Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawość sprzyja kreatywności

Artur Brzeziński
Czasy, kiedy w jednej firmie lub instytucji pracownicy spędzali większość swojego życia zawodowego odchodzą już do przeszłości. Nabiera więc znaczenia umiejętność dokonywania wyboru nowego zajęcia. Gdy oferty nas nie zadowalają, sami musimy stworzyć sobie możliwości. Warto więc znać zasady i techniki twórczego myślenia.

Statystyczny Amerykanin w ciągu 40 lat życia zmienia pracę 11 razy. W Polsce osoby w wieku 25-35 lat pracę zmieniają niemal co cztery lata. Krytyczne myślenie jest użyteczne np., gdy zastanawiamy się nad wyborem spośród dostępnych ofert pracy. Bywa, że te oferty nam nie odpowiadają lub po prostu ich nie ma. Wówczas pozostaje stworzenie sobie innych możliwości np. poprzez założenie firmy. Tu jednak może okazać się, że nasze przedsięwzięcie jest zbyt podobne do już działających, np. kolejny sklep, salon usługowy i kończy się niepowodzeniem. Aby uniknąć takich sytuacji warto skorzystać z zasad i technik twórczego myślenia.

Twórcze myślenie to tworzenie nowych idei, nie istniejących wcześniej pomysłów na przedmioty, sposoby działania, nowych wyjaśnień zjawisk i procesów. Twórcze myślenie jest możliwe, gdy nie akceptujemy powszechnie przyjętych wyjaśnień i działań, gdy szukamy nowych możliwości i jesteśmy gotowi do dokonywania zmian. Twórcze myślenie oznacza też gotowość do popełniania błędów. Thomas Edison, który wynalazł m. in. żarówkę powiedział: "Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 000 błędnych rozwiązań."

Twórcze myślenie nie musi prowadzić do tworzenia czegoś całkowicie nowego, radykalnie odmiennego od starszych rozwiązań. Nowe idee często wynikają z już istniejących pomysłów. Mogą być efektem wykorzystywania znanych sposobów do rozwiązywania innych niż dotąd problemów, łączenia idei, stosowania ich w nowych sytuacjach i do nowych celów. Pierwsze samochody wyglądały jak konne powozy wyposażone w silnik - parowy lub spalinowy.

Są pewne zasady, których przestrzeganie ułatwia bycie kreatywnym. Kluczową z nich jest ciekawość. Dla osoby twórczej nic nie jest oczywiste, stale zadaje pytania, które pomagają odkryć nowe możliwości. Szukanie odpowiedzi na pytania: Dlaczego coś działa? Co byłoby, gdybyśmy zmienili sposoby działania, cele, zastosowali inne narzędzia, zmienili warunki itp.? Prowadzi to do nowych odkryć. Czasem może się wydawać, że takie pytania nie mają sensu i przystoją jedynie dzieciom, które nie wiedzą, że pewnych rzeczy nie można zrobić. Właśnie od dzieci można uczyć się ciekawości i kreatywności.

Tworzenie nowych pomysłów może polegać na doskonaleniu już istniejących rozwiązań. Przykładem jest zastąpienie kasety płytą CD, tej zaś płytą DVD a następnie Blu-Ray. Innym podejściem do twórczego myślenia jest zaproponowanie rewolucyjnych zmian. Wprowadzenie szczepień ochronnych, czyli skierowanie działań do osób zdrowych było właśnie rewolucją. Twórcze rozwiązania mogą też wynikać ze zmiany podejścia do problemu. Na przykład Henry Ford zamiast szybszych koni zaproponował farmerom tani samochód. Można też zastosować nowe rozwiązania do istniejących. Telefon kiedyś służył do komunikacji, dziś może służyć np. za konsolę do gier.

Autorem tekstu jest
Artur Brzeziński z Centrum Edukacji Nauczycieli

Nim zdecydujesz, zastanów się

Zanim wybierzesz znane już rozwiązanie problemu, zastanów się twórczo:

- Jak widzisz problem?
- O co w nim chodzi? Jakie potrzeby mają być zaspokojone poprzez rozwiązanie tego problemu?
- Jak możesz udoskonalić istniejące rozwiązania problemu? Czego może być więcej bądź mniej, co można zrobić szybciej, wolniej, dokładniej?
- Gdyby wszystko było możliwe, jakie mógłbyś zaproponować inne rozwiązania tego problemu?
- Co można zrobić, aby stało się to możliwe (przynajmniej w części)?
- Jakie znasz podobne problemy? Jak one są rozwiązywane?
- Które z tych rozwiązań możesz wykorzystać do rozwiązania swojego problemu?
- Jak możesz inaczej spojrzeć na ten problem? Jak na problem spojrzeliby ludzie o różnych kompetencjach i zainteresowaniach?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny