Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepła woda - urządzenia do ogrzewania

Wojciech Nowicki [email protected] 085 748 95 71
Nowoczesne elektryczne ogrzewacze wody są ekonomiczne, bezpieczne, dają poczucie dużego komfortu w domu
Nowoczesne elektryczne ogrzewacze wody są ekonomiczne, bezpieczne, dają poczucie dużego komfortu w domu
Można ją ogrzać na wiele sposobów. I chociaż wszystkie służące do tego urządzenia mają wady i zalety. .

Chyba najczęściej wybieramy podgrzewacze przepływowe - uruchamiają one podgrzewanie w momencie odkręcenia kranu i wyłączają, gdy się go zakręca. Urządzenia dostępne są w wersji elektrycznej i gazowej (tzw. termy lub piecyki kąpielowe).

Małe podgrzewacze na prąd, o mocy od 3,5 do 6 kilowatów (kW) mają wydajność od 1,5 do 3 litrów ciepłej wody na minutę i mogą zasilać tylko jeden punkt poboru wody. Często są sprzedawane w komplecie z zamontowaną baterią i wylewką lub słuchawką prysznicową. Większe, o mocy przekraczającej 20 kW, są w stanie dostarczyć wodę jednocześnie do dwóch, a nawet trzech punktów poboru wody w ilości nawet 12-14 litrów na minutę. Większość producentów podaje wydajność przy założeniu, że woda jest podgrzewana o 30 st.C, ale są i tacy, którzy podają wydajność przy wartości mniejszej lub większej. Dlatego warto zwrócić uwagę na rzeczywistą sprawność urządzenia.

Gazowe wymagają podłączenia do instalacji gazowej oraz komina przystosowanego do odprowadzania spalin gazowych. Pomieszczenie, w którym ma być zainstalowany taki podgrzewacz, musi mieć odpowiednią kubaturę (nie mniej niż 8 msześc.) i zapewnioną dobrą wentylację.

Gdy nie trzeba wiele

Mały podgrzewacz przepływowy w zupełności wystarczy do pojedynczej umywalki, zlewu czy prysznica. Będzie przy tym oszczędniejszy w zużyciu energii niż bojler.

- Jednak do obsługi wszystkich kuchni i łazienek w domu konieczne jest zastosowanie dużych podgrzewaczy pojemnościowych (bojlerów) - gazowych lub elektrycznych - mówi inż. Grzegorz Bogojło z firmy Sanitech w Białymstoku. - Tylko takie zapewnią komfortowe korzystanie z ciepłej wody.

Bojlery to różne rodzaje zasobników ciepłej wody. Podgrzewają wodę znajdującą się w zasobniku i utrzymują jej temperaturę na zadanym poziomie. Do domu jednorodzinnego zwykle kupowane są urządzenia o pojemności od 120 do 200 litrów. Podgrzewają wodę do ok. 80 st.C, nieliczne - do temperatury wrzenia.

Zalety nocnej pracy

Warto zdecydować się na urządzenia dwuzakresowe. Podgrzewają one wodę korzystając z nocnej, tańszej taryfy opłat za prąd. Jeśli w ciągu dnia okaże się, że ilość ciepłej wody zmagazynowana w nocy jest niewystarczająca, to za pomocą wysoko wydajnej grzałki można ją szybko dogrzać. Po zakończeniu dogrzewania urządzenie przełącza się z powrotem na pracę tylko w taryfie nocnej. Pamiętajmy też, że im mniejsza moc takiego podgrzewacza i większa pojemność zbiornika, tym dłużej będziemy czekać, aż cała woda nagrzeje się do żądanej temperatury.
Kolejnym ważnym parametrem jest ilość energii, jaką podgrzewacz musi pobrać w ciągu doby, aby utrzymać temperaturę wody na stałym poziomie. Od tego zależeć będzie wysokość rachunków za prąd.

- Z punktu widzenia domu optymalnym rozwiązaniem jest podgrzewacz połączony z kotłem lub pompą ciepła - radzi specjalista z Sanitechu w Białymstoku. - Coraz częściej do ogrzewania stosujemy kolektory słoneczne - dostarczą one 60 proc. energii potrzebnej do podgrzenia wody. Możemy zdecydować się na podgrzewacze dwuwężownicowe korzystające z energii słonecznej, a gdy słońca nie wystarczy, energię zapewnia kocioł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny