Spis treści
Krwotok z nosa u dziecka ma różne przyczyny
Większość z nas chociaż raz w swoim życiu doświadczyła lub doświadczy krwawienia z nosa. Jednak w przypadku dzieci widok krwi wydobywającej się z małego noska jest wyjątkowo przerażający. Według statystyk krwawienia z nosa najczęściej występują właśnie u dzieci do 10. roku życia i u seniorów.
Śluzówka jamy nosowej jest silnie unaczyniona i dość delikatna. Nos służy do oczyszczania, ocieplania i nawilżania wdychanego przez nas powietrza. Jednak z tego powodu jego śluzówka jest narażona na wysychanie i urazy. Zwykle krwawienie z nosa jest więc spowodowane uszkodzeniem delikatnej śluzówki z powodu jej wysuszenia lub po prostu dłubania w nosie, zwłaszcza w przypadku dzieci. Są to więc zazwyczaj niegroźne krwawienia miejscowe.
Najczęstsze przyczyny krwotoków z nosa u dzieci to:
wysuszenie śluzówki nosa,
dłubanie w nosie,
silne wydmuchiwanie nosa,
duży wysiłek fizyczny,
infekcje,
katar przy przeziębieniu lub alergii,
stany zapalne np. zapalenie zatok,
ciało obce w nosie (mała zabawka czy kawałki jedzenia),
niektóre leki wpływające na krzepliwość krwi lub stosowane donosowo jak aspiryna, warfaryna, leki przeciwzakrzepowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), nadużywanie kropli do nos,
skrzywienie przegrody nosowej,
urazy takie jak uderzenie w nos czy zadrapanie śluzówki nosa.
Jak zatamować krwotok z nosa u dziecka? Zasady pierwszej pomocy
W przypadku krwawienia z nosa u dziecka postępowanie jest takie samo jak u dorosłego. Przede wszystkim pamiętaj, że nie należy odchylać głowy do tyłu. Nie tamuj też krwawienia wkładając chusteczki czy tamponu do nosa. Ważne jest, żeby cały skrzep wydostał się na zewnątrz.
Powiedz dziecku, żeby nie połykało krwi, tylko ją wypluwało. W innym wypadku krew może wywołać nudności i wymioty, co jeszcze pogorszy samopoczucie poszkodowanego.
Uspokój dziecko, mów do niego łagodnie, nie panikuj.
Posadź dziecko na krześle lub ławce z wyprostowanymi plecami.
Pochyl jego głowę lekko do przodu.
Wytrzyj nos chusteczką i każ mu oddychać przez usta.
Uciskaj oba skrzydełka nosa przez 5-10 minut lub do zatrzymania krwawienia.
Możesz też zrobić zimny okład na szczyt nosa lub kark, to pomoże zatamować krew.
Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu 15 minut udaj się z dzieckiem jak najszybciej do lekarza lub wezwij pogotowie.
Zobacz na filmie ratownika medycznego Mateusza Mokrzyckiego, jak wykonać pierwszą pomoc w przypadku krwawienia z nosa u dziecka:
Po zatamowaniu krwawienia dobrze jest nawilżyć błonę śluzową nosa solą fizjologiczną i wodą morską. Nie należy jednak jej myć i wycierać, żeby nie uszkodzić świeżo powstałego strupa.
Częste krwotoki z nosa. Jak wygląda leczenie?
Najczęściej krwotoki u dzieci spowodowane są urazem mechanicznym, występuje krwawienie z przedniej części jamy nosowej i jest ono niegroźne, łatwe do zatamowania i nie powtarza się.
Jeśli jednak krwotoki z nosa u dziecka są częste i trudne do opanowania to ich przyczyna może nie być laryngologiczna, ale ogólnoustrojowa. Mimo wszystko w pierwszej kolejności należy udać się do laryngologa, który zlokalizuje miejsce występowania krwawienia i dzięki temu będzie mógł określić jego przyczynę.
Częste krwotoki z nosa, powtarzające się i trudne do zatamowania mogą mieć poważne przyczyny takie jak:
guzy jam nosa, nosogardła lub zatok przynosowych,
polipy w nosie,
choroby układu krzepnięcia krwi (małopłytkowość, hemofilia),
niewydolność wątroby,
choroby układu krążenia,
nowotwory.
W celu zatamowania krwawienia z nosa lekarz może zastosować tamponadę. Pamiętaj jednak, żeby samemu jej nie wykonywać. Specjalista wie, jak to zrobić, żeby pomóc, a nie zaszkodzić.
Lekarz oczyści też jamę nosową ze skrzepów krwi i poda leki znieczulające lub obkurczające naczynia krwionośne śluzówki nosa. W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie badań m.in. morfologii krwi i oceny krzepliwości krwi, a także badania obrazowe takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?