Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechanowiec. W niedzielę XII. Podlaskie Święto Chleba

Paweł Chojnowski [email protected]
Jednym z ciekawszych zwyczajów dożynkowych, które zobaczymy w Ciechanowcu, jest oborywanie przepiórki, czyli przeciąganie dziewczyny po rżysku
Jednym z ciekawszych zwyczajów dożynkowych, które zobaczymy w Ciechanowcu, jest oborywanie przepiórki, czyli przeciąganie dziewczyny po rżysku archiwum
Wiejskie, regionalne, staropolskie, litewskie, razowe z boczkiem, pieczone na liściu – takiego wyboru chlebów nie ma nigdzie.

Dwadzieścia zakładów piekarniczych na 23 stoiskach zaprezentuje się podczas tegorocznej, 12. już edycji Podlaskiego Święta Chleba. Będzie też ok. 100 stoisk handlowych, w tym z jadłem regionalnym, a swoje wyroby (z drewna, gliny, skóry itp.) wystawi ponad setka twórców ludowych.

20 tys. odwiedzających
To jedna z największych tego typu imprez w naszym regionie. Co roku przyciąga do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu tłumy turystów z całego kraju. Jak szacują organizatorzy, przez cały dzień przewija się ok. 20 tys. gości.

Nic dziwnego, tylko tu można zobaczyć w akcji mistrzów wypieku chleba, skosztować ludowych specjałów, obejrzeć zapomniane już nieco zwyczaje dożynkowe.
Również w tym roku nie zabraknie atrakcji. Po mszy w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej (o godz. 10) nastąpi przejazd zaprzęgów konnych do Muzeum Rolnictwa. Podczas otwarcia Święta Chleba przełamana zostanie sześciometrowa chałka, a kwadrans po południu widzowie obejrzą widowiskową paradę zabytkowych traktorów zgromadzonych w bogatej kolekcji Muzeum Rolnictwa, które wyjadą w korowodzie na muzealny dziedziniec.

Kobiety na traktory!
– Ciągnikami pojadą panie w kraciastych flanelowych koszulach, zupełnie jak na słynnym plakacie z czasów PRL-u – mówi Antoni Mosiewicz, starszy kustosz w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.

Będą to pracownice muzeum na czele z dyrektor Dorotą Łapiak, która poprowadzi najstarszy ciągnik z kolekcji - ciągówkę Lanza z 1923 r.
Traktory będzie zresztą można oglądać przez cały dzień na wystawie „Dawnych maszyn czar” . Nie zabraknie niezwykłego ciągnika produkcji rosyjskiej (ale konstrukcji amerykańskiej) Uniwersal-2, jedynego tego typu w Polsce, który właśnie powrócił do muzeum po zabiegach konserwatorskich.

O godz. 13.10 odbędzie się święcenie zwierząt, czyli obrzęd związany z kultem św. Rocha.
Ceremonia dożynkowa rozpocznie się o 13.45. W pole w orszaku wyruszą żniwiarze, nie zabraknie oborywania przepiórki, czyli przeciągania dziewicy pupą po rżysku wokół ostatniego snopka oraz pokazu młocki parowej. O godz. 16 nastąpi zaś wręczenie pucharów za najciekawsze stoisko piekarnicze. Konkurować będą m.in. stoiska z Marianpola i Puńska, z chlebami litewskimi i sękaczami, z Białowieży, gdzie będą chleby pieczone wg XII-wiecznej receptury, z Łodzi, na którym prezentowane będą 6-8 kilogramowe bochny staropolskie, czy z Łomży, z chlebem razowym z boczkiem na liściu. 

Muzykanci

Czym byłoby Święto Chleba bez muzyki ludowej? Już od godz. 10 zaplanowano występy zespołów folklorystycznych: Jarzębina, Kalina, Kłosy, Klekociaki, Podlasie, Banda Retro, Czyżowianie, Strumok, Zabużaki, Słoneczniki, Retro, Patockie Dzwoneczki. O godz. 16.15 na deskach muzealnego amfiteatru pojawi się zespół Skowronki, o 16.45 wystąpi zespół Małe Podlasie, po nich zagra zespół Promni, a o 18.30 – Poparzeni Kawą Trzy. Występ gwiazdy wieczoru, zespołu Szwagierkolaska, założonego przez Muńka Staszczyka i Andrzeja Zeńczewskiego, rozpocznie się o godz. 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny