Ponieważ Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany taryfy dla Enea Ciepło, od 1 maja 2023 roku wzrosną – średnio o 3,01 proc. - opłaty za energię cieplną.
Nowa taryfa dotyczy odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej w Białegostoku i w Kleosinie (gm. Juchnowiec Kościelny). Oznacza też, że ciepło będzie droższe niż w styczniu (czyli przed pierwszą tegoroczną podwyżką) o 41,57 proc.
Czytaj również:
- Zmianę cen ciepła odbiorcy Enei Ciepło odczuli dopiero od lutego 2023, czyli w połowie sezonu grzewczego 2022/2023. Dziś taryfa dla ciepła jest wyższa o 38,56 proc. wobec cen ze stycznia, a od maja wzrośnie jeszcze o 3,01 proc. – informuje Łukasz Wróblewski rzecznik prasowy Enei Ciepło w Białymstoku.
Dodaje, że są miasta, gdzie jest jeszcze drożej, np. w 2023 roku w Łapach taryfa dla ciepła wzrosła o 90 proc., a w Bełchatowie o 77 proc.
Wyjaśnia również, że gdy w końcu marca URE opublikował nowe średnie ceny sprzedaży ciepła wytworzonego w 2022 roku, spółki ciepłownicze, które mają źródła kogeneracyjne (jednoczesna produkcja energii cieplnej i elektrycznej – red.) wystąpiły o zmianę taryfy. Zrobiła to i Enea Ciepło, która korzysta z Elektrociepłowni Białystok, gdzie ciepło powstaje w trzech blokach energetycznych (jeden zasilany biomasą i dwa węglem kamiennym).
- W 2022 roku ceny biomasy wzrosły 5-krotnie, a węgla 3-krotnie. Dodatkowo 2-krotnie wzrosły ceny uprawnień do emisji, CO2. Dziś nie możemy jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy i jak zmienią się ceny ciepła w tym roku dla mieszkańców. Wpływ na to ma również białostocka spalarnia odpadów prowadzona przez miejską spółkę Lech oraz sytuacja na rynku w tym m.in. cen biomasy, węgla kamiennego i gazu – dodaje Łukasz Wróblewski.
Czytaj również:
- Dostaliśmy z Enei informację o nowych taryfach opłat za ciepło i ciepłą wodę, jakie zaczną obowiązywać od maja. To kolejna podwyżka w tym roku. Na razie nie wiemy jak wielki dopłaty oznacza to dla naszych mieszkańców, bowiem pierwszy etap rozliczeń odbywa się w naszej spółdzielni w końcu czerwca. Gdy poznamy jego pełne wyniki, dokonamy analizy i zdecydujemy o nowych opłatach. Decyzje lokatorzy poznają w sierpniu – wyjaśnia prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczny Stok Urszula Marta Dobrońska.
Przyznaje jednocześnie, że ma nadzieję, że zaliczki ustalone przy podwyżkach opłat za ciepło w lutym będą na tyle wystarczające, że spółdzielnia nie będzie musiała znowu podnosić opłat: - Mam taką nadzieję, ale czy słusznie dowiemy się za kilka miesięcy – dodaje prezes Dobrońska.
Jak mówili w styczniu prezesi kilku białostockich spółdzielni, koszt ogrzewania i ciepłej wody stanowi od około 50 do niemal 70 proc. opłaty czynszowej.
Przypomnijmy. Od lutego mieszkańcy Białegostoku i Kleosina płacą o prawie 40 proc. drożej za ciepło. Takie taryfy (też przygotowane przez spółkę Enea Ciepło) zatwierdził Prezes Urząd Regulacji Energetyki.
- Uśredniony wzrost opłat netto dla odbiorców Enei Ciepło będzie wynosił 8,65 proc. oraz dodatkowo 29,63 proc. w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 roku, a wynikają one głównie ze zmiany cen dla Elektrociepłowni Białystok – wyjaśniał Łukasz Wróblewski i dodał, że wyższe ceny będą obowiązywały do końca kwietnia: - Od 1 maja nastąpi ich korekta w dół i ukształtują się na poziomie o 8,65 proc. wyższym niż ceny obowiązujące w styczniu 2023 roku.
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Kto dostanie literacką nagrodę Nobla? Typy, przecieki, doniesienia
- Kto weźmie udział w przedwyborczej debacie w TVP? Znamy coraz więcej szczegółów
- Wiceminister ujawnia dzięki czemu szybko zlokalizowano i złapano Sebastiana M.
- Będzie kolejny wniosek o uchylenie immunitetu marszałka Grodzkiego? Ziobro komentuje