Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co oznacza chrapanie i jak sobie z nim radzić?

Anna Miszczyk
Fot. Stock
Wręcz niewiarygodne! Głośność chrapania może dochodzić do 70 decybeli. Czy to dużo? Tak mocny dźwięk wywołuje młot pneumatyczny lub pracujący traktor!

Kiedy człowiek śpi, leżąc na plecach, jego język cofa się, a usta się otwierają. Następuje wtedy zwężenia kanału nosogardła i gardła, co sprawia, że powietrze z trudem przeciska się do płuc, wywołując drgania a tym samym charakterystyczny i nieprzyjemny dla ucha efekt akustyczny.

Stres i napięcia

Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i zarazem najważniejszy zakłócający go czynnik. Wywołuje stres u osoby chrapiącej, doprowadza do szału pozostałych domowników, rodząc niekiedy poważne napięcia.

Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że aż około 70 procent z nich. Oznacza to, że w Polsce problem ten dotyczy co najmniej 8 milionów dorosłych ludzi. Większość z nich wydaje tylko irytujące dźwięki o różnym natężeniu, które mogą być przerywane zmianą pozycji ciała. Inni chrapią zawsze i w każdej pozycji.

Gorsze dotlenienie organizmu...

Chrapanie stanowi istotny problem nie tylko rodzinny ale i medyczny. Bo przede wszystkim znacząco przyczynia się do pogorszenia zdrowia i jakości życia pacjenta. Następstwem chrapania jest gorsze dotlenienie organizmu.

Po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa poranne bóle głowy, ogólne osłabienie, przygnębienie i zmęczenie.

Po dłuższym czasie przypadłość ta może być nawet przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, senności w ciągu dnia, osłabienia libido, depresji, obniżenia wydajności pracy. W konsekwencji zwiększa także ryzyko spowodowania wypadku...

To może być groźna choroba

Chrapanie może się także przyczynić do zaburzeń w układzie oddechowo-krążeniowym, jak na przykład: nadciśnienie tętnicze czy przerost prawej komory serca. Może być ono również początkiem wielu groźnych chorób.

Dlatego też nie należy chrapania lekceważyć, ale zgłosić się do lekarza specjalisty - zwłaszcza jeśli chrapaniu towarzyszą chwilowe przerwy w oddychaniu, świadczące o rozpoczynającym się bezdechu śródsennym.

To się powinno leczyć!

Chrapania można się pozbyć dzięki zabiegowi RFITT: Energia bipolarna Celon. Uzupełnia go zastosowanie tak zwanej techniki harmonicznej. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Jest on mało inwazyjny, bezbolesny i bezkrwawy. Polega na użyciu bipolarnej elektrody - wykorzystującej fale radiowe oraz ultradźwięki. Najogólniej można powiedzieć, że przenoszą one drgania mechaniczne wywołując pożądany efekt.

Podczas zabiegu lekarz wprowadza w tkankę podniebienia miękkiego specjalną, delikatną końcówkę i pozostawia ją na kilka sekund, dzięki czemu uzyskiwany jest efekt zmiany kształtu podniebienia, a co za tym idzie, usuwana jest główna przyczyna chrapania.

Wystarczy tylko niecała godzina

Cały zabieg trwa od 30 do 45 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy. Wielu pacjentom zabieg przypomina wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym. Uczucie dyskomfortu i ból po zabiegu są bardzo nieznaczne, trwają 2 - 4 dni i można je łatwo wyeliminować, używając powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Proces gojenia się podniebienia oraz związany z tym okres oczekiwania na pełne efekty trwa 4 - 5 tygodni. Zabieg kosztuje 1.500 - 2.500 zł.

O chrapaniu i metodzie jego leczenia można przeczytać na stronie internetowej: www.niechrapanie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny