze, jego sytuacja podczas spowolnienia gospodarczego okazała się nieco lepsza niż dużych przedsiębiorstw nastawionych na eksport.

Zobacz także. Branża budowlano-drogowa ma kłopoty

Podczas panelu poruszono także problem zarządzania ryzykiem w działalności gospodarczej.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zwracali uwagę na fakt, że ryzyko jest integralną częścią każdej działalności gospodarczej i zarządzanie nim stanowi kwestię kluczową dla każdej branży i każdej wielkości przedsiębiorstwa.

Wśród najważniejszych rodzajów ryzyka można wymienić:

• wysokość stopy procentowej,
• kursy walutowe,
• wydarzenia z otoczenia rynkowego
• zmieniające się prawo.

Ten ostatni rodzaj ryzyka zasługuje na szczególną uwagę, gdyż nie można się przed nim zabezpieczyć, tak jak np. w przypadku kursów walut, a jego zmaterializowanie się może być brzemienne w skutkach.

Przykładem branż silnie regulowanych, a więc silnie narażonych na ten rodzaj ryzyka, są branża tytoniowa i farmaceutyczna, gdzie zmiana prawa bardzo silnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Dużym niebezpieczeństwem są przede wszystkim nagłe i nieoczekiwane zmiany prawa, dodatkowo w małym stopniu konsultowane ze stroną społeczną (pracodawcami), której te zmiany dotyczą.

Przykładem takiego zachowania może być np. ograniczenie możliwości odliczania podatku VAT na pojazdy z kratką, które zostało podpisane przez Prezydenta RP 22 grudnia 2010 r., a weszło w życie już 1 stycznia 2011 r.

Zobacz także. Kryzys zajrzał do Biaglassu. Część pracowników delegowana jest do pracy w PMB.

Tak szybka zmiana spowodowała, że importerzy zamówili wcześniej pojazdy z kratką, a po wprowadzeniu nowych przepisów mieli problemy z ich sprzedażą, co naraziło ich na spore straty.

Podobna sytuacja wystąpiła ostatnio w przypadku wprowadzania podatku od wydobycia niektórych kopalin. Wprowadzenie podatków podnoszących istotnie koszty funkcjonowania niecały kwartał później powoduje konieczność korygowania wszystkich planów.

W poprzedniej kadencji Sejm uchwalił prawie tysiąc ustaw oraz kilka tysięcy rozporządzeń i innych aktów normatywnych. Niektóre ustawy były nowelizowane kilka razy w roku. Hamuje to rozwój gospodarki, a także zmniejsza konkurencyjność polskiej gospodarki oraz napływ inwestorów zagranicznych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny