Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co można, a czego nie można robić, kiedy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim

EW
Czy kiedy jestem na zwolnieniu lekarskim, to mogę wyjść z domu, czy nie? Jakie grożą mi za to sankcje? Czego nie wolno mi robić? Co oznacza „1” i „2” wpisane na zwolnieniu lekarskim w rubryce „wskazania lekarskie”? Odpowiadamy.

Pierwsza sprawa, o której należy pamiętać, kiedy dostajemy zwolnienie lekarskie, to... powiadomić szefa o tym, że je dostaliśmy.

- Pracownik, który otrzyma zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, ma obowiązek powiadomić o tym swojego przełożonego w ciągu 48 godzin – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Ten czas pozwoli pracodawcy na szybkie znalezienie zastępstwa do wykonywania obowiązków chorego pracownika. Wówczas nie zostanie zakłócona praca w firmie, a bardzo ważne jest aby zachować dobre relacje.

Powiedz, gdzie jesteś
Tyle samo czasu na podanie przyczyny swojej nieobecności ma pracownik, przebywający na długotrwałym zwolnieniu, pod koniec trwania obecnego zasiłku chorobowego.
Sprawa jest znacznie prostsza, jeśli otrzymujemy elektroniczne zwolnienie lekarskie – wówczas trafia ono na konto firmy automatycznie, drogą elektroniczną.

Czytaj też: Zwolnienia lekarskie 2018. Papierowe L4 będą obowiązywały dłużej, zaś e-ZLA staną się obowiązkowe dużo później. Kiedy?

Kolejna sprawa - podczas wystawiania zaświadczenia musimy podać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać.

- Przy jakiejkolwiek zmianie miejsca naszego pobytu podczas zwolnienia, jesteśmy zobowiązani poinformować o tym płatnika zasiłku (może to być ZUS lub nasz pracodawca) – wyjaśnia Katarzyna Krupicka. - Jeśli podczas leczenia zaistnieją przesłanki do zmiany naszego miejsca pobytu, np. wymaga tego nasz stan zdrowie i potrzebujemy opieki rodziny, oczywiście możemy to zrobić bez względu na wskazania lekarskie. Musimy jednak o tym fakcie jak najszybciej powiadomić płatnika naszego zasiłku.

Skontrolują cię
Zarówno pracodawca, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Kontrolerzy udadzą się pod adres wskazany na zwolnieniu.

Jeżeli mamy wpisaną „1” we wskazaniach lekarskich, musimy bezwarunkowo przebywać w domu. Jedynym usprawiedliwieniem naszej nieobecności może być wizyta u lekarza, pobyt w szpitalu czy wizyta w aptece.

Jeśli mamy wpisany symbol „2”, możemy udać się na spacer, do sklepu po podstawowe produkty czy do apteki. Jeżeli lekarz wypisał choremu receptę, to ma on obowiązek wykupić niezbędne leki i stosować się do zaleceń odnośnie ich dawkowania. Niedopuszczalne jest wykonywanie jakichkolwiek prac remontowych, zarobkowych czy wyjazd na wakacje podczas naszej absencji chorobowej.

W przypadku wykrycia nieuczciwości pracownika, jego pracodawca jest upoważniony do odebrania mu prawa do zasiłku, a nawet do zwolnienia dyscyplinarnego.

- Musimy pamiętać, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą, to nie tylko same prawa, to również obowiązki, których musimy przestrzegać – mówi rzeczniczka. - Nie ma również znaczenia, czy lekarz wystawi nam zwolnienie w formie elektronicznej, czy papierowej - obowiązują te same zasady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny