Co powinniśmy wiedzieć o cenach prądu i sposobach na zmniejszenie naszych rachunków

Materiał informacyjny Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej
Udostępnij:
Wzrost cen energii elektrycznej odczuwają gospodarstwa domowe w całej Europie. W Polsce rząd łagodzi je mechanizmami tarczy antyinflacyjnej. Podwyżek nie da się jednak zupełnie powstrzymać. Podpowiadamy, co może zrobić w tej sytuacji przeciętna polska rodzina, aby ograniczyć koszty energii elektrycznej i ulżyć nieco domowemu budżetowi.

Ponad 90 procent Polaków deklaruje, że oszczędza energię. Głównie ze względu na jej wysokie ceny, choć nie jest to jedyny argument. Ograniczamy zużycie energii również ze względu na troskę o środowisko, chcąc zapewnić naszym dzieciom bezpieczną przyszłość. Czy jednak na pewno potrafimy oszczędzać energię skutecznie? I czy wiemy, dlaczego obecnie cena energii elektrycznej jest taka wysoka? Odpowiedzi na te pytania mogą Cię zaskoczyć.

Oszczędzaj z głową

Pytani o sposoby na oszczędzanie energii Polacy wskazują przede wszystkim wymianę żarówek na energooszczędne, gaszenie światła po wyjściu z danego pomieszczenia, czy niewkładanie ciepłych potraw do lodówki. To bardzo dobry punkt wyjścia, jednak sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej jest o wiele więcej.

Jeżeli wymieniasz sprzęt RTV czy AGD na nowy, zwracaj uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Wybór urządzenia o najwyższej klasie energetycznej może oznaczać oszczędność rzędu kilkuset złotych w skali roku. Zbyt często ignorujemy również drobnych „złodziei” prądu, rozsianych po całym mieszkaniu: ładowarki włączone do gniazdka, sprzęt RTV w opcji gotowości, czyli stand by, włączony monitor i głośniki komputerowe, czy wreszcie elektryczną szczoteczkę do zębów, która niepotrzebnie ładuje się 7 dni w tygodniu przez całą dobę z krótkimi przerwami na mycie zębów. Te drobne straty energii, ale skumulowane złożą się w skali roku na całkiem pokaźną kwotę na naszym rachunku. Niech naszym motto będzie zatem: oszczędzam, wiec wyciągam wtyczki z gniazdka. Podziękują nam za to i portfel i środowisko naturalne.

Co wiemy o cenach energii?

Instytut badań opinii społecznej IBRiS sprawdził, czy wiemy, skąd biorą się wysokie ceny energii. Badanie przeprowadzone na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej na początku stycznia ukazało stan wiedzy Polaków na ten temat. Wnioski wypływające z przeprowadzonych badań są dość zaskakujące. Okazało się, że niespełna co piąty Polak jest świadomy, z czego wynikają ceny energii. Podczas gdy koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 mają obecnie największy udział w kosztach produkcji energii elektrycznej, jako główną składową ceny wytworzenia prądu wskazuje je tylko 17% Polaków. Jedna czwarta badanych uważa, że głównym składnikiem ceny energii są koszty surowców, niewielu mniej wymienia akcyzę i inne podatki oraz marżę sprzedawcy i producenta.

Co składa się na nasze rachunki za prąd?

Tymczasem rzeczywistość wygląda inaczej. Nasze rachunki składają się z dwóch zasadniczych części – opłat za dystrybucję, które w zależności od miejsca wynoszą około połowy wartości rachunku, oraz opłaty za samą energię. W tej ostatniej prawie 60 procent stanowi obecnie koszt uprawnień do emisji CO2, a kolejne 8 procent to koszty opłat na odnawialne źródła energii oraz na wsparcie efektywności energetycznej. 25 procent ceny to pozostałe koszty związane z produkcją energii, a 6 procent to koszty własne sprzedawców energii, związane z obsługą klienta i zatrudnieniem.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł informacji

Jak pokazują wyniki badania, rozdźwięk pomiędzy powszechną opinią a rzeczywistością jest spory. Dlatego tak ważne jest stworzenie rzetelnych źródeł wiedzy na temat energii elektrycznej oraz zachęcenie Polaków do korzystania z nich.

– Wyniki badania IBRiS pokazują, że Polacy interesują się tematem rynku energii oraz cen prądu i mają na ten temat własne zdanie. Satysfakcjonująca jest wysoka świadomość wśród respondentów dotycząca istnienia systemu handlu emisjami dwutlenkiem węgla. Szczegółowe wyniki pokazują jednak, że wciąż potrzebne jest uświadamianie istoty systemu EU ETS i jego wpływu na ceny energii oraz gospodarkę – mówi Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

PKEE uruchomił w związku z tym stronę internetową www.liczysieenergia.pl, na której można znaleźć rzetelne informacje na temat czynników, mających największy wpływ na ceny energii a także poznać sposoby na oszczędne gospodarowanie energią w warunkach domowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co powinniśmy wiedzieć o cenach prądu i sposobach na zmniejszenie naszych rachunków - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie