Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło, szlachetnie, swojsko...

Fot. Praktiker
Drewniana lamperia, o znacznie szerszych panelach, wciąż jest chętnie wykorzystywana
Drewniana lamperia, o znacznie szerszych panelach, wciąż jest chętnie wykorzystywana Fot. Praktiker
Drewniana deska podłogowa, boazeria czy meble dodają pomieszczeniu przytulności. A oprócz funkcji dekoracyjnej - doskonale izolują i wyciszają wnętrze.

Odporne na wgniecenia i ścieranie będą np. dąb czy jesion. Sosna z kolei, sprawdzi się w pokojach. Ma ona złociście-żółty odcień, szerokie łuki usłojenia oraz oranżowe sęki. Z upływem lat ciemnieje. Stanowi dobre tło zarówno dla jasnych jak ciemnych dekoracji. Pamiętajmy tylko, że na początku każda posadzka wygląda pięknie. Jednak to od nas, a raczej od odpowiedniej pielęgnacji zależy, na jak długo uda się zachować jej pierwotny urok.

Dlatego pierwszym krokiem po ułożeniu wymarzonej, drewnianej podłogi jest jej zabezpieczenie, na przykład przez polakierowanie. Lakier tworzy na powierzchni trwałą, łatwą w pielęgnacji powłokę. Zabezpieczy ona drewno przed wilgocią oraz mechanicznymi uszkodzeniami.

Egzotyka na topie

Innym rozwiązaniem jest deska warstwowa, klejona. Układa się ją jak panele laminowane. Dodatkowo, jest ona fabrycznie polakierowana lub pokryta olejem. Dzięki temu podłogę możemy użytkować zaraz po jej ułożeniu. Ostatnio, prawdziwym hitem są egzotyczne gatunki drewna - np. Merbau. To jedno z najtrwalszych i stabilniejszych drzew, o ciemnej kolorystyce. Dobrze komponuje się z jasnymi meblami oraz ścianami w brązowych odcieniach.
- Od kilku sezonów trendy wnętrzarskie lansują ciemne podłogi z drewna egzotycznego - mówi Magda Brejdygant, stylistka. - Jest ono twarde, oleiste i odporne na wilgoć, więc niektóre gatunki można stosować nawet w łazienkach. Drewniana podłoga w połączeniu z kaflami, przełamuje laboratoryjny charakter tego pomieszczenia, tworząc w nim przytulny, rustykalny klimat.

Ten sam trend tyczy się kuchni, gdzie metaliczny, zimny charakter sprzętów ociepli naturalna kolorystyka drewna.
- Najprostsze w montażu są deski podłogowe klejone warstwowo - radzi Magda Brejdygant. - Specjalnie utwardzane, dlatego są trwałe i nie wypaczają się. Łączy się je za pomocą pióra, (najczęściej w systemie bezolejowym) i układa na specjalnej płycie podkładowej lub macie korkowej z rolki. Podłoże powinno być wyrównane wylewką samopoziomującą, której wilgotność powinna wynosić 3 proc. Czasem pióra można sklejać. Niektóre deski klei się bezpośrednio do podłoża

Drewno wchodzi na ścianę

Współczesne drewniane i drewnopochodne boazerie nie przypominają dawnych deskowań. Nowoczesne wersje mają szerokie deski oraz naturalne usłojenie. Niektóre rodzaje mogą być używane nawet na ścianach w pomieszczeniach o dużym stopniu wilgoci, czyli kuchni lub łazience. Można też zastosować panele imitujące drewno. Zazwyczaj wykonane są one z płyt MDF i LDF, wykończonych drewnopodobną okleiną foliową lub fornirem. Bardzo łatwo je zamontować. Mają bardziej precyzyjne wymiary niż elementy z naturalnego drewna. Łączy się je, podobnie jak deski, na pióro i wpust.

- Najbardziej spektakularne efekty daje "przedłużenie" drewnianej podłogi na jedną ze ścian - wyjaśnia stylistka. - W zależności od fantazji lub wymiarów pomieszczenia, przedłużenie może sięgać połowy ściany lub nawet sufitu. Taki zabieg powiększa przy okazji nieduże, wysokie wnętrza.
Tradycyjna boazeria, czyli wąskie deseczki od podłogi do sufitu, odeszła już do wnętrzarskiego lamusa. Ale drewniana lamperia, o znacznie szerszych panelach, wciąż jest chętnie wykorzystywana. Zwłaszcza, kiedy zamierzamy urządzić kuchnię czy łazienkę w angielskim rustykalnym stylu.

- Możemy wówczas wykorzystać zarówno wąskie, jak i szersze deski boazeryjne, ułożone w pionie do wysokości 100-120 cm, wykończone dekoracyjną listwą lub wąską półeczką - tłumaczy Magda Brejdygant. - Powstałą lamperię malujemy na biało lub w kolorach pastelowych i łączymy z tapetą z delikatnym motywem kwiatowym. Takie wnętrza wymagają również określonych mebli, najchętniej drewnianych, z dekoracyjnym frezem lub ozdobną listwą.

Dbaj o drewno

Do jakich wnętrz pasują meble z naturalnego drewna? Na pewno do minimalistycznych, industrialnych i chłodnych. Do domów, gdzie wszystkie sprzęty są proste, a ich formy oszczędne, drewniane dekoracje z pewnością ocieplą i urozmaicą wnętrze. Pamiętajmy tylko, że zarówno o meble oraz inne drewniane elementy we wnętrzu należy odpowiednio dbać. Kurz wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, najwyżej z dodatkiem odpowiedniego środka pielęgnacyjnego. Warto także zabezpieczyć meble filcowymi podkładkami. Unikniemy w ten sposób zarysowań zarówno posadzki jak i mebli.

Przy wyborze drewna na posadzkę czy ścianę, warto pamiętać o podstawowej zasadzie. Jasne gatunki (świerk, brzoza, modrzew) powiększą optycznie pomieszczenie, natomiast drewno ciemne (orzech, wiśnia, drewno egzotyczne, przyciemniony dąb) sprawi, że wyda się ono mniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny