Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze stopami procentowymi? Prezes NBP tłumaczy i podaje konkretne daty: jesteśmy blisko punktu zwrotnego

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek – przyznał.
– Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek – przyznał. Adam Jankowski/Polska Press
Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla portalu Business Insider przyznał, że "niewątpliwie jesteśmy w trudnym momencie i blisko punktu zwrotnego". – Prawdopodobnie, jak to już publicznie powiedziałem, z dyskusji RPP może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb albo dwa razy po 25 pb. – tłumaczy i dodaje, że jednak "nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek".

– Niewątpliwie jesteśmy w trudnym momencie i blisko punktu zwrotnego. Musimy mieć pewność jako NBP i Rada Polityki Pieniężnej, że przy braku innych niespodziewanych czynników typu kolejna wojna, kryzys światowy, pandemia czy zbliżania się wojsk rosyjskich do naszych granic, inflacja nie będzie już rosła – wyjaśnił w rozmowie z portalem Business Insider prezes NBP Adam Glapiński.

Co zrobi RPP na wrześniowym posiedzeniu?

Zapytany przez portal o to, jakich decyzji możemy się spodziewać po najbliższym wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, Glapiński stwierdził, że "prawdopodobnie, jak to już publicznie powiedziałem, z dyskusji RPP może wyłonić się taki scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pb albo dwa razy po 25 pb".

– Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk i nie ogłaszamy końca cyklu podwyżek. Działamy w sposób pragmatyczny. Sama podwyżka o 25 pb byłaby już sygnałem, że hamujemy cykl podwyżek, ale jeszcze się przyglądamy sytuacji i nie jesteśmy pewni, kiedy powiemy: czas na koniec cyklu – wyjaśnił.

Prezes NBP raz przyznał, że w styczniu przyszłego roku "spodziewamy się, że inflacja znów znajdzie się na podwyższonym poziomie". – Nie wiemy jednocześnie, co zrobi rząd, jeśli chodzi o działania osłonowe, jak będą wyglądały taryfy URE – stwierdził i dodał, że "jeśli nawet inflacja na początku przyszłego roku znów znajdzie się na wyższym poziomie ze względu na ceny regulowane, to nie zmieni to natury procesów cenowych".

– Klarowna sytuacja dla mnie i RPP byłaby wtedy, gdyby inflacja w wakacje zatrzymała się i następnie zaczęła spadać. W tej sytuacji nie podnosilibyśmy już dalej stóp procentowych. Natomiast zakładam, że tak komfortowej sytuacji nie będziemy mieli. W grę wchodzi więc scenariusz, w którym decydujemy się na niewielką podwyżkę we wrześniu i zapowiadamy przerwę w cyklu, ale nie deklarujemy jego końca – zapowiedział.

Jednocześnie podkreślił, że "możliwe jest też, że RPP nic już nie zrobi ze stopami we wrześniu, ale nie złoży deklaracji końca podwyżek".

– Z mojego punktu widzenia, bardzo chciałbym, żeby taki scenariusz się zmaterializował i wierzę, że tak będzie: we wrześniu dochodzi do jeszcze jednej małej podwyżki stóp procentowych albo nic już nie robimy, a następnie obserwujemy, jak wskaźnik inflacji stopniowo się obniża w kolejnych miesiącach. Natomiast myślę, że w ostatnim kwartale przyszłego roku możliwa będzie już obniżka stóp procentowych – przyznał.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 07.07.2022 kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna - 6,50% w skali rocznej (poprzednio 6,00%),
  • stopa lombardowa - 7,00% w skali rocznej (poprzednio 6,50%),
  • stopa depozytowa - 6,00% w skali rocznej (poprzednio 5,50%),
  • stopa redyskonta weksli - 6,55% w skali rocznej (poprzednio 6,05%),
  • stopa dyskontowa weksli - 6,60% w skali rocznej (poprzednio 6,10%).

Źródło: Business Insider

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej ze stopami procentowymi? Prezes NBP tłumaczy i podaje konkretne daty: jesteśmy blisko punktu zwrotnego - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny