Co dalej z Piątką dla zwierząt? Europejskie Stowarzyszenie Żydów pisze do Jarosława Kaczyńskiego

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Co dalej z Piątką dla zwierząt? Europejskie Stowarzyszenie Żydów pisze do Jarosława Kaczyńskiego
Co dalej z Piątką dla zwierząt? Europejskie Stowarzyszenie Żydów pisze do Jarosława Kaczyńskiego Adam Jankowski
Pomimo zapewnień rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej, że PiS nie zmienił swojego stanowiska ws. piątki dla zwierząt, część parlamentarzystów wskazuje , że ustawa trafi do „sejmowej zamrażalki”. Zawartymi w ustawie przepisami dot. uboju rytualnego zaniepokojenie są społeczności żydowskie, które skierowały list do Jarosława Kaczyńskiego.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wywołał w ostatnich tygodniach wiele emocji. Po przeforsowaniu przez Sejm i wielu zgłoszonych i uwzględnionych poprawkach ustawa zmierzająca m.in. do zakazu hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia uboju rytualnego miała trafić do sejmowej komisji rolnictwa. Tak się jednak nie stało. Ustawą nie zajmie się Sejm również na bieżącym posiedzeniu.

Jarosław Sachajko z Kukiz’15 w rozmowie z portalem farmer.pl powiedział, że PiS wycofał się z noweli i „projekt trafi do zamrażarki”. W tym samym tonie wypowiedział się na antenie Radia Wnet senator PiS Jan Maria Jackowski.
Z kolei rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zapewniała w mediach społecznościowych, że „stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne”. - Nie wycofujemy się z Piątki dla zwierząt - twierdziła.

Rabin Menachem Margolin pisze list do Jarosława Kaczyńskiego ws. uboju rytualnego

Kwestia ograniczenia uboju rytualnego zaniepokoiła społeczności żydowskie. Przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Żydów skierowali list do prezesa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów Rabin Menachem Margolin wskazuje, że Polska jest jednym z największych dostawców koszernego mięsa, a fakt ten jest „uznany i doceniany w całej Europie i poza jej granicami”.
„Ustawa o ochronie zwierząt szokowo stawia europejską społeczność żydowską w krańcowo odmiennej sytuacji. Mnożą się w tej sytuacji pytania. Dlaczego? Dlaczego nie podjęto nawet próby rozmowy ze wspólnotami religijnymi poza granicami Polski, których zakaz ten bardzo boleśnie dotyka? Jesteśmy gotowi do takiej rozmowy w każdej chwili” – czytamy.

Stowarzyszenie przypomina, że Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów oświadczył, iż kieruje nim chęć chronienia istot żywych przed niepotrzebnym cierpieniem, co nazwał „bardzo chrześcijańskim odruchem”.
„Nie uważamy, by w kwestii ochrony zwierząt chrześcijaństwo różniło się w jakikolwiek zasadniczy sposób od judaizmu. W gruncie rzeczy, nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły, jedną z głównych zasad Wiary Żydowskiej jest minimalizacja cierpienia zwierzęcia” – twierdzi autor listu, przetaczając fragmenty „Tory” mówiące o szacunku dla zwierząt.

Przedstawiciel Stowarzyszenia zauważa, że w zacytowanych fragmentach widać, że nakazy „Tory” wykraczają daleko poza zwykłe unikanie aktywnego okrucieństwa wobec zwierząt.

„W większości przypadków przykazanie nakazuje podjęcie pozytywnych działań w celu złagodzenia wszelkiego niepokoju u zwierząt. W naszym przekonaniu, a jest to zbyt łatwo zapomniane - lub co gorsza ignorowane - w publicznej debacie na temat uboju rytualnego, zwierzę przede wszystkim powinno żyć godnie, by na koniec tak samo dobiec kresu swego życia. Muszę ponadto nadmienić, że Żydowi nie wolno nawet jeść śniadania, zanim nie nakarmi swoich zwierząt, a w dniu uboju zwierzę musi być nakarmione jak zwykle, aby oszczędzić mu niepokoju aż do końca życia” – pisze.

Jak dodaje, przy uboju koszernym, nie można mówić o kaprysie, przejściowej modzie, z której łatwo się rezygnuje, gdy nadchodzi kolejna.
„Mówimy o jednym z fundamentów praktyki żydowskiej, która obowiązuje Żydów począwszy od starożytności. Wolność sumienia i wyznania oraz swobodę praktyki religijnej w Polsce gwarantują m.in.: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Europejska Konwencja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Powszechna Deklaracja Praw Człowieka” – tłumaczą..

Rabin Menachem Margolin zzapelował do szefa PiS o zachowanie status quo, za którym przemawiają zarówno ważne względy społeczne jak i gospodarcze.

„Na zakazie uboju rytualnego bowiem ucierpi nie tylko społeczność żydowska - i muzułmańska – zjednoczonej Europy, ale też tysiące Polaków zatrudnionych w sektorze rolnym, a rolnicy poniosą olbrzymie straty finansowe” – argumentował..

Na koniec podziękował Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski za „stanowisko pełne zrozumienia dla postulatów środowisk żydowskich na temat uboju rytualnego dokonywanego zgodnie z wielowiekową tradycją żydowską”.

„Gorąco i szczerze ufamy, że tradycja, której sama istota i racja bytu nakierowane są na dobrostan zwierząt i minimalizację ich cierpienia, będzie mogła przetrwać po wieczne czasy, a zapisy projektu ustawy odnoszące się do uboju koszernego staną się tego odzwierciedleniem” – głosi treść pisma..

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Co dalej z Piątką dla zwierząt? Europejskie Stowarzyszenie Żydów pisze do Jarosława Kaczyńskiego - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Swoi naPiSali do swojego.

A
Antoni Adam

Poczytajcie o hodingu drobiowym który rządzi w Polsce, o wycieczkach morawieckiego do Chin i innych. Poczytajcie to zobaczycie dla czego drób został wykreślony z piątki karakana.

Poczytajcie, pomyślcie i nawet wy - pisowcy zobaczycie jak wasz rząd was dyma

Dodaj ogłoszenie