Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta antyrakowa. Sprawdź, listę produktów

Iza BEDNARZ
Lampka czerwonego wina – raz dziennie – zdaniem amerykańskich naukowców wyjątkowo dobrze działa na nasze zdrowie.
Lampka czerwonego wina – raz dziennie – zdaniem amerykańskich naukowców wyjątkowo dobrze działa na nasze zdrowie. sxc.hu
Amerykańscy naukowcy po długich badaniach stworzyli listę produktów, które powinniśmy spożywać w obronie przed nowotworami.

DOBRA DIETA

DOBRA DIETA

Przykładowa dzienna dawka żywności przeciwrakowej
* Kapusta brukselska - pół miseczki (wielkości filiżanki)
* Brokuł, kalafior, kapusta - pół miseczki
* Czosnek - 2 ząbki
* Cebula, szalotka - pół miseczki
* Szpinak, rukiew - pół miseczki
* Soja - pół miseczki
* Świeżo mielone siemię lniane - 1 łyżka
* Pomidor (przecier) - 1 łyżka
* Kurkuma - 1 łyżka
* Czarny pieprz - pół łyżeczki
* Borówki, maliny, jeżyny - pół miseczki
* Żurawiny suszone - pół miseczki
* Winogrona - pół miseczki
* Gorzka czekolada (70 procent) - 40 gram
* Sok cytrusowy - pół filiżanki
* Zielona herbata - 3 razy po szklance
* Czerwone wino - 1 lampka

Niektóre rośliny jadalne zawierają molekuły uznane przez naukowców za szczególnie silne środki przeciwdziałające nowotworom. Coraz częściej specjaliści w zakresie profilaktyki nowotworów podkreślają, że dieta ma ogromne znaczenie w zapobieganiu i rozwoju raka.

Wiadomo, że do naturalnych związków blokujących rozwój komórek nowotworowych należą między innymi: antyoksydanty, resweratrol, sulforafan, kurkumina, likopen, tanina, izoflawony zawarte w warzywach, owocach, ziarnach zbóż i przyprawach. Prezentujemy pokarmy, które zdaniem naukowców mają szczególnie dobroczynne działanie.

ZDROWA LISTA

Lista pokarmów przeciwdziałających nowotworom: * różne rodzaje kapusty; * brokuły; *marchew, buraki czerwone, ziemniaki oraz wszystkie warzywa o zabarwieniu jasnoczerwonym, pomarańczowym, czerwonym i żółtym; * morele, * śliwki, * brzoskwinie; * czosnek; *soja; *zielona herbata; *szafran indyjski; *maliny, borówki, żurawiny i wiśnie; * ciemna czekolada; * kurkuma; * cynamon; * rozmaryn; * winogrona ; * imbir; * pomidory; * oliwa z oliwek, * olej rzepakowy i lniany; * czerwone wino

TAK DZIAŁAJĄ

Polifenole zawarte w zielonej herbacie spowalniają rozwój białaczki, raka piersi, prostaty, nerki, skóry i jamy ustnej. Naukowcy z Laboratorium Żywienia i Metabolizmu w Amerykańskim Harvardzie wykazali, że fitoestrogeny zawarte w soi i polifenole z zielonej herbaty powstrzymują rozwój hormonozależnego raka piersi i raka prostaty. Najlepiej jednak spożywać soję jako składnik diety bogatej w składniki antyrakowe (a raczej unikać sojowych suplementów diety).

Kurkumin, składnik przeciwzapalny zawarty w kurkumie, popularnej przyprawie indyjskiej, wykazywał w badaniach laboratoryjnych hamujące działanie na wzrost komórek nowotworów okrężnicy, wątroby, żołądka i jajników. Kurkumę można spożywać z produktami sojowymi. Przyprawa lepiej wchłania się w jelitach, jeśli zmieszamy ją z papryką i pieprzem w równych proporcjach.

Książki specjalistów

Książki specjalistów

Przy opracowywaniu tekstu korzystałam z książek "Antyrak, nowy styl życia" doktora Davida Servana- Schreibera i "Dieta w walce z rakiem" Richarda Beliveau i Denisa Gingrasa, specjalistów w dziedzinie badań nad rakiem.

Z kolei jagody, wiśnie, żurawiny, cynamon i ciemna czekolada zawierają związki, które potrafią zmuszać komórki rakowe do samounicestwienia.
Warto jeść także przyprawy ziołowe, takie jak rozmaryn, mięta, tymianek, oregano, bazylia, które zawierają kwasy tłuszczowe ograniczające wzrost wielu rodzajów guzów nowotworowych.
Czerwone wino zawiera polifenole (resweratrol) chroniące zdrowe komórki przed starzeniem, może też spowolnić rozwój raka. Uwaga! Nie należy wypijać więcej niż jedną lampkę dziennie, ponieważ większa ilość może prowadzić do rozwoju raka.

Jak przyrządzać, żeby pomogło

Jak przyrządzać, żeby pomogło

Pomidory dostarczą więcej przeciwrakowego likopenu, jeśli je udusimy lub obgotujemy z dodatkiem oliwy. Zdrowo jest przyrządzać posiłki z sosem pomidorowym lub przecierem przynajmniej dwa razy w tygodniu. Kapusty i brokułów nie należy długo gotować, bo wtedy tracą dużo cennych związków przeciwrakowych. Najlepiej gotować krótko w małej ilości wody lub udusić na oliwie, można też usmażyć w woku. Warzywa kapustowate chronią między innymi przed rakiem okrężnicy i piersi.

DŁUGIE BADANIA

Badania prowadzone przez sześć lat na kobietach chorych na raka piersi udowodniły, że te, które jadły więcej jarzyn i owoców bogatych w karotenoidy (o żółtym - czerwonym zabarwieniu) żyły dłużej od tych, które nie zwracały uwagi na dietę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie