MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło z Enei miało być w Białymstoku tańsze, a będzie jeszcze droższe. Już od maja

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Mój Dom/Polska Press
Choć na początku roku Enea Ciepło deklarowała, że ceny ciepła w Białymstoku nie wzrosną - od maja za ciepłą wodę i ogrzewanie będziemy płacili drożej.

Ponieważ Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany taryfy dla Enea Ciepło, od 1 maja 2023 roku wzrosną – średnio o 3,01 proc. - opłaty za energię cieplną.

Nowa taryfa dotyczy odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej w Białegostoku i w Kleosinie (gm. Juchnowiec Kościelny). Oznacza też, że ciepło będzie droższe niż w styczniu (czyli przed pierwszą tegoroczną podwyżką) o 41,57 proc.

Czytaj również:

- Zmianę cen ciepła odbiorcy Enei Ciepło odczuli dopiero od lutego 2023, czyli w połowie sezonu grzewczego 2022/2023. Dziś taryfa dla ciepła jest wyższa o 38,56 proc. wobec cen ze stycznia, a od maja wzrośnie jeszcze o 3,01 proc. – informuje Łukasz Wróblewski rzecznik prasowy Enei Ciepło w Białymstoku.

Dodaje, że są miasta, gdzie jest jeszcze drożej, np. w 2023 roku w Łapach taryfa dla ciepła wzrosła o 90 proc., a w Bełchatowie o 77 proc.

Wyjaśnia również, że gdy w końcu marca URE opublikował nowe średnie ceny sprzedaży ciepła wytworzonego w 2022 roku, spółki ciepłownicze, które mają źródła kogeneracyjne (jednoczesna produkcja energii cieplnej i elektrycznej – red.) wystąpiły o zmianę taryfy. Zrobiła to i Enea Ciepło, która korzysta z Elektrociepłowni Białystok, gdzie ciepło powstaje w trzech blokach energetycznych (jeden zasilany biomasą i dwa węglem kamiennym).

- W 2022 roku ceny biomasy wzrosły 5-krotnie, a węgla 3-krotnie. Dodatkowo 2-krotnie wzrosły ceny uprawnień do emisji, CO2. Dziś nie możemy jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy i jak zmienią się ceny ciepła w tym roku dla mieszkańców. Wpływ na to ma również białostocka spalarnia odpadów prowadzona przez miejską spółkę Lech oraz sytuacja na rynku w tym m.in. cen biomasy, węgla kamiennego i gazu – dodaje Łukasz Wróblewski.

Czytaj również:

- Dostaliśmy z Enei informację o nowych taryfach opłat za ciepło i ciepłą wodę, jakie zaczną obowiązywać od maja. To kolejna podwyżka w tym roku. Na razie nie wiemy jak wielki dopłaty oznacza to dla naszych mieszkańców, bowiem pierwszy etap rozliczeń odbywa się w naszej spółdzielni w końcu czerwca. Gdy poznamy jego pełne wyniki, dokonamy analizy i zdecydujemy o nowych opłatach. Decyzje lokatorzy poznają w sierpniu – wyjaśnia prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczny Stok Urszula Marta Dobrońska.

Przyznaje jednocześnie, że ma nadzieję, że zaliczki ustalone przy podwyżkach opłat za ciepło w lutym będą na tyle wystarczające, że spółdzielnia nie będzie musiała znowu podnosić opłat: - Mam taką nadzieję, ale czy słusznie dowiemy się za kilka miesięcy – dodaje prezes Dobrońska.

Jak mówili w styczniu prezesi kilku białostockich spółdzielni, koszt ogrzewania i ciepłej wody stanowi od około 50 do niemal 70 proc. opłaty czynszowej.

Przypomnijmy. Od lutego mieszkańcy Białegostoku i Kleosina płacą o prawie 40 proc. drożej za ciepło. Takie taryfy (też przygotowane przez spółkę Enea Ciepło) zatwierdził Prezes Urząd Regulacji Energetyki.

- Uśredniony wzrost opłat netto dla odbiorców Enei Ciepło będzie wynosił 8,65 proc. oraz dodatkowo 29,63 proc. w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 roku, a wynikają one głównie ze zmiany cen dla Elektrociepłowni Białystok – wyjaśniał Łukasz Wróblewski i dodał, że wyższe ceny będą obowiązywały do końca kwietnia: - Od 1 maja nastąpi ich korekta w dół i ukształtują się na poziomie o 8,65 proc. wyższym niż ceny obowiązujące w styczniu 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny