Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe budynki warto fotografować. Architekci zrobią wystawę

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Budynek przy ul. Zajęczej 29 to fragment większej całości. Osiedle Dojlidy, jako modernistyczny zespół zabudowy, powstało na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku.
Budynek przy ul. Zajęczej 29 to fragment większej całości. Osiedle Dojlidy, jako modernistyczny zespół zabudowy, powstało na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Andrzej Zgiet
Białostoccy architekci chcą pokazać mieszkańcom budynki, obok których przechodzimy obojętnie. Na Rynku Kościuszki ma być zorganizowana wystawa zdjęć. Być może będziemy zaskoczeni, że w naszym mieście jest tak ciekawa architektura.

Takie domy są schowane gdzieś między blokami lub stoją w miejscach z dala od ulicznego zgiełku. Często przechodzimy obok nich, a nawet o tym nie wiemy. Przykładów jest mnóstwo. Czasem wystarczy wejść głębiej w podwórko, by zobaczyć budynek, którego wcześniej jakoś nie zauważaliśmy. Tak jest np. w okolicach kościoła pw. Matki Boskiej Fatimskiej u zbiegu ul. Kraszewskiego i Próżnej. Na zapleczu świątyni, wśród blokowiska stoi stylowy drewniany dom, który pamięta zapewne powstanie i kościoła, i osiedla.

- Chcemy znaleźć około 15 takich budynków i przybliżyć mieszkańcom ich dzieje - mówi Janusz Grycel, szef białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Stowarzyszenie wystąpiło do władz miasta o grant na wsparcie swojej inicjatywy.
- Projekt nazywa się "Domy obok". Najpierw zamierzamy te domy sfotografować. Nie będą to jednak zwykłe zdjęcia. Chcemy zastosować technikę analogową. Dzięki temu fotografie będą wyglądały jakby zrobiono je przed laty - twierdzi Janusz Grycel.

Zdjęcia to jednak nie wszystko. Architekci będą próbowali poznać historię domów. Chodzi przede wszystkim o datę powstania, ustalenie nazwiska projektanta i sprawdzenie czy obiekt był przebudowywany.

- Zamierzamy zorganizować wystawę na Rynku Kościuszki. Zdjęcia i opisy mają być prezentowane na wielkich planszach - tłumaczy Janusz Grycel.

Dodaje, że jednym z budynków, który powinien być sfotografowany jest ten stojący przy ul. Zajęczej 29. Powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Wyróżnia się prostą bryłą i oszczędnym charakterem elewacji. W zeszłym roku, decyzją rady miejskiej, osiedle Dojlidy zostało objęte ochroną w formie zapisu w planie miejscowym. Oznacza to, że nie można tu zmieniać historycznego układu przestrzennego, linii zabudowy czy układu ulic. Zespół modernistycznej zabudowy zaprojektowany został na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku przez Michała Bałasza, ówczesnego architekta miejskiego. Zabudowa jest ciekawa do dziś.

- I właśnie najbardziej będą nas interesować budynki z lat 70. Chcemy pokazać, że nie wszystkie są typowymi koszmarkami, jak zwykło się uważać, ale można wśród nich znaleźć obiekty unikatowe - podkreśla Janusz Grycel.

To nie jest ostatnia inicjatywa białostockich architektów, jaka pojawiła się w ostatnim czasie. Na początku maja pisaliśmy, że SARP zaprezentował kolejny budynek, w ramach akcji promowania ciekawej architektury.

Czekamy na zdjęcia

Chcecie Państwo pokazać nam ciekawy dom? Wyślijcie zdjęcie na adres: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny