MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciśnienie krwi trzeba mierzyć w obu rękach. Kontrola tą metodą zapewnia lepszą ochronę przed nadciśnieniem tętniczym i rozwojem chorób serca

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Pomiar ciśnienia krwi warto wykonywać o podobnych porach dnia.
Pomiar ciśnienia krwi warto wykonywać o podobnych porach dnia. fot. Ulza/Getty Images
Mierzenie ciśnienia krwi to podstawowa czynność, która pomaga kontrolować ten parametr, a dzięki temu wspomagać ochronę serca i naczyń krwionośnych. Do rozwoju ich chorób i powikłań prowadzi nieleczone wysokie ciśnienie, które przeradza się w nadciśnienie tętnicze. By jednak skutecznie „trzymać rękę na pulsie”, warto sprawdzać ten parametr w nieco inny sposób, niż się ogólnie zaleca. Jak przekonują na podstawie swoich badań naukowcy z Uniwersytetu Exeter, pomiaru ciśnienia warto dokonywać w obu rękach.

Spis treści

Przy mierzeniu ciśnienia obowiązują nowe normy

Nadciśnienie tętnicze ma w Polsce aż 10 milionów dorosłych – wynika z danych NFZ, natomiast kardiolodzy mówią o liczbie 12 milionów. Choć najwięcej z nich jest w wieku 55-74 lata, choroba dotyka też osób młodszych. Jest ona głównym czynnikiem rozwoju chorób sercowo-krążeniowych.

Dane szacunkowe mówią o tym, że nadciśnienie krwi odpowiada za ponad połowę zgonów na świecie zarówno z powodu choroby niedokrwiennej serca (wieńcówki), jak i miażdżycy naczyń mózgowych.

Sprawdź również: Jak mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik. Zobacz, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi

Mierzenie ciśnienia krwi jest nie tylko sposobem profilaktyki tych zaburzeń, ale służy też monitorowaniu leczenia – również dietetycznego. Prawidłowe ciśnienie u osoby dorosłej powinno wynosić: poniżej 120-129 mm Hg dla ciśnienia skurczowego (pierwsza wartość) i poniżej 70-79 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego (druga wartość), choć dla osób powyżej 65. roku życia liczby te są nieco wyższe.

Zobacz także: Ustalono nowe normy ciśnienia krwi. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi?

Warto przy tym wiedzieć, że normy te są obecnie niższe od wcześniejszych wytycznych polskich i europejskich, według których prawidłowe były jeszcze wartości 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.

Wskaźnikiem zdrowia krążeniowego, która również przyda się w domowej diagnostyce, jest mierzenie tętna, które powinno wynosić 60-75 uderzeń serca na minutę, a także częstotliwości oddechów. Parametr ten ma prawidłowe wartości, jeśli mieści się w przedziale 12-17 oddechów na minutę.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze w optymalny sposób?

Ogólna zasada pomiaru ciśnienia jest taka, by sprawdzać je na dominującej ręce, czyli u osób praworęcznych – na tej prawej. Po części wynikało to z faktu, że wymagało to kiedyś manualnego pompowania rękawa urządzenia. Teraz ciśnieniomierze są elektroniczne i proste w obsłudze, choć warto wiedzieć, że zapewniają mniej dokładne odczyty niż urządzenia zegarowe starego typu. Dlatego ręczne urządzenia wciąż są polecane osobom z zaawansowanym nadciśnieniem oraz niedociśnieniem. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy, a zwłaszcza senior, poradzi sobie z ich obsługą.

Praktykowany na całym świecie sposób mierzenia ciśnienia tętniczego może jednak nie być tym optymalnym. Przekonują o tym naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter. Zachęcają oni, by zmienić nieco metodę i zacząć kontrolować ciśnienie krwi w obu rękach, po czym brać pod uwagę wyższy wynik pomiaru.

To wniosek z badania, które opisano na łamach pisma „Hypertension”. Polegało ono na analizie danych ponad 53 tysięcy uczestników 23 badań, które poświęcono omawianemu zagadnieniu.

Czytaj także: Masz wysokie ciśnienie? Możesz mieć demencję w przyszłości. Prawidłowe ciśnienie krwi chroni przed rozwojem chorób degeneracyjnych mózgu

Wykazano, że wzięcie pod uwagę wyższych wartości ciśnienia krwi z dwóch mierzonych w obu rękach, powoduje reklasyfikacją aż 12 procent uczestników do grupy osób z nadciśnieniem. Bez porównania tych cyfr pacjenci nie otrzymaliby prawidłowej diagnozy.

Choć o konieczności zmianie praktyk mówi się coraz więcej, i takie są też międzynarodowe zalecenia, wciąż niewiele osób je zna i ich przestrzega, łącznie z samymi lekarzami. Jak jednak podkreśla główny autor badania dr Christopher Clark, nie da się przewidzieć, w której ręce pomiar ciśnienia da najlepszy wynik pod względem diagnostycznym. – Nasze badanie zapewnia pierwsze dowody na to, że wyższy odczyt pomiaru ciśnienia tętniczego krwi jest lepszym sposobem prognozy przyszłego ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczynionych – powiedział naukowiec.

W pracy wykazano ponadto, że wyższy odczyt z dwóch pomiarów jest lepszym sposobem oceny ryzyka przedwczesnego zgonu, w tym z powodów kardiologicznych niż posługiwanie się tylko jednym wynikiem badania.

Źródło: How measuring blood pressure in both arms can help reduce cardiovascular risk and hypertension University of Exeter

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny