Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz: szpital świętuje 90-lecie istnienia. Skromny jubileusz w dobie pandemii (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jubileusz 90-lecia istnienia szpitala w Choroszczy. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
Jubileusz 90-lecia istnienia szpitala w Choroszczy. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Izolda Hukałowicz
Dokładnie 90 lat temu otwarto szpital psychiatryczny w Choroszczy. Zo okazji okrągłego jubileuszu odsłonięto pamiątkową tablicę, będącą hołdem dla założycieli, inicjatorów i pracowników placówki. Uroczystość była skromna z racji obostrzeń epidemicznych.

Obchody jubileuszu 90-lecia istnienia Szpitala Psychiatrycznego im. Stanisława Deresza w Choroszczy były skromniejsze niż pierwotnie zakładano. Plany pokrzyżowała pandemia. Dziś (25 listopada) w niewielkim gronie przedstawicieli dyrekcji szpitala, władz województwa podlaskiego oraz pracowników odsłonięto pamiątkową tablicę, będącą hołdem dla twórców placówki.

- Przed nami bardzo trudny czas. Wciąż trwa pandemia. Tego jeszcze w historii szpitala nie było, ale zrobimy wszystko, aby przetrwać. Dzięki wprowadzonym procedurom ognisko koronawirusa wygasa - mówiła Ewa Zgiet, dyrektor szpitala w Choroszczy. - Dziękuję wszystkim pracownikom szpitala, że pomimo trudności i niedofinansowaniu służby zdrowia, wciąż są z nami.

Szpital otrzymał pamiątkowy grawerton od Zarządu Województwa Podlaskiego.

- Widzimy ogromną potrzebę istnienia takiej placówki na terenie naszego województwa - mówił Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Leczą się tu także pacjenci z innych rejonów Polski. Zapewniamy, że będziemy wspierać szpital, zwłaszcza w zakresie finansowania remontów i inwestycji. Dziękujemy też wszystkim, którzy pracowali i nadal pracują w tym szpitalu i dbają o jego rozwój.

Jedna z pracownic szpitala, Helena Musiaka z Sokółki opowiedziała, jak wyglądała praca w szpitalu w latach 1967-1987.

- Na początku przerażały mnie ogromne sale szpitalne bez klamek, w których duża liczba chorych była w ciągłym ruchu. Wówczas zrozumiałam, jakim nieszczęściem może być choroba - wspominała Helena Musiaka. - Chciałam przepracować na psychiatrii rok, a pozostałam w Choroszczy 21 lat, bo spotkałam ludzi czujących podobnie jak ja. Ludzi, którzy mieli zrozumienie dla cudzego nieszczęścia.

Na koniec uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę i złożono kwiaty pod pomnikiem Stanisława Deresza - pierwszego dyrektora placówki.

Szpital w Choroszczy jest drugą w Polsce największą placówką, w której leczone są osoby z zaburzeniami psychicznymi. Od początku istnienia borykał się z różnymi trudnościami i zawirowaniami historycznymi. Mimo to, starał się wprowadzać innowacyjne metody leczenia, jak choćby pionierską opiekę domową. Jej ideą było włączenie pacjentów lżej chorych w lokalne środowisko. Dziś szpital w Choroszczy leczy setki pacjentów z całego województwa podlaskiego oraz innych regionów Polski.

Zobacz także: Zobacz unikalne, stare zdjęcia ze szpitala psychiatrycznego w Choroszczy! (GALERIA)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny