MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CLZ. Władysław Pietruk stworzył Spacer po Białymstoku (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
CLZ. Władysław Pietruk - Spacer po Białymstoku
CLZ. Władysław Pietruk - Spacer po Białymstoku Jerzy Doroszkiewicz
Nazwa „Spacer po Białymstoku” jest i poetycka i podchwytliwa zarazem, bo tak do końca nie wiemy, po jakich ścieżkach chodził Zamenhof - mówi Władysław Pietruk. Tak zatytułowaną wystawę można już oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

- Jeśli mieszkał w centrum to pewnie był wszędzie - śmieje się Władysław Pietruk. - Ten Białystok to było kilka ulic cywilizacja a wokół wsie. Nawet w okolicach dzisiejszego „Turkusa” w latach 50. były jeszcze pola.

Spacer rozpoczyna się od kamienicy – siedziby Centrum im. Ludwika Zamenhofa. A potem rysownik krąży wokół Pałacu Branickich. I przekonuje, że piękny rysunek kaczek pływajacych po pałacowym stawie można skojarzyć z abstrakcją.

- To jak najbardziej realistyczny rysunek, ale nie wiedziałem, że kaczka może tworzyć abstrakcję – śmieje się Władysław Pietruk. I podpowiada, że warto przyjrzeć się grafice, bo pomiędzy falami jest ukrytych aż sześć kaczuszek. - Ja wiem, że one tu są - przekonuje. I dodaje, że to rysunek stworzony jesienią. - Wiem, jakie kolory mają liście, mam je wszystkie w głowie, choć grafika jest czarno-biała – opowiada Pietruk.

- Najlepiej lubię okresy, kiedy liście opadną już z drzew, bo wtedy mam dostęp do detali – kontynuuje rysownik. I wskazuje na grafikę, w której drzewa odbijają się w stawowej tafli. - Ciężko go sprzedać, bo jest za mało Pałacu Branickich, ale jest ładnym rysunkiem. Jest też widok przez balustradę mostu, powiększona do olbrzymich rozmiarów brama wjazdowa z gryfem, z fontanną na pierwszym planie. Na kolejnych – kolumnada łącząca główną bryłę ze skrzydłami gmachu.
- W tym roku narysowałem tę kolumnadę, wcześniej nikt jej nie rysował – mówi Pietruk.

Jest też rysunek ukazujący Pawilon pod orłem z perspektywy mostu. - Lubię tę stronę od ulicy Akademickiej – mówi Pietruk. - Często pojawiają się gołębie, dzieci, zawsze coś się dzieje.

Jest też grafika portretująca jedną z rzeźb. - Narysowałem już prawie wszystkie po remoncie – wyznaje Pietruk. - Gdyby był jakiś sponsor, można wydać ze 120 rysunków i wszystkie już są pięknie zeskanowane.

Spacer po Białymstoku zaprasza też na Rynek Kościuszki. Jest grafika przedstawiająca dawny Cekhauz, jest też pomnik Józefa Piłsudskiego.

- Chodziłem koło niego, jak go narysować i wreszcie wymyśliłem – wyznaje Pietruk. - Potraktowałem go delikatnie, nie jako wodza, który pogonił całą armię i parę narodów. Wygląda na wujka.

Jest też budynek klasztoru z 1768 roku i oczywiście widok kościoła farnego. Później wycieczka rusza na Legionową, gdzie można zobaczyć widok dzisiejszego Białostockiego Ośrodka Kultury. Wśród grafik można zobaczyć katedrę św. Mikołaja od strony ulicy św. Mikołaja i kościół pw. Wszystkich Świętych na Antoniuku podejrzany przez jedną z cmentarnych bram. Spacer kończy się na budynku dzisiejszego VI LO, gdzie młody Zamenhof uczył się podczas pobytu w Białymstoku.

Kim jest Władysław Pietruk

Władysław Pietruk rysuje od ponad 45 lat. Jest autorem ponad siedmiu tysięcy rysunków, ośmiu albumów, 60 plakatów, 200 ilustracji i wielu exlibrisów, projektów okładek, opracowań graficznych, 55 oryginalnych tek z rysunkami, 30 tomików poezji z ilustracjami i innych publikacji. Jego prace prezentowane były na ponad 40 wystawach w kraju i za granicą. Album “Architektura i przyroda Województwa Podlaskiego w rysunkach Władysława Pietruka” nagrodzony został Złotym Gryfem 2010 w ogólnopolskim konkursie na najlepszą jakość w poligrafii. Album “Cerkwie w rysunkach Władysława Pietruka” otrzymał nagrodę wydawniczą „Najlepsza książka 2017” w międzynarodowym konkursie wydawców w Moskwie, w kategorii “najlepsza książka zagraniczna”. W 2015 roku był Stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych za projekt „Białystok w akwaforcie Władysława Pietruka”.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo – teka z 15 rysunkami – dostępna w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa w cenie 20 zł.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny