Spis treści
Ceny biletów wrócą do dawnego poziomu
Wiadomo już, że podwyżki wprowadzone na kolei w pierwszej połowie stycznia wkrótce zostaną wycofane. Doniesienia te potwierdził premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że ceny mogą wrócić do poziomu, jaki obowiązywał w 2022 roku. Ostateczna decyzja dotycząca zmian w cenniku ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.
– Pracujemy nad tym, aby przekazać dodatkowe środki z budżetu państwa polskiego dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej […] i chcemy po przekazaniu tych środków w ciągu najbliższych dwóch tygodni doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen biletów na koleje – mówił premier pod koniec stycznia.
Od 11 stycznia za ceny za podróż IC/TLK wzrosły średnio o 11,8 proc., natomiast w przypadku EIC i Pendolino o ponad 17 procent. Jak wyjaśniało PKP, zmiany w cenniku spowodowane były znaczącym wzrostem opłat za energię.
Tanie bilety PKP w czasie ferii
Osoby planujące wypoczynek w czasie ferii zimowych, mogą nie załapać się jeszcze na planowane przez rząd obniżki cen biletów. Warto jednak w tym czasie sprawdzić promocje przygotowane przez PKP.
Pasażerowie mogą skorzystać m.in. z oferty Taniej z Bliskimi, która zapewnia 30 proc. zniżki od bazowej ceny biletów na podróże w grupie od 2 do 6 osób. Co istotne, promocja łączy się ze wszystkim ulgami ustawowymi. By z niej skorzystać, należy kupić bilety najpóźniej dzień przed podróżą.
Kolejny sposób na obniżenie ceny to skorzystanie z dynamicznych cen biletów, oferowanych przez PKP IC. Wystarczy zarezerwować bilet z większym wyprzedzeniem, by zgarnąć nawet kilkudziesięcioprocentową zniżkę. Rabaty przysługują też w przypadku połączeń, cieszących się mniejszym zainteresowaniem. Aktualne ceny można na bieżąco sprawdzać w aplikacji mobilnej.
Decydując się na podróż, warto też pamiętać o ulgach ustawowych i 30-procentowej zniżce na Kartę Dużej Rodziny. Niedługo spółka zamierza także wprowadzić specjalny program lojalnościowy.
PKP z nową aplikacją
Od lutego 2023 roku aplikacja IC Mobile Navigator straciła większość swoich funkcji, na rzecz nowej aplikacji o nazwie PKP Intercity. Umożliwia ona sprawdzanie połączeń, zakup biletów, a nawet zamawianie posiłków z Warsu.
– Dotychczasowa aplikacja IC Mobile Navigator musiała się udać na zasłużoną emeryturę. Jej następczyni, aplikacja PKP Intercity, pozwala na szybsze zaplanowanie podróży i zakup biletu. Zachęcamy do korzystania z nowych aplikacji, bo z nimi podróże pociągiem stają się jeszcze łatwiejsze – informował Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP IC, cytowany w informacji prasowej.
Przydatne funkcje w nowej aplikacji to graficzna rezerwacja miejsc oraz „profile zakupowe”, służące do określenia stałych parametrów podróży. Za bilety można zapłacić poprzez Google Pay, Apple Pay, a także BLIK.
Kolejne wersje PKP Intercity mają zostać rozszerzone o m.in. możliwość zgłaszania usterek, kontaktu z obsługą konduktorską, a także sprawdzania lokalizacji danego pociągu na mapie. Wkrótce pojawi się tam również sprzedaż biletów międzynarodowych.
Co ciekawe, podróżni mogą też korzystać z aplikacji PKP.appka, która również oprócz sprzedaży biletów oferuje kilka ciekawych funkcji. Na uwagę zasługuje, chociażby możliwość skorzystania ze specjalnego przewodnika, wyświetlającego szczegółowe informacje o punktach usługowych, przechowalniach biletów czy restauracjach znajdujących się na dworcach.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?