Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąg dalszy zamieszania wokół mogiły w Kletnem. Tablica podwaja liczbę pomordowanych żołnierzy Wojska Polskiego

Janusz Bakunowicz
Obiekt stanął na podstawie zgłoszenia. W dokumencie nie ma wzmianki o tablicy, jaka znalazła się na cokole. W takim przypadku wymagane jest odpowiednie zezwolenie poprzedzone kilkoma opiniami. Te są negatywne
Obiekt stanął na podstawie zgłoszenia. W dokumencie nie ma wzmianki o tablicy, jaka znalazła się na cokole. W takim przypadku wymagane jest odpowiednie zezwolenie poprzedzone kilkoma opiniami. Te są negatywne Fot. Janusz Bakunowicz
Problemów jest więcej. Pomysł budowy pomnika w Kletnem nie zyskał akceptacji Rady Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Lasy Państwowe też nie zezwoliły na upamiętnienie tych wydarzeń w tym miejscu. Bo nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

Sprawa pomnika, jaki stanął na uroczysku Kletne nie opodal Plosek wzbudziła pewne kontrowersje wśród Czytelników. O sprawie pisaliśmy w jednym z numerów Kuriera Bielskiego. Pomnik stanął, ale jak się później okazało, bez odpowiednich zezwoleń na budowę obiektu. Mało tego powstał wbrew negatywnym opiniom odpowiednich instytucji, władnych do ich wydawania.

Taką opinie wydał Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Białymstoku, tłumacząc soją decyzję tym, że w 2007 roku wydarzenia z września 1939 roku zostały już upamiętnione w formie symbolicznej mogiły. Powtórne upamiętnienie tych wydarzeń w formie kolejnego pomnika jest więc zbędne.

Działania bez udziału Rady

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania dotyczące kwestii pomnika w Kletnem od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wydała w tej sprawie również opinię negatywną. Podejmując taka decyzję Prezydium Rady OPWiM, po zasięgnięciu opinii Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Białymstoku, kierowało się następującymi przesłankami:

- Ofiary tej zbrodni zostały już upamiętnione na symbolicznej mogile wzniesionej w 2006 roku na cmentarzu wojennym w Bielsku Podlaskim - pisze Andrzej Przewoźnik, sekretarz ROPWiM. - Czas i przyroda zatarły ślady miejsca zbrodni oraz rzeczywistego pochówku pomordowanych oficerów. Dlatego pomnik na uroczysku Kletne byłby już drugą symboliczną mogiłą wprowadzającą w błąd, sugerującą inną zbrodnię i podwajającą liczbę ofiar.

Dalsze działania Regionalnego Komitetu Obrony Pamięci Narodowej w Bielsku Podlaskim w tej sprawie odbywały się bez udziału Rady OPWiM.

Bo nie ma planu

Wcześniej informowaliśmy, że gmina Bielsk Podlaski nie wydawała żadnej decyzji administracyjnej dotyczącej wzniesienia pomnika. Wydawała jednak decyzję w sprawie warunków zabudowy.

- W czerwcu Regionalny Komitet Obrony Pamięci Narodowej złożył wniosek w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji w zakresie budowy pomnika upamiętniającego mord oficerów Wojska Polskiego na uroczysku Kletne - mówi Anatol Filipiuk, zastępca wójta gminy Bielsku Podlaskim. - Wniosek spełniał wymogi formalne. Posiadał odpowiednie załączniki.

Zgodnie z procedurą gminni urzędnicy przeprowadzili analizę i skierowali projekt decyzji do uzgodnienia z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Dwa pierwsze organy projekt uzgodniły pozytywnie.

- Natomiast Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych odmówił uzgodnienia projektu decyzji - dodaje Anatol Filipiuk. - Powód? Realizacja inwestycji na gruntach leśnych nie związanej z gospodarką leśną wymaga przeznaczenia gruntów w trybie planu zagospodarowania przestrzennego.

We wrześniu wójt gminy wydał decyzję odmowną w sprawie ustalenia warunków zabudowy z powodu nieuzgodnienia projektu przed dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zobacz, co wydarzyło się w Bielsku Podlaskim. Kliknij na MM Bielsk Podlaski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny