Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło od słońca

Piotr Walczak
–  Kotły, w których spala się biomasę, nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery – mówi Andrzej Niezgoda, prezes Feerroksu
– Kotły, w których spala się biomasę, nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery – mówi Andrzej Niezgoda, prezes Feerroksu
Kolektory słoneczne i pompy ciepła zapewnią ogrzewanie domu przez cały rok. Nawet wtedy, gdy pogoda na zewnątrz nie dopisuje.

WBiałymstoku otwarty został nowy salon sprzedaży nowoczesnych technologii grzewczych.
- Mamy najszerszy asortyment w Białymstoku, jeżeli chodzi o produkty związane z tzw. energią odnawialną - twierdzi Andrzej Niezgoda, prezes firmy Ferrox.

Pelet, brykiet i drewno

Jak mówi prezes Niezgoda, przepisy ochrony środowiska są coraz surowsze. Do 2020 roku Polska zobowiązała się znacząco obniżyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Rosną też wymagania klientów, których świadomość ekologiczna bardzo wzrosła. To właśnie dla nich firma oferuje swój asortyment.
- W sprzedaży posiadamy m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę - wylicza inżynier Zbigniew Sokołowski, kierownik salonu przy ul. I Armii WP. - Ale można też u nas kupić paliwa do tych urządzeń, takie jak pelet, brykiet czy zrębka drewna. Dzięki temu nie trzeba szukać tych produktów gdzieś indziej, gdyż są u nas na miejscu.
Firma jednak nie chce docierać ze swoją ofertą wyłącznie do właścicieli domów jednorodzinnych. Na celowniku znalazły się także szkoły, urzędy i kawiarnie.
- Na razie rozmawiamy w tej sprawie z władzami gmin - mówi tajemniczo Andrzej Niezgoda.

Jak obniżyć swoje rachunki?

Wystarczy raz zainwestować w urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii, np. ciepło słoneczne. Pompy ciepła i kolektory słoneczne działają przez cały rok, niezależnie od tego, czy jest lato czy zima. Dzięki temu możemy ogrzać nasze mieszkanie przy niewielkich wydatkach, bez martwienia się o podwyzki cen gazu, oleju czy węgla.
Kolektory słoneczne montuje się na dachu budynku. Dzięki nim można podgrzewać wodę w domu i wspomagać centralne ogrzewanie. Na rynku dostępne są także specjalne kolektory próżniowe, dzięki którym można pobierać energię słoneczną nawet wtedy, gdy dzień jest pochmurny. Nowoczesnym rozwiązaniem są również pompy ciepła, które pobierają energię cieplną zgromadzoną w gruncie.
- Zakopuje się w nim tzw. kolektory ziemne. Pobierają one ciepło, a następnie oddają je do pompy - wyjaśnia Zbigniew Sokołowski. - Ta pracuje, a przy tym nie wytwarza żadnej sadzy ani trujących gazów.
Jak dodaje Zbigniew Sokołowski, takie urządzenia dobrze współpracują z tradycyjnymi systemami ogrzewania, takimi jak kominek czy kocioł.
- Jeżeli kolektor nie jest w stanie zapewnić optymalnego rozkładu temperatury, wtedy można włączyć np. kocioł - radzi Zbigniew Sokołowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny