Spis treści
Objawy przeziębienia u dziecka
Przeziębienie to infekcja wywoływana przez wirusy. Rozwija się powoli, a objawy ujawniają się po ok. 2 dniach od zakażenia. Na początku zwykle pojawiają się osłabienie i katar, może wystąpić także stan podgorączkowy lub lekka gorączka, czyli temp. nieprzekraczająca 38 st. C. Katar początkowo jest wodnisty, a następnie może stać się gęsty i zatykać nos. Potem dochodzi jeszcze suchy kaszel, który po kilku dniach przechodzi w mokry z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny.
Przeziębienie zwykle trwa 10-14 dni, po czym ustępuje samoistnie. Kaszel może jednak utrzymywać się dużo dłużej, natomiast inne objawy mogą ustąpić już po 4-5 dniach.
Objawy przeziębienia u dziecka to:
wodnisty katar,
kichanie,
zatkany nos,
kaszel,
chrypka,
ból gardła,
osłabienie,
rozdrażnienie i marudzenie,
ogólne złe samopoczucie,
stan podgorączkowy lub lekka gorączka.
Co na przeziębienie u dziecka? Jak leczyć infekcję?
Przeziębienie wywoływane jest przez wirusy, więc nie ma na nie leków. Pamiętaj też, że antybiotyki zwalczają tylko bakterie i nie stosuje się ich w przypadku infekcji wirusowych, ponieważ na nie nie działają. Nie są one także w stanie zapobiec nadkażeniu bakteryjnemu, ponieważ zwalczają już istniejące bakterie.
Przeziębienie leczy się objawowo, a więc łagodzi poszczególne objawy infekcji, a nie ich przyczynę. Występująca na początku infekcji lekka gorączka jest naturalną reakcją obronną organizmu, która pozwala na unicestwienie wirusów. Dlatego, gdy gorączka nie przekracza 38 st. C nie trzeba jej zbijać lekami. Warto pozwolić, aby organizm samodzielnie radził sobie z infekcją, a wspierać go łagodząc inne uciążliwe objawy przeziębienia.
W przypadku, gdy temperatura ciała dziecka znacznie wzrasta najlepiej zastosuj leki dostępne bez recepty takie jak paracetamol czy ibuprofen. Leki te działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a ibuprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Leki przeciwbólowe dla dzieci dostępne są w łatwej do podania i dawkowania maluchowi formie syropu, kropli, granulek czy czopków, a dla starszych dzieci tabletek lub kapsułek.
W leczeniu kaszlu u dzieci nie można stosować leków na receptę zawierających kodeinę, opioid hamujący odruch kaszlu. Agencja ds. Żywności i Leków zaleca je tylko dla osób dorosłych powyżej 18. roku życia, ponieważ leki te mogą powodować skutki uboczne takie jak problemy z oddychaniem, a także zwiększać ryzyko uzależnienia i przedawkowania prowadzące nawet do śmierci.
Męczący i zatykający nos katar można leczyć za pomocą soli fizjologicznej. Roztwory hipertoniczne, czyli o wyższym stężeniu soli działają intensywniej niż izotoniczne. Zmniejszają one obrzęk błony śluzowej nosa i dzięki temu ułatwiają oddychanie.
Jeśli katar jest na tyle silny, że sól fizjologiczna nie pomaga można użyć kropli do nosa zawierających ksylometazolin lub oksymetazolin. Składniki te miejscowo zwężają naczynia krwionośne, obkurczają śluzówkę nosa i dzięki temu niwelują obrzęk ułatwiając oddychanie. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować ich dłużej niż 4-5 dni. Przedawkowanie wywołuje odwrotny do zamierzonego efekt, czyli działa coraz krócej i w konsekwencji utrudnia oddychanie.
Na kaszel u dziecka można zastosować syropy wykrztuśne i antyseptyczne na bazie tymianku, podbiału, arniki, porostu islandzkiego czy rumianku, a także składników takich jak ambroksol, acetylocysteina, bromheksyna czy erdosteina. Nie podawaj ich jednak dzieciom poniżej 2. roku życia. Ból gardła złagodzi odkażający i znieczulający spray do gardła lub tabletki do ssania na gardło o działaniu antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym.
Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka
W złagodzeniu objawów przeziębienia pomogą naturalne, domowe sposoby:
dbaj o odpowiednie nawodnienie – w czasie infekcji pilnuj, aby dziecko cały czas piło odpowiednią ilość płynów. Właściwe nawodnienie wspomaga zwalczanie wirusów i ułatwia rozrzedzanie zalegającej wydzieliny w nosie i drogach oddechowych. Nawilża także gardło i śluzówki, dzięki czemu gardło nie boli i nie jest podrażnione oraz wysuszone,
czyść dziecku nos – czasie kataru przypominaj dziecku o czyszczeniu nosa chusteczką, a w przypadku młodszych dzieci odsysaj zalegającą wydzielinę za pomocą aspiratora. Stosuj także wodę morską lub sól fizjologiczną do nosa, preparaty nie tylko nawilżą błonę śluzową, ale też rozrzedzą zalegającą wydzielinę i pozwolą się jej pozbyć,
nawilżaj powietrze – pamiętaj też o nawilżaniu powietrza. Dobrze jest stosować nawilżacz powietrza w pokoju dziecka również w nocy, ponieważ wtedy powietrze najbardziej się wysusza. Utrzymuj też temperaturę ok. 20-22 st. C i wietrz pomieszczenia, gdy dziecko w nich nie przebywa, aby pozbyć się krążących w powietrzu drobnoustrojów,
rób inhalacje – inhalacje z soli fizjologicznej nawilżą śluzówkę nosa i ułatwią oddychanie. Do inhalacji można też stosować przepisane przez lekarza leki wziewne w przypadku astmy czy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa,
podaj miód i syrop malinowy na kaszel – na kaszel, a także ból gardła, zamiast syropu z apteki możesz zastosować naturalny miód podany bezpośrednio na łyżeczce lub wymieszany z wodą czy herbatą, a także syrop malinowy lub sok z malin. To smaczny i skuteczny naturalny lek nawilżający śluzówkę i zmniejszający stan zapalny. U dzieci powyżej 6. lat możesz już zastosować naturalne płukanki do gardła np. z wody z solą.
Kiedy z dzieckiem do lekarza przy przeziębieniu?
Koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeśli u dziecka utrzymuje się gorączka (temp. powyżej 38 st. C) i nie da się jej zbić lekami lub po zastosowaniu leków szybko powraca (lek działa zwykle 4-6 godzin i w tym czasie temperatura nie powinna wzrastać). Tak samo, gdy inne objawy przeziębienia u dziecka takie jak kaszel, ból gardła czy osłabienie przez kilka kolejnych dni nie ustępują lub się nasilają koniecznie zgłoś się do lekarza. Może się okazać, że doszło do powikłań lub że to nie przeziębienie, a inna infekcja i należy zastosować inne leczenie.
Dodatkowo z lekarzem musisz się skontaktować w przypadku przeziębienia u noworodka oraz niemowlęcia do 3. miesiąca życia. Takiemu maluchowi nie możesz podać paracetamolu bez konsultacji z lekarzem i ustaleniu przez niego odpowiedniej dawki leku. Natomiast dzieciom poniżej 6. miesięcy ani dzieciom, które wymiotują lub są odwodnione nie podawaj ibuprofenu i koniecznie zgłoś się do lekarza.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?